Anasayfa > Oyun Haberleri > Battleborn Serverlarını Kapatıyor

Battleborn Serverlarını Kapatıyor

Battleborn serverlarını kapatıyor. Gearbox’un büyük umutlarla piyasaya sürdüğü mobada 23 Şubat 2020’den itibaren oyun içi para birimi alınamayacak.

Gearbox‘ın büyük umutlarla yaptığı ve yaşatmak için epey uğraştığı Battleborn serverlarını kapatıyor. Battleborn hiçbir zaman umduğu oyuncu kitlesini ve popülerliği yakalayamasa da, belirli bir kemik oyuncu kitlesi tarafından sevilerek oynanıyordu. Peki Gearbox’ı bu karara iten ne oldu?

Ölü Doğmuştu

Battleborn’un problemleri çıkmadan önce başladı. Yapılan betada oyun mekanikleri dengesiz bulunmasına rağmen gereken düzenlemeler yeterince yapılamamıştı. Yani oyun yayınlanmadan önce çıksın diye çıldıran bir kitlesi bulunmuyordu. Bütün bunlara bir oyunun başına gelebilecek en kötü şeylerden biri geldi. Çıkış tarihi, aynı türde hevesle beklenen bir oyunla çakıştı, Overwatch‘la. Bu durumdan daha önce Witcher 2 bile nasibini almıştı. Battleborn da istisnaya kaide olmadı.

Free to Play Faydalı Olmadı

Gearbox, Battleborn’u çıkardıktan bir sene sonra oyunu free to play yaptı ve iş modelini oyun içi para birine çevirdi. Ancak iş modelindeki bu değişiklik de yeterli olmadı. F2P modeline geçişten iki sene sonra 25 Kasım 2019’da Gearbox sosyal medya hesaplarından 24 Şubat 2020’de oyun içi parabiriminin satışının durdulacağını duyurdu. Tam tarihi açıklanmamakla birlikte 2021’de Battleborn serverlarını kapatıyor. Para birimi stoklamış oyuncuların bu tarihe kadar stoklarını eritmesi gerekli.

Gearbox İçin Yıkım 

Borderland serisiyle oyun tarihinin gördüğü en iyi co-op FPS‘lerden birine imza atmış olan Gearbox için Battleborn’un tam bir hayal kırıklığı olduğunu söylemek hafif kalır. Bir mobanın yapım ve server maliyetleri düşünülürse, firma bu oyundan zarar bile etmiş olabilir. Oyun hali hazırda Steam ve Playstation Store‘dan kaldırıldı ancak fiziksel olarak hala satın alınabiliyor.

Battleborn’la ilgili diğer içerikler ve gelişmelerle ilgileniyorsanız bizi sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Yorumlarda bize ne düşündüğünüzü söyleyin. Sizce Gearbox sürekli eleştirilen içeriğini güncellemediği için mi kaybetti yoksa oyunun kaldırılmasının başka sebepleri olabilir mi? Oyun haberlerimizi takip etmek için tıklayın.

Hakkında Ezgi Çetin

Ezgi Çetin bağımsız bir oyun geliştirici ve Savebutonu yazarıdır. 29 yaşında ve bir kedi annesidir. En sevdiği oyun Tetris.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir