Ev / Blog / NPC Ne Demek?
npc ne demek

NPC Ne Demek?

Video oyunu severlerin sıklıkla duyduğu ve karşılaştığı kavramların önünde gelen NPC ne demek hiç merak ettiniz mi? Buyurun o vakit.

NPC, Non Player Character ya da Non Playable Character söylemlerinin kısaltımı olup Oyuncu olmayan karakter, oynanabilir olmayan karakter anlamlarına gelir. Bu karakterlerle genellikle etkileşime girebilsek de, bu karakterleri yönetemeyiz ya da karakterleri yöneten gerçek bir oyuncuyla da karşılaşmayız. Her oyunda NPC görebiliriz ancak onları hayatlarımıza kazandıran oyun türü çoğunlukla rol yapma oyunlarıdır.

F Ne Demek?

Günümüzde çoğu oyun, bizleri oyuna yaklaştırmak için alakalı ya da alakasız RPG ögelerini oyuna serpiştirir. Bu serpiştirmeler arasında yer alan unsurlardan birisi de NPC karakterlerdir desek hata yapmış olmayız.

Bu karakterlerin neler olduğunu kavramak için örneklere ihtiyaç duyabilen okurlarımız olması da oldukça doğal. Onlar için de çok bilinen bazı NPC’lerden bahsedebiliriz.

  • Metin 2 oyunundaki Demirci karakteri.
  • Minecraft oyunundaki köylüler.
  • Klasik GTA San Andreas’ta Big Smoke
  • Call of Duty 2’de CPT. Price
  • The Witcher 3: Wild Hunt’da Dandelion

Hakkında Eran Küçük

Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisiyim, Hikaye > Grafik sempatizanıyım. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir