Anasayfa > Blog > Battle Royale Nedir? Battle Royale Oyunlar Nelerdir?

Battle Royale Nedir? Battle Royale Oyunlar Nelerdir?

Özellikle son yıllarda PUBG ve kendisinin birçok farklı versiyonu ile yükselişte olan oyun türü battle royale nedir biliyor musunuz? Yazımızda anlattık.

Battle Royale Nedir?

  • Türkçeye direkt olarak çevirdiğimizde “Savaş Kraliyeti” anlamına gelen terim Battle Royale, birçok oyuncunun aynı haritada birbiriyle savaşıp sona kalanın kazandığı oyunları anlatmak için kullanılıyor.

Battle Royale oyunlar günümüzde oldukça revaçta. Tarihini belki de Minecraft Survival Games’e kadar uzatabileceğimiz bu oyun türüne ilgi her zaman büyüktü zaten, yeterli oyunların olmaması gelişimi baltaladı fikrimce. H1Z1 ile güzel bir ivme yakalamasına rağmen oyundaki hatalar ve alternatif azlığı sebebiyle yükselemeyen battle royale oyun türü, PUBG’den sonra adeta uçuşa geçti. PUBG’ye rakip olarak piyasada güzel bir yer alan Fortnite da bu çılgınlığa katkı sağladı. Böylece piyasada birçok battle royale oyun oldu. Hatta zamanında bu furyadan yararlanmak isteyen oyunlara da battle royale modları geldi. Buna örnek olarak da CS:GO’daki Danger Zone oyun modunu gösterebiliriz. PUBG, normal bilgisayar versiyonuna ek olarak PUBG Lite, PUBG Mobile gibi versiyonlarla hem bilgisayardaki kraliyetini sürdürdü hem de mobil platforma da ambargo koymaya başladı. Böylece battle royale çılgınlığı her yere taşındı. Öyle ki telefoncular sırf “PUBG” için joystick satmaya bile başladılar zamanında.

Battle Royale Tarihçesi

Deli gibi yaygın olan bu oyun türü birden karşımıza çıkmadı tabii ki. Bundan yıllar önce bazı oyunlara gelen modlarla birlikte yaygınlaştı ve yeterli oyunlarla patlama yaptı.

Battle Royale modu, geçtiğimiz yıllarda gücünün zirvesine ulaşarak bilgisayar kullanıcıları için çabukça favori mod olmayı başardı. H1Z1 ve Rust gibi oyunlarda düşmanlarla dolu bir bölgede etraftan topladığımız çalı çırpı ve bilgilerimizle hayatta kalmaya çalışıyorduk. Minecraft’te ise popüler film Açlık Oyunları tarzında bir adaya atıldıktan sonra daha az kişiye karşı savaşıp yine etraftan bulduklarımızla hayatta kalan son kişi olmaya çalışıyorduk. PUBG’nin yaratıcısı Brendan Greene, DayZ ve ArmA gibi oyunlar için battle royale modları hazırlamıştı bile. Bütün bunların ardından PUBG’nin patlaması ve Fortnite’ın battle royale moduyla akımı devam ettirmesiyle karşımıza yeni bir fenomen çıktı: Battle Royale!

Umarız bu kadar popüler bir oyun modunun ne olduğunu bilmeyip internette araştırma yapan dostlarımıza da bu yazıyla yardım edebilmişizdir. Yazıyı yararlı bulduysanız düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Bunun gibi bilgilendirici bloglar ve gündemden oyun haberleri için sitemizi takipte kalmayı unutmayın. Hepinize iyi oyunlar diliyoruz 🙂

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir