Anasayfa > Blog > Boomer Ne Demek?

Boomer Ne Demek?

İnternet alemi bizi her gün yeni bir şeye alıştırıyor desek yalan olmaz. Bunlardan en yenisi olan Boomer ne demek peki? OK Boomer’lar, anlatalım bari.

Boomer Nedir ve Boomer ne demek?

İlk olarak Reddit’te başlayan akım, hızlıca sosyal medyada da yerini aldı. Ülkemizde de pek çok ‘meme’ hazırlandı tabii, ne sandınız boş adam mıyız biz? Boomer 1940’ların sonundan 1960’ların ortalarına kadar doğan Baby Boomer nesli için kullanılan bir tabir. Ok Boomer şeklinde hazırlanan resimleri dilimize en uygun şekilde çevirecek olursak “Tamam babalık, haklısın.” ya da “Yav he he moruk” gibi küçümseyici şeyleri kullanabiliriz.

boomer meme

Şu an 50 ila 80 yaş aralığında olan bu nesil, en çok çağımızın hızlı dünyasına yetişememiş, dolayısıyla da gençleri anlayamamış olmasıyla eleştiriliyor. Hatta öyle böyle de yerin dibine sokulmuyorlar. Özellikle birçok ülkenin yönetiminin de bu yaş aralığındaki insanların elinde olduğunu düşünmemiz lazım. Amerika’da üzerine uzun tartışmaların dönmesine sebep oldu bu akım, çünkü ABD Başkanı Trump tam bir boomer örneği olarak görülmekte.

Amerika’da bir radyo sunucusu ise yaptığı açıklamayla olayı farklı bir noktaya taşıdı. Sunucu Boomer ifadesinin beyazların siyahileri küçümsemek için kullandığı Nigga kelimesi ile eş değer tuttu. Bu açıklamanın ardından Reddit kullanıcıları boş durmayarak bu olayla da dalga geçtiler. Çünkü siyahiler kendi içlerinde birbirlerine Nigga diyebilmekte bildiğiniz gibi.

boomer memes 2

Zoomer Atağı da az eğlendirmedi, peki Zoomer Nedir?

Boomer ne demek açıkladığımıza göre, geçelim diğer tabirimiz Zoomer’a. Boomer denilen nesil ile dalga geçen gençler, kendilerine de lakap takmadan edemediler. Z kuşağı grubu olan nesil kendilerine de Zoomer demekte. Tabii 80’li yıllar ve 90’ların başında doğan X kuşağı kendilerinden genç olan bu nesli eleştirirken de bu tabiri kullanmaktan çekinmiyor.

zoomer ne demek

Hangi nesilden olursak olalım, eğlenmeyi bilmeliyiz. Boomer okurumuz var mıdır acaba? Neyse, nenelerimize dedelerimize Ok! Boomer deyip üzmeyelim onları olur mu?

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

13 Yorumlar

 1. Baby Boomer nesli Boomer, Z kuşağı Zoomer, o zaman X kuşağı da Xoomer mı oluyor? 😀

 2. LoL Güzel yazı olmuş zoomer Tebrik ederim

 3. Bunu biz değil de boomerlara okutmak lazım. Ok Boomers!

 4. bütün yazıyı okuduktan sonra ok boomer diye yorumlayasım geldi

 5. her yıl yeni bi şey çıkıyor, bu yılda boomeriz demek

 6. İyi de “Baby Boomer” ne?

  • Baby Boomer, iki büyük dünya savaşından sonraki kısımda dünyaya gelen, refahına düşkün, işsizlik, ekonomik sorunlar ve göçten bizlere göre gelişim çağındayken daha az etkilenmiş, gelecek kaygısını daha stabil tutabilmiş nesildir. Şu an birçoğumuzun anne babaları ya da dede ve neneleri bu grubun birer parçası.

  • nüfusu çok hızlı artıran nesil diye biliyorum

 7. benim burda ne işim vra la……

 8. onu bunu bırakın da flash player gitti

 9. Böyle şeyler(resimler) paylaşmayın, yapmayın ayıp

 10. ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI BRUH DUR YANLIŞ BİLGİ VERMEYİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir