Anasayfa > Blog > The Witcher Zaman Çizelgesi Nasıl İşliyor?

The Witcher Zaman Çizelgesi Nasıl İşliyor?

Netflix’in büyük ses getiren yapımlarından olmayı başaran The Witcher zaman çizelgesi ile izleyenlerin kafasını bir hayli karıştırdı. Biz de dizinin zaman çizelgesini elimizden geldiği kadar açıklamanın yerinde olacağını düşündük.

The Witcher bildiğiniz gibi Andrzej Sapkowski tarafından yaratılan bir seri. Dizi de işte bu kitap serisinden ilham alınarak yaratıldı. Bu noktada kitaplara aşina olmayan insanların dizi içerisindeki bazı olayları, özellikle de zaman çizgisini kolay kolay anlamlandıramaması anlaşılabilir bir durum. Dizi ilk sezonu itibari ile büyük oranda kafa karıştırıcı bir biçimde ilerleyebiliyor. Netflix projeyi sanki tüm izleyiciler hikayeye hakimmiş gibi çekmiş görünüyor. Ancak telaşa mahal yok, dizinin zaman çizgisine gelin birlikte bir göz atalım.

The Witcher Zaman Çizelgesi

Öncelikle dizide çoğunlukla 3 karakterin başından geçen olaylara şahitlik ediyoruz. Bunlar Geralt, Ciri ve Yennefer. Bu 3 ana karakterin başından geçen olaylar dizinin 3 ana zaman çizgisini oluşturuyor. Bu hikayeler dizi ilerledikçe birbirlerine yaklaşıyorlar ve bir noktada elbette kesişiyorlar. Hikayeye göre kronolojik olarak başlayan ilk hikaye Yennefer karakterinin başından geçen olayların anlatıldığı kısım. (Ufak SPOILER barındırabilir) Yennefer‘ın köyünden ayrıldığı sahnede karakteri çok daha küçük bir yaşta görüyoruz. Eğitim süreci ve başından geçenler dizi boyunca her ne kadar kısaca gösterilmiş olsa da okulda kaldığı süre aslında bundan çok daha uzun. Haliyle insanın aklı karışabiliyor.

The Witcher Zaman Çizelgesi

İkinci sırada ise Geralt‘ın hikayesi var. (SPOILER) Geralt katıldığı bir davet sırasında Ciri‘nin büyük anne ve büyük babası  ile tanışıyor. Hatta bu sırada Ciri daha doğmamış, hatta Ciri‘nin anne ve babası evlenmemiş bile. Bu noktada işin içine Şaşırma Hakkı meselesi de giriyor, bu konuyu da şu yazımızda detaylıca açıkladık. Kısacası Geralt‘ın hikayesi de günümüz diye tabir edebileceğimiz olayların gerisinden ilerliyor.

Gelelim Ciri‘nin hikayesine. Ciri dizi içerisinde günümüz diye tabir edebileceğimiz zaman içerisinde gördüğümüz tek karakter. (SPOILER) Yaşanan olayların ardından kaçmaya başlayan Ciri güncel zaman içerisinde Geralt‘ı arıyor. Bu noktada karakterlerin zaman çizgileri de giderek birbirlerine yaklaşıyor. Yani Geralt ve Yennefer‘ı gördüğümüz sahneler aslında geçmişte başlayarak giderek günümüze doğru ilerliyor. Bir noktada da elbette bütün zaman çizgileri kesişiyor ve tek bir zamanı oluşturuyorlar.

The Witcher zaman çizgisi meselesinin kafaları karıştırmasının bir diğer nedeni de karakterlerin her zaman aynı görünmeleri (Yennefer‘ın ilk halini saymazsak). Yennefer büyülü güçleri sebebiyle, Geralt ise mutant olmasından kaynaklı olarak normal insanlara göre kat kat daha yavaş yaşlanıyorlar. Bu da karakterlerin dış görünüşlerine bakarak yorum yapmamızı zorlaştırıyor. Son bölüm itibariyle tüm ana karakterlerin zaman çizgileri eşitlenmiş durumda. Bu noktadan sonra muhtemelen karşımıza kolay kolay bir zaman oyunu çıkmayacaktır.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde bir aydınlanma yaşadım. Annem hala o güne lanet ediyor.

4 Yorumlar

  1. kafa karışıklığını önlemek için güzel bir yazı olmuş, teşekkürler

  2. Ayy aşırı aklıma takılmıştı çok harika oldu bunu açıklamanız gerçekten

  3. Ya oyuna girdim bi at var kapıya pustu kaldım öyle barda, ama at nasıl güzel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir