Anasayfa > Oyun Haberleri > ESL CEO’sundan Çalışanlara Toplu Uyarı

ESL CEO’sundan Çalışanlara Toplu Uyarı

ESL şirketinin CEO’sundan çalışanlara Hong Kong mevzusuyla ilgili konuşmamaları konusunda bir talimat geldi. Olaylar acaba daha ne kadar büyüyecek?

ESL

Blizzard’ın turnuva kazanıp Hong Kong’un bağımsızlığını destekleyen oyuncuyu yasaklaması üzerine doğan tartışmalar sektörün her yerine sıçramış durumda.

Blizzard’ın oyuncunun siyasi söylemlerinden sonra Hearthstone şampiyonu Blitzchung’ı yasaklaması üzerine ortaya çıkan tartışmalar hakkında konuşulmaması özellikle oyun yayın şirketlerinin ana odağı durumunda. Worlds’ten önce LoL espor işlerinin başı John Needham’ın oyuncuları bu konu hakkında konuşmamasından sonra yine benzer bir durumla karşı karşıyayız. Dünyanın en büyük espor şirketi ESL’in yetkilisi Ralf Reichert, ekibini Hong Kong mevzusu hakkında konuşmaması hakkında uyardı. Hong Kong Free Press sitesinin haberine göre ise kendisinin ekibe gönderdiği uyarı şöyle:

“Hepiniz Çin’in Hong Kong şehrindeki durumla ilgili birçok siyasi tartışmayla karşılaşmıştır. Dünyanın her yerinde aktif olan küresel bir şirket olduğumuz için doğal olarak bu tarz tartışmalardan uzak kalıyoruz ve değerlerimizle en iyi örneği oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sebeple özellikle sosyal medyada aktif bir şekilde tartışmalara girilmemesini öneriyoruz.”

ESL’in bir başka yetkilisi olan sözcüsü ise Reichert’ın sözlerinin sadece yıllardır uygulanmakta olan şirket politikasının bir hatırlatması olduğunu belirtti.

“ESL markasını veya platformunu kişisel siyasi görüşler için kullanmıyoruz, görüşlerimizin farklı olduğu iş arkadaşlarımıza saygı duyuyoruz. ESL çalışanları kişisel sosyal medya hesaplarından kişisel görüşlerini belirtmekte tabii ki özgür.”

Blizzard’ın tartışmalı kararı bütün oyun dünyasını ayağa kaldırmakla beraber şirketleri de böyle etkiledi.

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir