Anasayfa > Oyun Haberleri > Half Life: Alyx – Half Life 3 Gelmiyor Ama Hasret Bitiyor

Half Life: Alyx – Half Life 3 Gelmiyor Ama Hasret Bitiyor

Half Life: Alyx sonunda geliyor! Yıllardır internette alay konusu haline gelmiş olan yeni Half Life oyunu Türkiye saatiyle Perşembe gecesi tanıtılacak.

Tarihin En Sevilen Oyun Serilerinden Biri

Half Life 1998’de çıktığı zaman kitlesini yaratmış ve çok sevilmiş oyunlardan biri oldu. 2004’te ise Half Life 2 çıktı. Bir çok yeniliği içinde barındıran Half Life 2 oyunculardan tam not aldı. Gerçekten de çok iyi bir oyundu. 2004 bilgisayar oyunları için inanılmaz bir seneydi, o sene internet kafelere güzel para yedirmiştik. Hitman: Contracts, EverQuest 2, Need For Speed: Underground 2, Warhammer 40.000: Dawn of War, Counter Strike: Source, Thief: Deadly Shadows, Far Cry, Doom 3 ve World of Warcraft o sene çıkmıştı. Half Life 2 bütün bunların arasında sıyrılacak kadar iyiydi.

Altı senenin ardından çıkan Half Life 2 damaklarda öyle bir tat bıraktı ki, üçüncüsünün gelmesi için inanılmaz bir talep vardı. Aradan 15 sene geçti. Bu sürede üçüncü oyun için pek çok spekülasyon yapıldı. İnternet meme doldu taştı. Yapılacağı her zaman biliniyordu ve Gabe Newell röportaj için bulunduğu her yerde Half Life 3 ile ilgili açıklamalar yapıyordu. İlerleyen senelerde Half Life 2 evreninden bölümler geldi. Ancak üçüncü oyun hiçbir zaman gelmedi. Aşağıdaki videoda Gabe Newell’in yaptığı çeşitli açıklamaları izleyebilirsiniz.

VR Nereden Çıktı?

Half Life oyunlarının yapımının durdurulmasının bir sebebi, ikinci oyundan sonra yeterince yeni bölümün gelmesiydi. Valve’in Half Life 3‘ü tamamen yeni bir oyun olarak çıkarmak istediği anlaşılıyordu. Oyun için concept art bile yayınlandı. Yani stüdyo üçüncü bölüm için çalışıyordu. Ancak ne zaman yeni half life oyunu medyada bir ivme kazansa, söylentiler hep boşa çıktı ve bu hayal kırıklıkları stüdyonun omuzları üzerinde giderek ağırlaşan bir yük haline geldi. Valve için her zaman gerçek bir yönetim anlayışının olmadığı eleştirisi eski ve mevcut çalışanlar tarafından gündeme getirildi.

Başka bir spekülasyon ise, oyun için geliştirilen motorun geliştirilmesinin bir türlü bitememesiydi. Bir oyun yapımcısı olarak Valve’in içinde bulunduğu durumu çok iyi anlıyorum. Bir teknoloji ya da oyun geliştiriyorsunuz, ancak sizin düzensizce ve zaman yönetimi olmadan geliştirdiğiniz ürün sonunda hazır olduğunda piyasada aynı ya da daha iyileri oluyor. Bu sefer emeğinizin zayi olmasını istemediğiniz için oyunu iyileştirmeye yeniden başlıyorsunuz ve bu seneler süren bir kısırdöngü haline geliyor. Bu çoğu bağımsız oyun geliştiricinin olduğu kadar ve büyük stüdyoların da kurtulamadığı bir handikap.

Bu sebeple iki şeye şaşırmadım. Half Life: Alyx‘in birden gündeme gelmesine ve VR olarak açıklanması.  Valve artık yalancı çoban durumuna düştüğü için hype yaratamayacaktı. Aynı zamanda Valve, VR teknolojisiyle ciddi olarak uğraşan ilk stüdyolardan biri. Hatta VR teknolojisine bu kadar yoğun olarak eğilmelerinin arkasında Half Life 3 olduğu da düşünülüyor.

Görünen o ki Half Life: Alyx bir zemin yoklaması olacak. Hem Half Life hikayesinin bir jenerasyon atlaması sebebiyle nasıl karşılanacağı ölçülecek, hem de VR teknolojisi teknik ve hedef kitle testlerinden geçecek. Half Life: Alyx, Valve için son derece kritik bir oyun. VR teknolojisi evlerimize oyun konsolları ve bilgisayarlarımız kadar yerleşmiş değil. Yine de ben bu oyunun ortalığı süpüreceğini düşünüyorum. Gabe Newell oyun dünyasının George R.R. Martin’idir. Bekletir, süründürür ama çıkardığı zaman “İyi ki beklemişim” dedirtir. Valve için bu durum her zaman böyleydi. Az yapar, geç yapar, en iyisini yapar. Half Life: Alyx kuvvetle muhtemel ilerleyen senelerde VR için yapılmış ilk kült oyun durumunda olacaktır.

Perşembe Gecesi Tanıtılıyor

Half Life: Alyx müjdesini detaylı olarak sitemizde daha önceden vermiştik. Dota Underlords‘u sızdıran kişinin Half Life: Alyx’i de sızdırdığını yazmıştık. Bu sızıntıyı Valve’in kendisi yaptığını düşünüyorum. Yazıda bahsettiğim sebeplerden Valve’in geleneksel tanıtım yöntemlerine bir alternatif geliştirmesi gerekiyordu. Bu yüzden önce bu teoriyi Underlords’u sızdırıp test ettiler, sızıntıyı yapan kişiye bir güvenilirlik verdiler. Ardından da Half Life: Alyx’i sızdırdılar. Üstelik sızıntıya göre Half Life: Alyx 12 Aralık’ta tanıtılacaktı. Şu anda 21 Kasım gecesi ilk izlenimi edineceğiz. Eğer oyunun çıkış tarihi sızdırılırsa, o tarihte ya da daha önce gelme ihtimali çok kuvvetli.

Half Life: Alyx için çıkış tarihi tahminim Aralık sonu. Tabi bu tahminde çok feci ters köşe de olabilirim ama neden böyle düşündüğümü anlatayım. Öncelikle Valve’in bekleyecek zamanı kalmadı. Büyük paralar harcadığı VR teknolojisini ve Steam VR’ı bir an önce artıya çevirmesi lazım. İkinci olarak VR oyunları çıkmaya başladı ve Valve VR oyunlarda sektör lideri olmayı uzun senelerdir istiyor. Üçüncü olarak da bildiğimiz gibi Steam Yılbaşı İndirimleri senenin en önemli olaylarından biri ve Half Life: Alyx bu olayın kilit aktörü olabilir.


Half Life: Alyx, Half Life 3’le İlgili Önemli Şeyler Söylüyor

Valve, Half Life: Alyx ile ilk önemli VR sınavını verdikten sonra Half Life 3 için de düğmeye basacaktır. Half Life 3’ün VR tabanlı ve aklımızı başımızdan alacak grafiklere ve oynanışa sahip olacağını speküle etmek hiç yanlış olmaz. Half Life: Alyx’den alınan tepkilere göre Half Life 3 de önümüzdeki 2 sene içerisinde duyurulacak ve hatta belki çıkacaktır. Valve geleneksel olarak Half Life serisini her zaman yeni teknolojilerini satmak için kullanmıştır. Steam’in yaygınlaşması da Half Life’ı indirirken zorunlu olmasıyla başladı. Steam VR için de Half Life: Alyx ve Half Life 3’ün kullanılacağından eminim. Şirketin stratejisi bu. Valve’i hayal kırıklığına uğratabilecek tek şey ise VR’ın hala yeni ve pahalı olması.

Half Life serisini çok severek büyümüş bir oyuncu olarak Alyx için son derece heyecanlıyım. Sanırım bir VR edinme zamanım geldi. Siz Half Life: Alyx ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Half Life: Alyx ile ilgili gelişmeleri ve haberleri çıktığı anda bilmek istiyorsanız sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

Hakkında Ezgi Çetin

Ezgi Çetin bağımsız bir oyun geliştirici ve Savebutonu yazarıdır. 29 yaşında ve bir kedi annesidir. En sevdiği oyun Tetris.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir