Anasayfa > Blog > İnceleme: Star Wars Jedi Fallen Order

İnceleme: Star Wars Jedi Fallen Order

Yılın en sürpriz oyunlarından biri olan Star Wars Jedi: Fallen Order’ı inceledik. Peki oyun bekleneni veriyor mu? İşte tüm detaylarıyla Star Wars Jedi: Fallen Order! 

Bu yıl birçok kaliteli oyuna ev sahipliği yaptık. Death Stranding, Need for Speed Heat, Borderlands 3, RE2 Remake, Days Gone ve daha fazlası. Ancak bu oyunlar arasında en dikkat çekeni şüphesiz EA tarafından desteklenen ve Respawn tarafından geliştirilmiş olan Star Wars Jedi: Fallen Order.

EA’nin iptal ettiği onlarca Star Wars projesi ile iyice öfkelenen oyuncular artık ”yeter!” dedi. Kimisi sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla kimisi de Disney’e attığı mailler ile bu tepkisini gösterdi. Anlaşılan yapılan baskılar sonucunda galip gelen taraf oyuncular oldu. Elde ettiği gelirler ile iyice batak duruma düşen EA, oyuncuların, fanların uzun zamandır istediği o Star Wars oyununu sonunda bizlere ulaştırdı.

Peki oyunda beklediğimizi bulduk mu? Hikaye olarak bizlere neler sunuyor Jedi Fallen Order? Gerçekten bir Jedi gibi mi hissediyoruz oynarken? Babam böyle oyun yapmayı nereden öğrendi?

Jedi yolları taştan. Respawn inşaa eder baştan!

Jedi Fallen Order adından da tahmin edebileceği üzere Jedi topluluğunun çöktüğü, Order 66’nın sonrasındaki olayları ele alarak başlıyor. İmparator Palpatine’in emri üzerine Clone askerlerinin Jedi’lara sırt çevirdiği oyunda Cal Kestis adında bir Padawan’a hayat veriyoruz. Hurdacılık yaparak İmparatoluk’tan gizlenen Cal, arkadaşının hayatını kurtarmak adına Force gücünü kullanır ve olaylar gelişir. Kimliğinin açığa çıkması ile adını çok kez duyduğumuz Sisters takımı, hayatta kalan Jedi’lardan biri olan Cal’ı avlamak için yola koyulur.

Star Wars Jedi: Fallen Order

Oyunun genel olarak ele aldığı hikaye bu şekilde. Oldukça oturaklı ve sürükleyici bir hikaye bizlere sunan Respawn ekibi, sadece bununla da sınırlı kalmamış durumda. Elden geçirilen dövüş sistemi ve mekan dizaynı da fanların ve oyuncuların hoşuna gidecek düzeyde servis ediliyor. Uncharted, Dark Souls ve benzeri oyunlardan birçok mekaniği içerisinden barındıran Jedi Fallen Order, kesinlikle oynarken birçok yönüyle zevk vermeyi başaran bir yapım olmuş.

Peki bu mekanikler ne kadar orijinal? Oynarken türüne göre yeni bir şeyler sunmuyor olabilir Jedi Fallen Order sizlere ancak ele aldığı mekanikleri en iyi şekilde kullanabilmeyi başarıyor. Tapınakları araştırdığınız kısımlarda yer alan platform ve bulmacalar, akrobatik hareketler, haritaların ilerledikçe ve geliştikçe açılan kısa yolları içerisinde barındırması ve kazanmış olduğunuz tecrübe puanlarını düşmana kaptırmak… Bir yerden tanıdık geliyor mu?

Işın kılıcının kudreti yatsıya kadarmış!

Oyunda net bir şekilde checkpoint noktası bulunmuyor maalesef. Belli bölgelerde yer alan meditasyon çemberleri ile yeteneklerinizi artırabiliyor, oyununuzu kayıt edebiliyor ve sağlığınızı yenileyebiliyorsunuz. Öldüğünüz zaman da en yakın çemberde tekrar hayat buluyorsunuz. Dövüşler sırasında bolca saldırılardan kaçınmalı veya ışın kılıcınız ile korunmalısınız. Sonuç olarak karşımızda bir ”hack and slash” oyunu yok.

STAR WARS Jedi: Fallen Order

Yapacağınız her saldırı için önceden plan yapmanız gerekmekte. Her düşman tipinin saldırış biçimi farklılık göstermekte. Buna bire bir düellolar da dahil. Düşmanlar sizlere hasar veremedikçe farklı bir alternatif denemeye başlıyorlar. Eh bu da oyunda sizi farklı yollara iten bir etken doğuruyor. Sekiro’da yer alan zayıflatma barı Jedi Fallen Order‘da da karşımıza çıkıyor. Kırılan bir blok barı ile düşmanlara kolayca hasar verebiliyorsunuz.

Yalnız değilsin Cal Kestis!

Bazı önemli yetenekleri oyunda ilerledikçe elde ediyorsunuz. Zamanında Jedi olan Cere ile maceramızda sürüklenirken bizlere Mantis gemisinin kaptanı Greez ve sadık droidimiz BD-1 eşlik ediyor. Özellikle BD-1’ın oyunda önemli bir yeri mevcut. Macera boyunca yanımızda takılan küçük dostumuz kilitli kapıları açmakla, canımızı yükseltmekle ilgili işleri üstlenerek bizlere büyük bir kolaylık sunuyor. Peki ya uğrayabileceğimiz alanlar ne kadarla sınırlı?

STAR WARS Jedi: Fallen Order

Oyunun ana senaryosu kısa sürede bambaşka bir göreve evriliyor karakterimiz için ve kayıp bir Holocron’un peşine düşüyoruz. Bu uğurda oyun bizleri birbirinden farklı toplamda 6 gezegene sürüklüyor.

Gezegenler sırasıyla;

  • Bogano
  • Zeffo
  • Kashyyyk
  • Dathomir
  • Ilum
  • Nur

Her bir gezegen kendisine has düşman türlerini içerisinde barındırıyor. Her birinden mutlu bir şekilde ayrılmak ise garanti. Gezegenlerin iklim koşullarının farklı olması ve içerisinde barındırdığı elementler ile oyunculara farklı bir hissiyat sunması beni mutlu etti.

Kişiselleştirme detaylarına geçmeden önce biraz da yetenek ağacından bahsetmek isterim. Cal’ın yetenek ağacı fazlasıyla tatmin edecek düzeyde. Force, Lightsaber ve Survival adı altında toplamda 3 tane kategori bizlere sunuluyor. Oynayış tarzınıza göre bu ağacı şekillendirmek tamamıyla sizin elinizde. Yetenek ağacı ile sağlık, Force ve vuruş stilinizi artırabilir, şekillendirebilirsiniz.

Kostüm mü? Kostüm ne arar la bazarda!?

Star Wars Jedi: Fallen Order oynayanlara %100 kozmetik olan bazı özelleştirme opsiyonları sunuyor. Mantis (gemi) BD-1 ve Cal’ın görünümlerini haritalarda bulduğunuz sandıklardan açtığınız skinlerle değiştirebiliyorsunuz. Ancak bunlar sadece renk değişimleri ile sınırlı kalıyor.

Oyunun en büyük eksikliklerinden biri olarak kişiselleştirmeyi gösterebilirim. Light Saber tarafı ise skinlere nazaran biraz daha şanslı. Elde edilen çeşitli parçalar ile büyük oranda bir değişime uğratabiliyorsunuz Light Saber’ları. Hazır konu Light Saber’lardan açılmışken can sıkan bir detayı da sizlerle paylaşmadan geçmek istemem.

STAR WARS Jedi: Fallen Order

Disney kanadından alınan bir kararla oyunda sadece insan olmayan düşmanları kesebiliyoruz. Bu durum birçok kullanıcıyı memnun etmeyebilir, şimdiden söylemesi. Genel olarak inceleme yazımızı toparlayacak olursak; oynanış tarzıyla, hikayesiyle, müzikleriyle sizleri adeta mest eden Star Wars Jedi: Fallen Order, özellikle markanın hayranları tarafından denenmesi gereken bir oyun.

Oyun; vurma, kaçınma ve engelleme üzerine kurulmuş inovatif bir ışın kılıcı düellosu sistemi ve karşınıza çıkacak engellerin üstesinden gelmenizi kolaylaştıracak etkili Force yetenekleriyle birlikte sizleri Jedi gibi hissettirme imkanına sahip. Eğer siz de Jedi olma yolunda gitmek istiyor ve maceranın bir parçası olmak istiyorsanız oyunu resmi satış kanallarından edinebilir ve bu amansız mücadeleye ortak olabilirsiniz.

STAR WARS Jedi: Fallen Order

Peki siz Jedi: Fallen Order hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizlere aktarmayı unutmayın. Diğer blog yazılarımız için bizleri buradan takip edebilirsiniz.

 

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir