Ev / Teknoloji Haberleri / Apple 113 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek
Apple ceza

Apple 113 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Apple telefonları bilerek yavaşlattığı gerekçesiyle tam 113 milyon dolarlık bir ceza ödemeye mahkum edildi. Teknoloji devinin eski telefonları güncellemelerle bilerek yavaşlattığı ortaya çıkınca Apple durumu kabullenmişti. Detaylar haberimizde.

Tarihe Batterygate skandalı olarak geçecek dava bugün sonuçlandı. Kullanıcıların eski telefonlarını bilerek yavaşlattığı ortaya çıkan Apple, soruşturmanın ardından 113 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Durumun fark edildiği 2017-2018 yıllarından beri yeni bir politika izleyen Apple, kullanıcılara daha fazla veri sunmayı hedefliyordu. Bu yeni şirket politikası Apple’ı cezadan kurtaramadı. Şirket kaybettiği davanın ardından kullanıcılara karşı daha şeffaf olacağının da sözünü verdi.

Sosyal Medya Platformları İçin İlk Cezalar Geldi

2017’de ortaya çıkan Batterygate, telefonların güncellemelerle yavaşlatılması anlamına geliyor. Telefonun güncellenen uygulamalara kıyasla sağlıklı çalışabilmesi için yapıldığı iddia edilen bu yavaşlatma aslında arkaplanda şirketlere hizmet ediyor. Belli bir süre sonra telefonu olması gerekenden çok daha fazla yavaşlayan kullanıcılar aynı firmanın yeni bir ürününü almak zorunda kalıyor. Bu metodun şirketlere haksız kazanç sağladığı açık. Arizona eyalet mahkemesi bu duruma el atarak soruşturma başlatmıştı. Soruşturmanın sonuçlanmasıyla Apple’ın tarihi bir ceza ödemesine ve kullanıcılara karşı daha şeffaf olmasına karar verildi.

Arizona Eyaleti Başsavcısı Mark Brnovich yaptığı açıklamada, bu cezanın tek seferlik olmayacağına dikkat çekti. Brnovich, herhangi bir teknoloji firmasının kullanıcılardan hak ettikleri verileri saklaması durumunda benzer yaptırımların uygulanmasını istediğini belirtti.

Apple bu yıl benzer bir davadan 500 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı. Cezalar tabi ki sevindirici fakat acaba Apple’ın yavaşlatma politikası sayesinde elde ettiği gelir ne kadardı? Apple ceza karşısında nasıl bir yaklaşım izleyecek? Önümüzdeki dönemde teknoloji şirketlerinin politikalarının nasıl değişeceğini hep birlikte göreceğiz.

Hakkında Atabek Batuhan BİLGİÇ

Oyunlar, diziler, filmler ve müzikle hayatını renklendiren indie sever bir insan. İstinye Üniversitesi Elektrik Elektronik 2. Sınıf öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir