Anasayfa > Blog > Steam Aile Paylaşımı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Steam Aile Paylaşımı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Steam aile paylaşımı nedir? Ne işe yarar? Arkadaşlarınız ile oyunlarınızı nasıl paylaşabilirsiniz? Tüm detaylar aşağıda.

Steam‘in aile paylaşımı özelliğini duymuşsunuzdur. Hatta bu özelliğin Steam‘deki oyun kütüphanenizi arkadaşlarınızla paylaşabilmenizi sağladığını da biliyorsunuzdur. Peki şu aile paylaşımı nasıl yapılıyor? Hangi oyunlarınızı ne şartla paylaşabiliyor, ücret vermek zorunda kalıyor musunuz? Hadi hep beraber inceleyelim.

Not: Aile paylaşımı ardından diğer hesaptaki oyunlarınızı iade ederek, güçlerinizi tek hesapta toplamak isterseniz aşağıdaki yazımızı da okumanızda fayda var.

Steam Oyun İade Etme İşlemi

Steam Aile Paylaşımı Nedir?

Aile paylaşımı şu işe yarar: Eğer ki bir bilgisayarda birden fazla Steam hesabı kullanıyorsanız her ikisine de aynı anda ulaşabiliyor her ikisinin de oyunlarını aynı anda kullanabilisunuz. Aynı şekilde bunu ikincil (smurf) hesaplarınızı eklemek amacıyla yada başka bir arkadaşınızla oyunlarınızı paylaşmak için de kullanmanız mümkün. Bu uygulama tüm Steam kullanıcıları için ücretsiz ancak tek bir şartı bulunuyor: Aynı anda iki farklı bilgisayardan oyun oynayamazsınız! Ayrıca 5’ten fazla hesabı da bağlayamazsınız. Yani tıpkı ortak Netflix kullanmak gibi. O esnada birden fazla kişi oyun oynayamaz! Ne olduğunu öğrendiğimize göre gelin görsellerle birlikte nasıl yapıldığını öğrenelim.

Steam Aile Paylaşımını Nasıl Kullanırım?

Steam aile paylaşımını kullanabilmek için öncelikle tabiki birden fazla Steam hesabınız olmalı. Hesaplarınızdan dilediğiniz bir tanesiyle giriş yaptıktan sonra sol üst löşede bulunan Steam>Ayarlar bölümüne gelmelisiniz. Ayarlar açılır açılmaz karşınıza gelen Hesap bölümünden Steam Guard‘ın etkin olduğunu doğruladıktan sonra (Evet, aile paylaşımı için Steam Guard şart) hemen sol taraftan aile bölümüne gelmelisiniz.

Steam aile paylaşımı

Buradan “Bu bilgisayara kütüphane paylaşımı için yetki ver” yazısının yanındaki kutucuğu işaretliyoruz. Altı çizili olan “Aile Görünümünü Yönet” ve “Diğer bilgisayarları yönet” bölümlerinden yetkili hesapları ve kütüphane paylaşım durumlarını değiştirebiliyorsunuz. Ok ile gösterdiğim bölümde başta isim olmaz. Oraya arkadaşınızın hesabını ekleyebilmek için önce Steam uygulamasından çıkış yapıp arkadaşınızın ve ya smurf hesabınız ile otur açmanız gerekiyor.

Eğer o bilgisayrda diğer hesapla da oturum açtıysanız sırada kütüphane paylaşımını aktif etmek var! Yukarıdaki gibi tekrardan Steam>Ayarlar>Aile bölümüne geliyor ve ikincil hesabın adının yanında bulunan Paylaş kutucuğuna tıklayarak oyunlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bu yöntemi uygulayarak aynı şekilde arkadaşınız da hesabını ve kütüphanesini sizinle paylaşabiliyor.

Peki ya siz Steam aile paylaşımını kullanıyor musunuz? Bu tarz blog yazılarımıza daha çabuk ulaşabilmek için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Hakkında Ahmet Taha Koçtaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir