Anasayfa > Oyun Haberleri > God of War 5 Hakkında Her Şey

God of War 5 Hakkında Her Şey

God of War serisinin yeni oyunu God of War 5 uzun zamandır bekleniyor. Biz ise sizler için oyun hakkında bilinen her şeyi bir yazı altında topladık!

God of War, çıktığı 2005 yılından beri PlayStation 2 için muhteşem bir gelir kaynağı ve Sony için ise oldukça fazla hayran demekti. Mitolojik kişiliklerle dövüştüğümüz bu beğenilen oyun serisi, sağladığı müthiş atmosfer, güzel bir hikaye ve oynanışı ile kendine hayran bırakan bir yapım olmuştu.

Ve ilk oyunun çıkmasının üzerinden neredeyse 14 yıl geçti ve hala piyasadaki en sağlam oyunlardan biri. Çıktığı zamanlarda yarattığı o dalga piyasada oldukça gözle görülür bir halde. En son yarattığı büyük dalgalanma ise ise geçtiğimiz yıl yayınlanan God of War 4 olmuştu.

2018 Yılın En İyi Oyunu Ödülünü alan oyun, karakterlerimiz Kratos ve Atreus’un yaşadığı aksiyonları anlatan bir oyundu. Fakat ufak bir bilgi verelim, God of War 4, belki ödül veren şirket tarafından olmasa da oyuncuların büyük bir bölümünün fikrince diğer oyunlardan geri kaldığı düşünülüyor.

Yapımcı şirket Santa Monica Studio ise bunu dikkate aldı ve yeni oyunları God of War 5 için yeni iş ilanları yayınladı. Ve bizde ufak bir tahminde bulunduğumuzu ve 2020 yılında piyasaya sürülmesi beklenen PlayStation 5 için gelecek bir God of War 5 beklediğimizi söyleyelim.

god of war

God of War 5’in hikayesi ne anlatacak?

Şirketin yaratıcı yönetmeni Cory Barlog, Kotaku firmasına verdiği röportajda yeni oyunun senaryosu için oldukça derinlemesine düşündüklerini vurguladı. Ayrıca daha sonralarda Twitter üzerinden farklı bir açıklama yaparak “Aslında Santa Monica‘nın beşinci oyun için bir planı olmadığı” bilgisini verdi. Fakat son oyunu bitiriş şekillerinden yeni oyun için zorlamadan bir hikaye yazabilmeleri mümkün.

God of War 5 için iş ilanı

Firma, geçtiğimiz yıl yayınlanan God of War 4 zamanında, oyun hakkında bilgi sahibi ve oyun içi bilgisi de yüksek olan kişiler için “Kıdemli Savaş Tasarımcısı” isminde bir pozisyon açmıştı. Bu yıl yeniden karşımıza çıkan bu pozisyon, oyun için geliştirmede görev alacığı biliniyor. Pozisyon için alımlar hala açık vaziyette.

god of war 5

Mitolojik yönü

Son oyun God of War 4‘ün bitiş bölümünde ana karakterimiz Kratos, İskandinav Işık Tanrısı Baldur ile savaşıyordu. Kratos’un savaşı kazanmasının ardından Kratos ve Atreus, Kratos’un karısı Faye’nin küllerini Jotunheim’in zirvesinden dökmek üzere yola koyuluyorlar. Ve ardından Faye’nin Atreus’u, Laufey ismiyle çağırdığını duyuyoruz. Ve mitolojiye göre Laufey’in aslında çoğu kişi tarafından bilinen mitolojik karakter Loki olduğunu öğreniyoruz.

God of War 5 ne zaman yayınlanacak?

Yetkili firma Santa Monica Studio ve Sony Interactive Entertainment, yeni oyunun ne zaman çıkacağına dair bir bilgi paylaşmasalar da bir ya da iki yıl içerisinde bir oyun-içi tanıtımın yayınlanacağını düşünmekteyiz. Serinin son oyunu God of War 4‘ün geliştirilmesi tam beş yıl sürmüştü. Bu denli uzun süren oyunun gecikmesinin en büyük nedeni ise yeni bir motor ve oyun için iyileştirmelerdi. Fakat bilindiği üzre yeni oyunda aynı motor kullanılacak ve firmanın tek yapması gereken motoru yeni konsol PlayStation 5 için entegre etmesi olacak.

god of war 5

Yeni çıkacak beşinci oyunda ise son oyunun bitiş ekranında gördüğümüz Thor, yani İskandinav Tanrıları ile savaşacağı düşünülüyor. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi üzücü bir şekilde bu oyun oldukça beklememiz gerekiyor. PlayStation 5 çıkmadan oynayamayacağımız oyun, yine kendine olan merakları oldukça arttırmasını biliyor.

Ayrıca daha fazla blog ve piyasadan güncel haberler için sitemiziInstagram hesabımızı ve Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz. İyi günler!

Hakkında Baran Varlık

Baran Varlık, ufak yaşlardan beri oyun sektörü için yazarlık yapıyor. 2019 yılından beri Save Butonu için çalışıyor. 15 yaşında ve Blizzard'a bayılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir