Anasayfa > Listeler > 2020’nin En Çok Beklenen Oyunları

2020’nin En Çok Beklenen Oyunları

2019 neredeyse bitti, 2020 kapıda. Durum böyle olunca yeni yılın gözde oyunlarına bir göz atalım ve derleyelim dedik: 2020 En Çok Beklenen Oyunlar Listesi!

2019 yılı çıkan oyunlar bakımından çoğu yıla kıyasla zayıf kaldı. Her ne kadar güzel ve kaliteli çeşitli oyunlar görmüş olsakta çok verimli bir yıl olmadığı kesin. Yinede ümidimizi kaybetmeyelim, 2019 neredeyse bitti ve yeni ‘onyıl’a giriyoruz. Peki ya bizi 2020 yılında hangi oyunlar bekliyor, sizler için bu beklentiler arasından en ünlü olanları derledik. Gelin başlayalım:

2020 Yılının En Çok Beklenen Oyunları

10- Marvel’s Avengers

Marvel's Avengers

(Black Widow, senin yüzüne ne olmuş ya?)

Tamamdır! Artık elinden ışın atan demirden insanları normal karşılayabiliriz çünkü karşımızda Marvel’s Avengers! Marvel! Oyun hakkında fazla bir bilgi paylaşılmadığından kısıtlı bilgiye sahibiz. E3 2019‘da hakkında az çok bilgi edindiğimiz oyun hakkında öğrendiklerimiz şu şekilde: Oyunda aksiyon olacak. Son.

Gerçekten E3‘te verilen bilgiler sadece bunlardan ibaret gibi. Ne olacak?: Oyunda aksiyon olacak, Avengers karakteriyle oynayacağız(çok şaşırdık!) ve oyun RPG olacak(aman Allahım, inanamıyorum nasıl ya??). Cidden mi ya.. Bu kadar mı tiye alıyorsunuz? Hani oyun 2029’ta çıkacak, ondan bilgi veremiyoruz durumu olsa yine bir nebze ama oyun 15 Mayıs 2020‘de, PlayStation 4, PC, Google Stadia ve Xbox One için çıkacak. DC‘ye kaçıyorum bak söyleyeyim Marvel.

9- Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine

Tom Clancy's Rainbow Six Quarantine

Ubisoft‘un son yıllarda önem verdiği ve karşılığını misliyle aldığı serisi “Tom Clancy’s“, çıkan her oyunla birlikte Ubisoft‘un her manada hanesine sayılar eklemeye devam ediyor. Evet, para, eleştiri ve diğer her şey(ama en çokta para). Bunun farkında olan kurnaz Ubisoft ise “Yeni yılda neden daha fazla para– Clancy’s oyunu yapmıyorum?!” dedi ve karşınızda Aksiyon-Macera türündeki yeni FPS oyunumuz Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine! 6 Mart 2020 yılında çıkması beklenen oyun Google Stadia, PlayStation 4, Xbox One ve PC için çıkış yapacak. Fakat belirtelim, bu oyun sadece PvE, yani “arkadaşlarımla girip diğer arkadaşları öldüreyim”den çok “arkadaşlarımla girip diğer yapay zekaları öldüreyim” mantığı var. Amacımız ise basit, insan ırkını tehdit eden uzaylılar bul ve öldür falan işte..

8- Beyond Good and Evil 2

Beyond Good and Evil 2

Ubisoft, sal şu listeyi! Evet, ilk oyunu sevildi falan ama bu oyun hiç bir zaman o kadar çok ünlenmedi. Peki neden 2020’de bu kadar bekleniyor? Fragmanı izleyin, gerisi biraz boş konuşmak olur.. Açık dün- yok, açık evren! Evet evet, bu oyunun karşılığı açık evren olur. Kısıtlı bir serbestlikte gezinebileceğimiz ve bolca aksiyona karışabileceğimiz, sevilen serinin ikinci oyunu Beyond Good and Evil 2, tam on yıllık bir sürenin ardından E3‘te duyuruldu ve sevenlerini sevindiremedi. Çünkü sevenleri artık aile babası oldular. 10 yıl nedir ya? Her neyse, üzülmeyin üzülmeyin, oldukça sevindirdi. 2020 yılında rastgele bir günde çıkması beklenen oyun şuanlık sadece PC için çıkacak gibi görünüyor.

7- Dying Light 2

Dying Light 2

Onlar geliyor! Harran-Türkiye-Dying Light‘çılar geliyor! Aslında bu başlık için yazacak çok bir şey yok. Aynısının bir sonrakisi diyebiliriz. Neyse, ciddi olalım. Dying Light‘ın devamı niteliğinde tasarlanan oyun yine ilk oyun gibi zombilere karşı vereceğimiz mücadeleyi konu alacak. Oyun yine hayatta kalma-rol yapma türleri arasında gidip gelecek ama bu sefer korku ögesini daha iyi yansıttıklarını iddia ediyorlar. Yani biraz da korkacağız diyebiliriz. Henüz kesin bir çıkış tarihine kavuşmayan oyunun 2020’de çıkacağı biliniyor. Ayrıca oyun PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5 ve Xbox Series X için çıkacak. Demişler Techland‘a “Abi nerelere çıksın?”, Techland demiş ki “Evet”.

6- Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Vampire The Masquerade – Bloodlines 2

Rol yapma oyunları arasında çoğu oyuncunun favorisidir bu serinin birinci oyunu. İlk oyuna bir kaç saat oynamak bile günümüzde RPG dediğimiz çoğu oyunun aslında fiyasko olduğunu bize gösterebilir. Geniş diyalog ağacı sayesinde “kelebek etkisi” denilen faktörü en iyi şekilde yansıtmayı başaran oyunlardan biri olan Vampire: The Masquerade – Bloodlines, belki bu kadar çok bug ve hata içermeseydi çok daha başarılı olabilirdi ama ne diyelim. Darısı ikinci oyunun başına. İlk oyun gibi rol yapma-aksiyon türünde olacağı bilinen ve hikayesi devam edecek oyunda Paradox Interactive‘in başarılı olmasını umut ediyoruz. 2020 Mart‘ın sıradan bir gününde çıkarak bizi neşelendirmesini sabırla bekliyoruz. Ayrıca bu sefer sadece PC için değil, PlayStation 4, Xbox One ve PC için çıkış yapacak.

5- Watch Dogs Legion

Watch Dogs Legion

Hadi bir oyun yapalım, güncel konulardan olsun; buldum buldum hacker olalım! Ama çokta hacker olmayalım. Evet, oyunumuz bu. Yinede bu seri topladığı olumlu ve olumsuz eleştirilere rağmen piyasada önemli bir yere sahip. En azından Ubisoft için baya bir öyle. Şimdi şu mantığı kavrayalım. Bir oyunun olumlu eleştiri alması çok güzel, her yapımcıyı sevindirir. Ama 5 olumlu eleştiri yerine 5 olumlu 5 olumsuz eleştiri her zaman daha iyidir çünkü bu demektir ki etkileşim var. Yani oyun sevilse de sevilmese de oynandı, daha doğrusu sattı. Yani bir oyunun para kazandırması için illa sevilmesine gerek yok. Nefret kusmak isteyenlerin bile alıp oynadığı bir seri yapın ve Ubisoft gibi geçin bir kenara izleyin. Neyse, uzatmayalım. Yinede Watch Dogs güzel bir oyun, üzerinde emek harcanmış bir oyun, bu detayları atlamadan eleştiri yapın. Yeni yapımda oyuna bir hacker grubu dahil olacak ve daha da iyisi grubu genişletmek oyuncunun, yani bizim elimizde! 6 Mart 2020 tarihinde yayınlanması beklenen oyun Google Stadia, PlayStation 4, Xbox One ve PC için çıkış yapacak.

4- Mincraft: Dungeons

Mincraft Dungeons

Şimdi itiraf vakti, aslında hepimiz gizliden gizliye Minecrafttan zevk alıyoruz. Tamam kitlesini katmıyorum, yayıncılık yapanları oynayanları falan boşverin. Sadece oyuna odaklanın, bir oyun ki tek sınır yaratıcılığınız. Eğer hayatta kalmaya çalışıyorsanız birde 64. Yinede sürekli geliştirilmesi bakımından oynarken keyif alabileceğiniz bir oyun. Daha fazla övemiyorum çünkü Watch Dogs gömüp Minecraft översem galiba piyasada daha fazla barınamam. Ama siz önyargılara kulak asmayın, bir ara en azından deneyin. Aksiyon-rol yapma türünde çıkış yapacak oyunumuz Dungeon Crawl tarzında, zindanlara girip çeşitli yaratıklarla mücadele ettiğimiz bir oyun olacak. 2020’nın Mart, Nisan veya Mayıs ayında çıkması öngörülen oyun, PC, PlayStation 4, Nintendo: Switch ve Xbox One için çıkış yapacak.

3- Avatar

Avatar

Dünyanın en çok gişe yapan filmi unvanını elinde barındıran, ünlü fantastik film Avatar‘ın geçmişte bir PC oyunu olduğunu biliyoruz fakat bu oyun ondan biraz daha farklı, gelişmiş olacak. Yapımcılığını Ubisoft‘un üstlendiği oyun halen geliştirilmekte. Oyun hem çıkmış, hemde çıkacak filmlerin bir oyun uyarlaması olacak. Oyunun çıkış tarihinin 2020 olması dışında kesin bir bilgi yok ama yaz ayından önce gelmesi çok zor görünüyor. İkinci filmi erteleme olmazsa 18 Aralık’ta çıkacak Avatar 2 filmine yakın bir zamanda çıkararak bir pazarlama mı yapıyor bu Ubisoft, biz anlamadık ama umarız eğlendiğimiz ve filmdeki eğlenceyi aldığımız bir oyun olur. Ayrıca oyunun PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkacağı bilinen kısıtlı bilgiler arasında.

2- Gods and Monsters

Gods and Monsters

Yine bir Ubisoft yapımı. 2020 yılı büyük oranda Ubisoft konuşacağımız bir yıl olacak gibi ama durun, bu sefer işler bir güzel. Assassin’s Creed Odyssey‘in geliştirici ekibi tarafından yapılan yeni oyunumuz Gods and Monsters daha çok Zelda gibi bir açık dünya oyunu havası veriyor. Atmosferi, karakterleri ve diğer bazı özellikleri ile tatlı desen tatlı, eğlenceli desen eğlenceli bir oyun çıkacak gibi. Amacımız ise böyle sempatik bir oyuna biraz ters ama ne yapalım işte.. Amacımız tanrıların düşmanını öldürmek ve refaha kavuşmak. Şubat 2020 tarihinde PlayStation 4, Nintendo Switch, Google Stadia, Xbox One ve PC için çıkacağı bilinen oyun hakkında daha fazla bilgiye sahip değiliz.

?-Bahsetmeye Değer Diğer Oyunlar

  • Ori and the Will of the Wisps
  • The Wolf Among Us
  • Half-Life: Alyx
  • The Last of Us: Bölüm 2

1- Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Veeeee, birincimiz! Abi John Wick var ya! Evet, geliyor, Neo geliyor, Constantine abimiz geliyor! Rol yapma türündeki yapımı, bir diğer sevilen RPG oyunu The Witcher 3: Wild Hunt‘ın yapımcısı CD Project RED geliştiriyor. 1988 yılında ortaya çıkan bir masa oyununun PC uyarlaması olarak düşünebileceğimiz oyun 2012 tarihinden beri aralıksız geliştiriliyordu. Yani beklenti biraz arşa çıktı diyebiliriz. Yakın bir zamanda geliştirme süreci sona eren oyundaki karakterimiz ve hikayemiz ise şöyle: Etrafta tonlarca yapay zeka ürünü var, elini sallasan(elinde siber değilse tabii, o zaman hep denk gelirsin) robota denk geliyorsun. Karakterimiz ise böyle bir dünyada yaşayan kiralık katil. Fakat öyle kolundan ışın falan atamıyor, Marvel(yukarıda filmdeyiz ama) filminde değiliz neticesinde. Yıl 2077 ama hala su tabancasına(Glock) el mahkumsun.. 16 Nisan 2020 tarihinde Google Stadia, PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkması planlanan oyuna dair yeni görüntüler gelmeye devam ediyor. Yinede çok ümitliyiz, bu oyun iyi olacak, olmalı!

-BONUS: Mount & Blade II: Bannerlord

Şaka şaka, hala gelmiyor. 3000’e kadar yeni bir Mount & Blade oyunu yok. Kimi söylentiye göre Bannerlord, Valve ile gizli bir anlaşma yaptı ve Half-Life 3 ile beraber çıkmamaya yemin etti. Anlaşmaya göre “bakalım oyuncular daha ne kadar çıldıracak” yazıyor. Kimi kaynakta 2020 Mart yazsa da hepimiz biliyoruz ki sıradan bir Bannerlord asla çıkamaz, çıkarılması teklif edilemez.

-BONUS 2: Half-Life 3

?:D

Evet, bir listenin daha sonuna geldik. Açıkçası oldukça fazla kişisel yorum ekledim ama anafikire baktığınızda hala çıkış tarihi oralarda bir yerlerde gizlice size bakıyor. Siz inceleyin biraz, belki bulursunuz. Bu arada Ubisoft Yılınız kutlu olsun! Ayrıca daha fazla blog ve piyasadan güncel haberler için sitemiziInstagram hesabımızı ve Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz. İyi günler!

Hakkında Baran Varlık

Baran Varlık, ufak yaşlardan beri oyun sektörü için yazarlık yapıyor. 2019 yılından beri Save Butonu için çalışıyor. 15 yaşında ve Blizzard'a bayılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir