Ev / Listeler / Dev Liste! En İyi 25 Hayatta Kalma Oyunu

Dev Liste! En İyi 25 Hayatta Kalma Oyunu

Hayatta kalma türü son yıllarda oyun dünyasının en popüler türlerinden ve uzun süre de öyle kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Gelin biz de türün yükselen yıldızları olan en iyi hayatta kalma oyunları hangileriymiş bir göz atalım.

Issız bir adaya düşseniz ne yapardınız? Yada birbirinden garip ve doğaüstü düşmanlarla dolu bir bölgeye? ”Bunların olma ihtimalleri yok denecek kadar az” diye düşünenlerden misiniz? Öyleyse olası bir savaş durumunda neler yapabileceğinizi görmek ister misiniz? Son yılların en popüler oyun türlerinden olan hayatta kalma yapımları bu soruların tümüne eğlenceli yanıtlar bulmamıza olanak sağlıyor. Türe mensup pek çok farklı konseptte oyun en temel içgüdümüz olan hayatta kalma arzusunu biraz daha kamçılayıp bu dürtümüzü tatmin etmemize yardımcı oluyor. Türün hayranıysanız ve yeni bir şeyler deneyimlemek istiyorsanız yada hayatta kalma oyunlarına ilk adımınızı atmak istiyorsanız en iyileri derlediğimiz listemize buyun birlikte bakalım.

 • Minecraft

İşte gerçek bir klasik! Minecraft oyun dünyasına ilgisi olsun yada olmasın çoğu kişinin adını mutlaka duymuş olduğu bir yapım. Küplerden oluşan bu uçsuz bucaksız dünyada yapabileceklerinizin sınırı yalnızca sizin hayal gücünüz ile alakalı. Elinizde hiçbir şey olmadan başladığınız oyunda ilk gördüğünüz ağaçtan elde edeceğiniz ilkel aletlerin ardından basamak basamak ilerleyerek kendi ortaçağ şatonuzu, hatta ve hatta kendi modern kentinizi bile kurmanız mümkün. Elbette madenlerde, ormanlarda ve geniş çöllerde karşınıza çıkabilecek pek çok farklı düşman için de her zaman tetikte olmanız gerekiyor.

En iyi hayatta kalma oyunları

 • Subnautica

Devasa su kütleleri insana huzur vermenin yanı sıra aynı zamanda her zaman biraz da olsa ürkütücüdür. Subnautica‘da uzay gemimiz neredeyse tamamı sularla kaplı bir gezegene düşüyor ve maceramız başlıyor. Suyun altını keşfettiğimiz, hayatta kalmak için çevremizde bulunan kaynakları kullanarak aletler, üs ve çeşitli araçlar inşa ettiğimiz yapım farklı yapısı ile sizi avucunun içine alacak. ”Yok bu beni kesmedi” derseniz ise de Subnautica: Below Zero‘yu deneyimleyebilir, kendinizi bir de buz gezegeninde deneyebilirsiniz.

 • RimWorld

Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için! RimWorld ile yalnızca kendimizi değil, bir kolonide yaşayan herkesi hayatta tutmaya çalışıyoruz. Bilimkurgu sosuna oldukça başarılı bir biçimde bulanmış olan bu yapımda kaynak yönetimi, strateji ve planlama gibi etmenlerin de ne derecede önemli olduğuna ilk elden tanıklık etme şansı yakalıyoruz. Oynadıkça daha da derinleşen mekanikleri, basit ancak bağımlılık yaratan yapısı ile RimWorld en iyi hayatta kalma oyunları arasında kendine yer bulmayı başarıyor.

 • Rust

Rust ismini duymayan oyuncu kaldı mı bilemiyoruz ancak yine de bu listede adı anılmadan geçilmemesi gereken yapımların başında geliyor. Devasa bir açık dünyada elinizde hiç bir şey olmadan uyandığınız bu oyunda en büyük rakibiniz ne korkutucu canavarlar, ne de doğa üstü yaratıklar. Rust‘ın evreninde bunlardan daha kötü olan bir şeyle mücadele ediyorsunuz: diğer insanlar! Çevrenizdeki kaynakları toplayarak yada diğer oyuncularınkileri ele geçirerek üsler inşa ettiğimiz, araçlar ve tuzaklar hazırladığımız yapım hayatta kalma türünün en saf örneklerinden.

 • Raft

Ucu bucağı görünmeyen bir salın üstünde gözlerimizi açtığımız oyun insana aslında koca dünyada ne kadar da küçük olduğunu hatırlatan cinsten. Elbette ki bu ipleri tamamen elden bırakacağız anlamına gelmiyor! Okyanusun bize sürüklediği yada bulduğumuz malzemelerle salımızı geliştirip adeta bir üs haline getirerek hayatta kalmaya çalıştığımız oyun bizden duymuş olmayın ama arkadaşlarla oynandığında pek bi’ keyifli oluveriyor.

 • Valheim

Nors mitolojisini kim sevmez ki? Valheim ile derin Nors mitolojisinin esintilerini masalsı diyarlarda hissederek eğlenceli bir hayatta kalma oyununa adım atabilirsiniz. Mütevazi sistem gereksinimleri ve uygun fiyatı ile de öne çıkan Valheim tam da arkadaş grubunuzun ihtiyacı olan oyun! Hep birlikte masalsı diyarlarda mitolojik yaratıklara karşı hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da üssünüzü geliştirip kendinize bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Elbette ki tüm bunlar Valheim‘ın vadettiklerinin çeyreği bile değil, iyisi mi siz oyuna bir şans verin ve potansiyelini kendi gözlerinizle görün.

Valheim Kaç TL, Kaç GB? – Oyunun Fiyatı ve Diğer Detaylar

 • The Forest

Issız bir adaya düşen uçak konsepti ile ne filmler, ne diziler çekildi. The Forest ise bu temanın oyun dünyasındaki en başarılı temsilcisi olarak karşımıza çıkıyor. Başarılı hayatta kalma mekaniklerinin yanı sıra etkileyici ve derin de bir hikayeye sahip olan oyun aynı zamanda korku ögeleri de barındırıyor. The Forest‘ın karanlık mağaraları, tehlikelerle dolu ormanları ve garip yaratıklarına karşı durabileceğinizi düşünüyorsanız buyurun oynamaya!

 • Stranded Deep

Uçak kazası demişken elbette Stranded Deep‘ten de bahsetmeden geçmek olmaz. Başarılı aktör Tom Hanks‘in kült filmi Cast Away‘den bol bol esinti taşıyan oyunda adacıklardan oluşan bir alanda kendimizi buluveriyoruz ve maceramız başlıyor. O ada senin bu kayalık benim gezip kaynak toplayarak hayatta kalmaya çalıştığımız oyunda ana amacımız ise elbette bu sularla çevrili cehennemden kaçabilmek.

 • ARK: Survival Evolved

Elimizde avucumuzda hiçbir şey olmadan kendimizi gizemli bir adada bulduğumuz yapımlardan olan ARK: Survival Evolved pek çok yönü ile türdeşlerinden ayrılmayı da başarıyor, çünkü bu adada dinozorlar var! Bir yandan kaynak toplayıp hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da dinozor eğitebildiğimiz yapım hakkında ne desek eksik kalacak. Bir kere düşünün, kaç oyunda evcil bir dinozorun üstüne binip gezebilirsiniz ki?!

 • Green Hell

Ne demiş atalarımız, davulun sesi uzaktan hoş gelir. Green Hell‘de tam olarak bunu kanıtlayan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Uzaktan cennet gibi gelen Amazon yağmur ormanları içerisine düşüp hayata tutunmaya çalışan kişiler için tam manasıyla bir cehennem. Bedensel ihtiyaçlarınıza olduğu kadar akıl sağlığınıza da dikkat etmeniz gereken yapımda çoğu zaman sanki tüm dünya size karşı tek yumruk olmuş gibi hissedeceksiniz.

 • The Long Dark

Bağımsız bir stüdyo tarafından geliştirilen bu yapım çok kısa bir sürede potansiyelini kanıtlayarak en iyi hayatta kalma oyunları arasındaki hak ettiği yeri kazandı. Jeomanyetik bir felaketten etkilenen karla ve tehlikelerle kaplı topraklarda hayatta kalmaya çalıştığımız yapımda en büyük düşmanımız ise elbette soğuk. Bunun yanı sıra vahşi doğa da bize pek yardımcı olmuyor. İnsanın doğa ile verdiği mücadeleye güzel bir örnek olan The Long Dark‘a hala bir şans vermediyseniz şimdi tam zamanı!

 • Terraria

Terraria için iki boyutlu Minecraft demek pek de yanlış olmayacaktır. Tıpkı Minecraft gibi kendine has uçsuz bucaksız ve fantastik bir dünyası olan Terraria‘da da yapabileceklerinizin neredeyse sınırı yok. Derin madenlerden bulutların üzerinde yer alan yerlere kadar pek çok farklı mekanı keşfedebileceğiniz yapım düşman çeşitliliği ile de göz dolduruyor. Tüm bunlara karşı bizim öncelikli amacımız ise elbette ki hayatta kalmak!

 • Don’t Starve

Don’t Starve daha önce karşılaşmadığınız fantastik bir dünyanın kapılarını aralayacak! Eşine az rastladığımız karakteristik grafikleri, yeri geldiğinde çok sevimli görünebilen düşmanları ve garipliklerle dolu dünyası sakın sizi yanıltmasın, bu dünya sizi alt etmek için elinden geleni yapacak. Siz ise bu esnada kaynak toplamalı, geceyi geçirecek sağlam bir yer bulmalı ve teknoloji konusunda da araştırmalar yapmayı ihmal etmemelisiniz.

 • Fallout Shelter

Koskoca bir sığınağın tüm sorumluluğunu üstlenmeye umarız hazırsınızdır çünkü buradaki her bir insanın kaderi sizin ellerinizde. Oyun dünyasının köklü serilerinden olan Fallout‘un evreninde geçen bu oyunda adından da anlaşılacağı üzere bir sığınağın tüm ihtiyaçları ile ilgileniyor ve bize sığınan insanları mutlu, huzurlu ve en önemlisi de hayatta tutmaya çalışıyoruz. Wasteland‘in tehlikelerle dolu topraklarında ne kadar hayatta kalabileceksiniz görelim. Oyunun ücretsiz olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

 • This War of Mine

Bağımsız bir stüdyo olan 11Bit’in ellerinden çıkmış olan bu etkileyici yapım bizlere savaş hikayelerini hiç görmediğimiz bir açıdan ele alma imkanı tanıyor. Bu kez savaşan bir askeri değil, savaş ortamında hayatta kalmaya çalışan bir grup masum insanı yönetiyor ve savaşın esas mağdurlarını görüyoruz. Oyuncuyu zaman zaman zor kararlar vermek durumunda bırakan ve vicdanı ikilimler ile boğuşmamıza sebep olan This War of Mine eşine az rastlanır yapısı ile en iyi hayatta kalma oyunları arasında yer almayı sonuna dek hak eden bir yapım.

This War of Mine Atmosferinde Türk Yapımı Bir Kısa Film: Benim Savaşım!

 • 60 Seconds!

Hemen şehrinizin üstünde patlayacak bir nükleer bomba var ve sizin kendinizi sığınağa atabilmeniz için yalnızca 60 saniyeniz var. Bu bir dakikalık zaman dilimi içerisinde evinizde işinize yarayacak malzemeleri, aile üyelerinizi ve ne bulursanız alıp sığınağa inmeniz gerekiyor. Esas mesele ise buradan sonra başlıyor. Bu ufacık dört duvar arasında elinizdekiler, vereceğiniz kararlar ve aile bireyleriniz ile birlikte hayatta kalmalısınız. Bol şans çünkü epey ihtiyacınız olacak!

 • DayZ

Hayatta kalma türü denildiğinde ilk akla gelen yapımlardan olan DayZ bizlere tehlikeli şehirler, ıssız ormanlar ve uçsuz bucaksız düzlüklerle dolu devasa bir dünya sunuyor. Oyunda ise tek bir amacımız var, ölmemek! Diğer oyunculara karşı hayata tutunmaya çalıştığımız oyunda yeri geldiğinde av yeri geldiğinde ise avcu konumunda kendinizi bulacaksınız. Üstelik tek tehlike oyuncular da değil, bu dünyada hayvanlardan tutun da bilinmeyen virüslere kadar pek çok şey size düşman.

 • Oxygen Not Included

Bir uzay kolonisinin başına geçtiğimiz oyunda koloninin ve içerisindeki insancıkların tüm geleceği bizim elimizde. Bir yandan kolonimizi geliştirip bilimsel çalışmalarımıza ara vermeden devam etmeye çalıştığımız yapımda bir yandan da kaynakları idareli kullanıp yabancı bir gezegende hayata tutunmaya çalışıyoruz. Sevimli mi sevimli grafiklerine sakın aldanmayın, burada işler hiç de göründüğü gibi değil!

 • Frostpunk

Yine tüm geleceği bize bağlı bir koloni var elimizde, ancak bu kez en büyük düşmanımız soğuk. Distopik bir gelecekte, her bir tarafta kara kışın hüküm sürdüğü dünyamızda geçen oyunda kolonimizi hayatta tutmaya çalışırken çoğu kez büyük ikilemlerle de karşı karşıya kalıyoruz.

 • Conan Exiles

Conan Exiles adından da anlaşılabileceği üzere bizleri efsanevi Barbar Conan‘ın dünyasına davet ediyor. Elimizde avucumuzda hiçbir şey olmadan başladığımız oyunda giderek güçleniyor ve bu acımasız dünyanın dinamiklerine ayak uydurarak amansız bir savaşçı olma yolunda ilerliyoruz. Düşmanlarınızın da çoğu kez gerçek insanlardan oluştuğu Conan Exiles sıfırdan başlayıp en tepeye yerleşme hissini en sağlam alabileceğiniz oyunların başında geliyor.

 • Population Zero

Uzay geminiz gizemli bir güç tarafından yok edilmiş, bilmediğiniz bir gezegene düşmüşsünüz ve sahip olduğunuz kaynaklar öyle sınırlı ki bir geceyi bile canlı çıkartabilir misiniz tahmin etmek güç. Population Zero‘nun dünyasına hoş geldiniz, hoş geldiniz dediğimize bakmayın de bakmayın, bu gezegende pek de öyle karşılanmayacaksınız.

 • Astroneer

Uzayda hayatta kalmaya çalıştığımız bir diğer eğlenceli yapım da Astroneer. Bizi geleceğe, 25. yüzyıla ışınlayan oyunda uzayın derinliklerini keşfedip değerli kaynaklara ulaşmaya çalışırken bir yandan da elbette ki hayatta kalmamız gerekiyor. Bilmediğiniz yabancı bir gezegeni adım adım öğrenirken aynı zamanda da hayatta kalmaya ve kaynak toplamaya odaklanacağınız bu yapımda türlü araçlar, yapılar ve silahlar inşa ederek işinizi kolaylaştırmaya bakın.

 • Miscreated

Miscreated kıyamet sonrası bir dünyanın pek de tanık olmak istemediğimiz kapılarını aralayan yapımlardan. Her bir yanımızın tehlikelerle dolu olduğu yapımda radyasyondan nasibini almış pek çok farklı yaratıkla ve doğa ananın ta kendisi ile savaşarak hayatta kalmaya çalışıyoruz. Belli aralıklarla haritayı kaplayıveren zehirli gaz bulutu da inanın bu hayatta kalma mücadelesi içerisinde hiç de yardımcı olmuyor!

 • Mist Survival

Kıyamet sonrası hayatta kalma yapımlarının başarılı bir diğer örneği de Mist Survival. Ölümcül bir virüsün medeniyetin sonunu getirdiği dünyada hayatta kalmaya çalıştığımız yapımda türün çoğu diğer yapımında olduğu gibi üssümüzü kurup hayatta kalmaya çalışıyoruz.

 • Chernobylite

Adından da anlaşılabileceği üzere insanlık tarihinin en büyük nükleer felaketlerinden birine tanıklık etmiş olan Çernobil bölgesinde geçen yapım korku ve hayatta kalma türünü başarıyla harmanlayan yapımlardan. Başarılı hikayesi, grafikleri, mekanikleri ve olay örgüsü ile mutlaka deneyimlenmesi gereken bir yapım olan Chernobylite en iyi hayatta kalma oyunları arasındaki yerini de sonuna dek hak ediyor.

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde bir aydınlanma yaşadım. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir