Ev / Oyun Haberleri / The Great Heist ile Suçlu Deneyimi
The Great Heist ile Suçlu Deneyimi

The Great Heist ile Suçlu Deneyimi

Bugün sizlerle birlikte Popmundo evreninde varlığını sürdüren bir diğer oyun olan The Great Heist‘i inceleyeceğiz. Şayet Popmundo hesabınız var ise aynı kullanıcı adı ve şifre ile TGH sitesi üzerinden giriş yapıp, suçlu karakterinizi ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz. Popmundo evrenine yabancı okuyucularımız için, biraz bu evrenden bahsedelim.

suçlu keşfi

Popmundo, temelleri 2002 yılından beri varlığını sürdüren online bir platform. Ana kariyer hedefi müzik konusunda dünya yıldızı olmak isteyen karakterler ve bu karakterlerin eş zamanlı olarak gerçekleştirebileceği kariyerler üzerine bir browser oyunudur. Tamamiyle yazı bazlı olması sebebiyle mobil ve pc’de donanım ihtiyacı olmaksızın herkesin oynayabildiği uzun soluklu bir oyundur. Siteye kaydınızı yaptıktan sonra dünya üzerinde bulunan 49 şehir içinden bir tanesinde kendinize ait karakterinizi oluşturursunuz ve zamanla o karakterinizin yeteneklerini, sosyal ilişkilerini ve kariyer hedeflerini organize edersiniz. Gerçek hayatınızda yapabileceğiniz hemen hemen her şeyi oyun üzerinde gerçekleştirmek mümkündür. Mesela İş sahibi ya da iş veren olmak, evlenmek ya da 40 kocalı bir kadın olmak tamamen sizin tercihinizdir.

the great heist

Kayıt işleminiz bittikten sonra yukarıdaki gibi bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Tabii bu sayfada sizin ürettiğiniz karakter yer alacak. Görselde Esdeath Stolichnaya Vanilla Vodka (3286663) olarak gördüğünüz karakter benim TGH karakterimdir. Ayrıca Veronika Rajek Stolichnaya Vanilla Vodka (2981210) adıyla popmundo oynadığımı da belirtmeliyim. Yardıma ihtiyaç duyarsanız iletişim kurmaktan çekinmeyin! Bu sayfadan da anlayacağınız gibi bütün oyun yazılar ve yazılara atanmış linkler üzerinden oynanmakta. Karakter adınız, yaşınız, çeteniz, başarı puanlarınız, ilişkileriniz… Karakterinize dair her türlü bilgiye bu sayfadan ulaşacaksınız, dolayısıyla bir süre sonra butonların yerlerini ezbere biliyor olacaksınız.

great heist

Kariyer seçeneklerine girmeden önce TGH’nin suçlu olmak dışında tamamlayıcı bir rpg olduğunu belirtmekte fayda var. Bu ne demek? Günün her saati soygun yapmanız gerekmez. Ya da aylarca hiç suç işlemeden yaşayabilirsiniz. Sadece arkadaş edinmek istiyor olabilirsiniz. Ya da suçlu olmaktan çok bir aile sahibi olmak, bir sürü çocuğa sahip olmak isteyebilirsiniz. Ya da bütün bunları suç kariyeriyle birlikte de harmanlayabilirsiniz. Seçim tamamen size ait. Mesela ben aktif bir suçlu olmama rağmen hali hazırda 2 adet karım ve 1 adet de nişanlım mevcut. Yakın zamanda sperm donörü ile çocuk sahibi olup ebeveynliğini de eşlerimle paylaşmayı düşünüyorum. Gördüğünüz gibi seçenekleriniz çok geniş!

thegreatheist

“Bunları geç bana TGH’den bahset!” derseniz hay hay der devam ederim. TGH özünde çete olarak organize suçlar işlemek üzerine oluşturulmuş bir oyundur. Ne demek bu? Çete üyesi değilseniz, soygun yapamazsınız demek. Ancak tek kişilik bir çete de olabilirsiniz. Kafalar karıştı değil mi? Her çete 1 ve 3 arası üye’ye sahiptir ve her çete üyesinin bir rolü bulunur. Bu roller soygunlar esnasında onlara avantaj ve dezavantaj sağlayacaktır. Bütün bu etmenlerin sonucunda soygununuz başarılı ya da başarısız geçecektir. Şayet başarılı olursanız değerli bir ganimet ve bir miktar mangır kazanacak, başarısız olursanız da kodesi boylayacaksınız!

greatoneheist

Burada benim şu an üyesi olduğum çeteyi görüyorsunuz. Çete arkadaşım Stephani kabadayı rolündeyken, benim karakterimi hırsız olarak görüyorsunuz. Bu farklılıklar bizim her şeyimizi doğrudan etkileyecek. Bunlara birazdan değineceğim. Burada aslında çete sayfasını görmenizi istiyorum. Her çetenin kendine ait böyle bir sayfası vardır ve tıpkı karakter sayfası gibi çeteye dair her şeyi burada takip ederiz. Çete içi sohbetlerimiz, ganimetleri sakladığımız hücre evimiz, soygun planlarımız, kart destemiz, en iyi soygunlarımız… Yine sık sık muhatap olacağınız bu sayfayı adınız gibi bileceğinizden şüphem yok.

popmundo's heist

Rollerin her şeyi etkilediğine değinmiştik, biraz açalım istiyorum. Özellikle TGH dünyasında yeniyseniz, geliştirdiğiniz yeteneklerin rolünüze uygun olması çok önemli. Çünkü bir hırsızsanız temel elektronik bilimi sizin için çok elzem değilken çilingirlik olmazsa olmaz bir tercihtir. Çünkü çetenize her zaman bir hacker alabilir ve elektronik sistemleri halletmesini isteyebilirsiniz. Ancak çetenin tek hırsızı siz olduğunuz için, başka bir hırsız alıp sizin için kilitleri açmasını isteyemezsiniz. Bunu yapabilmenizin tek yolu hırsız olmaktan vazgeçmektir. Bu sebeple başlarken Hırsız, kasa hırsızı, hacker, fettan, kabadayı ve suç dehası rollerinden size en uygun olanı seçip yeteneklerinizi de o doğrultuda geliştirmek kariyer basamaklarını hızlıca çıkmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

popmundo's great heist

Yetenekler dışında soygunlarımızı direkt olarak etkileyen ikinci değişken ise çete ekipmanlarıdır. Bu ekipmanları karaborsadan mangır ödeyerek satın alabilirsiniz ya da haftalık soygunları başarıyla tamamladığınızda ödül olarak size verilebilir. Ekipman kaliteleriniz ne kadar yüksekse engelleri aşma süreniz de bir o kadar kısa olacaktır. Unutmayın ki haftalık soygunlarda hızlı olan kazanır ve hepimiz kazanan çetede olmak isteriz.

tbh

Ve soygunlara dair son önemli etmen olan kartlar… Her çetenin bir soygunda 5 kart kullanma hakkı vardır. Bu kartların hangileri olacağı soygunda çıkan engellere ve sizin tercihlerinize bağlıdır. Dolayısıyla bir haftalık soygunda en hızlı çete olmak istiyorsanız mükemmel kartlar seçmenizin faydası olacaktır. Kırmızı kartlar engel odaklı kartlardır ve soygunda o engel varsa tam 2 dakikada onları aşmanızı sağlar. Yeşil renkli kartlar size bonus özellikler verir, mesela Penguen kartıyla çetenizde suç dehası olmasa da alarm seviyesini görebilir ve hangi sapaktan sapmanız gerektiğini net bir şekilde bilirsiniz. Gri kartlar size alternatif planlar yapmanız konusunda yardımcı olur. Mesela alarm çalmak üzereyken sis at kartını kullanırsanız bir kaç agresif seçenek daha kullanabilirsiniz. Son olarak mavi kartlar ise tam anlamıyla büyü gibi çalışır. Örneğin Polisin Ta… kartı var ise baskına gelen polisler 2 dakika boyunca binaya girmez ve size ihtiyacınız olan süreyi verir.

tbh yetenekler

Suçlu kariyerimiz boyunca yapacağımız aktivitelerin pek çoğu başarım olarak nitelendirilecek ve bunu temsilen size başarı rozetleri verilecek. Yukarıda bu rozetlerden bir kısmını görebilmektesiniz. Her suçlu bu rozetlere sahip olmak için çalışır ve en çok rozeti olan kişinin epey ünlü bir soyguncu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ben de bu rozetleri toplamaya çalışıyorum ve en iyilerden biri olmama epey az zaman kaldı.

the great heist popmundo

Bütün bunlar ilginizi çekiyorsa şayet, çok daha fazlası için Thegreatheist.com‘a bekliyorum.

Hakkında Eran Küçük

Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisiyim, Hikaye > Grafik sempatizanıyım. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir