Anasayfa > Oyun Haberleri > Half-Life 2, Portal ve Left 4 Dead’in Yazarından Yeni FPS

Half-Life 2, Portal ve Left 4 Dead’in Yazarından Yeni FPS

Bugün kült oyunlar olarak bildiğimiz Half Life 2, Portal ve Left 4 Dead’in yazarı Chet Faliszek, stüdyosu Stray Bombay‘in yeni oyununu duyurdu.

Chet Faliszek, daha önce çalıştığı Valve’den ayrılıp, Stray Bombay adında bir stüdyo kurmuştu. Stüdyonun diğer kurucusu Kimberly Voll ise yıllarını Riot’a vermiş çok yetenekli bir oyun tasarımcısı olarak tanınıyor. İkili, Stray Cat’in internet sitesinde, kuruluş amaçlarını şöyle açıklıyor.

“İnsanların yeniden geldikleri ve her geldiklerinde değişmiş, rastgele olmayan ve birbirini destekleyen gerçek bir takım hissini yaşadıkları, hikayeleri olan oyunlar yapmak istiyoruz. Oyuncuların birbirlerinin yoluna çıktığı oyunlar değil.” 

Faliszek ve Voll, PC Game Insider’a verdikleri röportajda co-op oyunların çoğu zaman co-op oynanmak için tasarlanmadığını ve oyuncuların takım olma hissini yaşayamadığını ifade ediyor. Yapay zeka konusunda deneyimi olan tasarımcılar, bu arkaplanın daha holistik bir oyun deneyimi yaşatmalarına yardımcı olacağı konusunda ise hemfikir.

Oyunla ilgili henüz elle tutulur bir materyal yayınlanmamakla birlikte, yaratıcılar oyunlarını “first-person network shooter” olarak tanımlıyorlar. Bu terim alışageldiğimiz co-op FPS oyunları olarak algılanabilir ancak yeni bir tür ismiyle reklam yapmaları bir farkı olacağını düşündürüyor. Nedeni ise muhtemelen yapımcıların müjdeledikleri inovatif match-making sistemi. Faliszeki, yetenek düzeyine göre yapılan oyuncu eşleştirmelerinin co-op oyunlar için bir problem olduğunu düşünüyor. Çeşitli yetenek seviyelerinin bir araya gelip, sosyal davranışlarına göre eşleştikleri bir sistemi daha doğru bulduğunu da ekliyor. Faliszeki, daha önce de oyuncu kitlelerini toksik bulduğunu ve oyun tasarımlarının bu sorunu aşmaya yönelik olması gerektiğini savunmuştu.

Stray Bombay’in kurucuları Chet Faliszek ve Kimberly Voll

 

Unity ve Unreal oyun motorları üzerinde çalışan bir prototipe sahip olduklarını söyleyen ikili, Seattle merkezli stüdyolarında iş alımlarına başladıklarını, ancak 20-30 kişiyi geçmeyeceklerini ifade ediyor.

Stray Bombay için işler şimdilik oldukça iyi gidiyor. Stüdyo şimdiden Upfront Ventures ve Riot’dan yatırım almış durumda. Kurucularından biri Valve’in ikinci adamı durumunda olan Chet Faliszek olduğu düşünülürse şaşırtıcı değil. Bize de Stray Bombay’in oyunlarının ismini ve demo tarihini duyurmalarını beklemek kalıyor. Stüdyonun arkasındaki isimler ve şu ana kadar oyunlarının tasarımıyla ilgili verdikleri bilgilere bakılırsa, bizleri oldukça iddialı bir yapım bekliyor.

Gelişmeleri sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz! O zamana kadar siz FPS severleri CS:GO Oyun İçi Rollerine Ne Kadar Hakimsin? testimize alalım.

Hakkında Ezgi Çetin

Ezgi Çetin bağımsız bir oyun geliştirici ve Savebutonu yazarıdır. 29 yaşında ve bir kedi annesidir. En sevdiği oyun Tetris.

Bir Yorum

  1. NigarbatununSokakArkadaşı

    Sonunda kurgusu ve oynanışı güzel bir oyun gelecek gibi görünüyor. Tasarımcısı ve hikaye yazarı sağlam umarım hayal kırıklığına uğratmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir