Anasayfa > Blog > Steam Oyun İade Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Steam Oyun İade Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Hemen hepimiz Steam’den oyun satın alıyoruz. Ancak bazı durumlarda oyunu beğenmediğimizden, bilgisayarımız açamadığından veya bunun gibi nedenlerden iade etmek isteyebiliyoruz. Bu yazımızda bilmeyenler için Steam oyun iade etme işleminin nasıl yapıldığını göstereceğiz.

Steam üzerinden satın aldığınız oyunu bir sebepten iade etmek istediniz diyelim. Bunu nasıl yaparız? Parayı ne zaman geri alırız? Steam’in iade kabul etmediği durumlar nelerdir? Hepsine ayrıntılı bir şekilde değineceğiz, buyrun:

Not: Oyun fiyatlarının gün geçtikçe arttığı bu dönemde, tek tasarruf yöntemi oyunları iade etmek de değil. Steam aile paylaşımı güzel bir alternatif sunmakta. Dilerseniz onu açıkladığımız yazımıza da göz atabilirsiniz.

Steam Aile Paylaşımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Steam Hangi Oyunlara İade Yapar?

Öncelikle satın aldığınız oyunu 2 saatten fazla süre oynamamış olmanız şart. Yani tutupta 100 saat oynayıp bitirdiğiniz oyunu iade edemezsiniz. Bunun dışında bir de oyunu satın aldığınız andan itibaren en fazla iki hafta içerisinde iade edebiliyorsunuz. Sonrasında oyunu hiç oynamamış bile olsanız Steam iadenizi kabul etmiyor. Şartları öğrendiğimize göre iade işlemine geçebiliriz.

Steam Oyun İade Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aşama aşama görsellerle çok güzel anlattıyorum hazır olun. Emeğe saygı için güzel olmuş, eline sağlık diye yorum yaparsınız artık 🙂

1.Aşama

Steam oyun iade etme

Öncelikle Steam kütüphanenizden iade etmek istediğiniz oyunu seçin. Ben burada bir kaç gün önce Steam mağazasından satın aldığım “Observer” oyununu seçtim. Kütüphanede oyunumuzun olduğu sayfaya geldikten sonra sağ tarafta bulunan “Destek” bölümüne tıklıyoruz.

2.Aşama

Steam oyun iade etme

Çıkan ekrandaki seçeneklerden iade etme sebebinize tıklıyorsunuz. Ama bence çok kurcalamadan “Umduğum gibi değil” butonuna tıklayın. Başınıza bir iş gelmesin.

3.Aşama

Steam oyun iade etme

Ardından karşınıza çıkan sayfada “İade talebinde bulunmak istiyorum” tuşuna tıklamalısınız.

4.Aşama

Steam oyun iade etme

Çıkan bölümde oyunu nasıl, kaç paraya ve ne zaman aldığınız gibi bilgiler çıkacaktır. Burada eğer ki oyununuz yukarıdaki iade şartlarını sağlamıyorsa bunu belirtir. Burada benim satın almış olduğum oyunda iade için bir engel bulunmuyor. Resimde ok ile gösterdiğim kısımlardan yukarıdakinde nereye iade etmek istediğinizi (oyunu satın aldığınız kredi kartı ve ya Steam cüzdanı) seçiyorsunuz. Ardından hemen aşağıdaki diğer bölümden de iade sebebinizi belirtiyorsunuz. Sebebin bir amacı yok daha çok formalite o yüzden uzun uzun uğraşmanıza gerek yok. En sonunda karşınıza çıkan “Talebi Gönder” tuşuna basarak iadenizi beklemeye başlıyorsunuz.

İadem Ne Zaman Gelir?

Steam cüzdanına yapılan iadeler 2-4 gün arasında hesabınıza yansımış olur. Ancak eğer ki karta iade işlemi yaptıysanız dikkat! Kart iadeleri bir iki hafta kadar sürebiliyor. Yani bunu göze alarak iadenizi yapın. En geç 20 gün sonra iadeniz gelmezse Steam Destek ile iletişime geçebilirsiniz.

Eğer ki size bir şeyler öğretebildiysem ne mutlu bana. Mutluluğum katlansın isterseniz hemen aşağıdan yorum yapabilir, diğer blog yazılarımız okuyabilir ve sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Hakkında Ahmet Taha Koçtaş

2 Yorumlar

  1. steamden oyun aldim ancak kastigi icin iade etmek istiyorum . Oyunu steam cuzdani ile aldim ama iadeyi isbanka kartima almak istiyorum , kartimi steam’e kayit etmeme ragmen iade seceneklerinde gozukmuyor.Nasil kartima alabilirim iadeyi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir