Anasayfa > Blog > Aim Geliştirme Yöntemleri / Taktikleri

Aim Geliştirme Yöntemleri / Taktikleri

FPS veya TPS oyunların en önemli parçalarından biri olan nişanınızı geliştirecek yöntemleri yazımızda toparladık. Umarız bu aim geliştirme yöntemleri oyunlardaki performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

CS:GO, VALORANT, PUBG veya Fortnite gibi FPS veya TPS oyunlarda nişan en önemli faktörlerden bir tanesi. Rakibin üzerine nişanınızı en hızlı ve en isabetli şekilde getirebilmeniz, oyundaki başarınızın temelini oluşturuyor. Peki bu oyunlarda aim nasıl geliştirilir? Hangi yöntemlerle nişan yeteneğinizi artırıp oyunlardaki performansınızı en üst düzeye çekebilirsiniz? Karşınızda aim geliştirme yöntemleri!

VALORANT Crosshair Ayarları

Aim Geliştirme Yöntemleri

Birçok farklı oyunda aynı şekilde işinize yarayabilecek olan aim geliştirme taktiklerini listeledik.

Doğru Donanım Kullanımı

rival-500
Steelseries Rival 500

Kaliteli donanımlar kullanmak rakiplerinizin karşısında şansınızı oldukça artıran faktörlerden bir tanesi. Eski farelerle de iyi oynuyor olabilirsiniz fakat tepkime sürelerinden, frekanslarından dolayı rakibinizden hızlı olduğunuz durumlarda bile geri düşme ihtimaliniz bulunabilir. Bu sebeple durumunuz el veriyorsa kaliteli bir fare kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Aim Geliştirme Antrenmanları

Her şey gibi aim geliştirme için de en iyi yöntem antrenman yapmak. Antrenman yapmak için birçok farklı yöntem bulunuyor, bunların arasında oyun içindeki aim haritaları veya ayrı oyunlar bulunmakta.

Aşağıdaki antrenmanlar sayesinde hem nişanınızı kafa hizasında tutmaya alışabilir, hem reflekslerinizi geliştirebilir, hem de hassasiyetinizi kas hafızanıza kazıyabilirsiniz. Böylece oyunu içselleştirecek, daha rahat bir şekilde nişan alabileceksiniz.

  • Oyun içi haritalarda nişan geliştirme

CS:GO’daki belirli atölye haritalarından veya VALORANT’ın alıştırma modundan çok rahat bir şekilde aim çalışabilirsiniz. Sürekli karşınıza çıkan hedefleri en hızlı şekilde alt ederek verimli bir antrenman yapabilirsiniz.

aim-map

  • Yazılımlarla / oyunlarla aim geliştirme

Birçok farklı sitede veya uygulamada nişan yeteneğinizi geliştirmek için araçlar bulunmakta. İnternette de birçok muadilini bulabildiğiniz aim geliştirme uygulamaları arasından bizim önerimiz Aim Lab. İncelemesine aşağıdan ulaşabileceğiniz oyun, yapay zeka yardımıyla nişanınızın eksik yönlerini bulup ona yönelik antrenmanları karşınıza çıkarıyor.

Aim Lab İncelemesi: Aim Geliştirme Oyunu

aim-lab

Nişanınızı Her Zaman Havada Tutun!

Genellikle yeni oyuncuların yaptığı bir hata olan aşağıya doğru bakmak, performansınızı önemli derecede düşüren faktörlerden bir tanesi. “Silahı sıktıkça yukarı doğru sektiği için headshot oluyor” mantığı ile meşrulaştırılmaya çalışılan bu hatayı kesinlikle yapmayın! Nişanınızı her zaman kafa hizasında tutmanız size zaman kazandıracak, zamanla ise nişanınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Profesyonel oyuncuları incelerseniz de hepsinin nişanının her daim kafa hizasında olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

csgo-aim-gelistirme

Doğru Hassasiyeti Bulma / Değiştirmeme

Öncelikle kendiniz için ideal olan hassasiyeti bulmanız, iyice alışmanız gerekiyor. Bir oyunda doğru bir hassasiyete ulaşmanızın ardından da diğer bir oyuna geçerken bu hassasiyeti korumanız gerekiyor. Kas hafızanızı bir hassasiyete alıştırınca beyniniz doğal olarak bunu diğer oyunlarda da kullanmaya eğilimli olur. Mesela CS:GO’da 1.50 hassasiyete alıştıysanız VALORANT’ta bunun eşdeğeri olan 0.47’yi kullanmanız gerekiyor. Buraya tıklayarak oyunlardaki hassasiyetlerinizi dönüştürme aracına ulaşabilirsiniz. Bu araç sayesinde oyunlardaki hassasiyet değerlerini birbirine aktarabilir, bu sayede her oyunu aynı kas hafızasıyla rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.

valorant-headshot

Doğru Crosshairi Kullanma

Çok büyük veya çok hareketli crosshairler yani nişangâhlar kullanmanız oyundaki performansınızı düşürebilir. Nişangâh tercihinde en mantıklı kriter sizin rahatlığınız olsa da bazı önemli unsurlar bulunmakta. Acemi bir oyuncu değilseniz nişangâhın büyümesini kaldırmanızı ve oldukça küçük, veya nokta olarak kullanmanızı öneririz. VALORANT için hazırladığımız crosshair rehberine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

VALORANT Crosshair Ayarları

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir Yorum

  1. benim gibi aim konusunda başarısız insanlar için çok güzel yazı olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir