Anasayfa > Listeler > Oyun Tarihinin En İyi Bilim Kurgu Oyunları!

Oyun Tarihinin En İyi Bilim Kurgu Oyunları!

Gerek bulundukları kehanetler, gerekse anlattıkları hikayeler ile bilim kurgu oyunları bizleri çoğunlukla geleceğe doğru bir yolculuğa çıkartıyorlar. Biz de listemizde oyun tarihinin en iyi 10 bilim kurgu oyununu sizler için derledik. 

İşte Karşınızda En İyi Bilim Kurgu Oyunları

Şunu da bu geniş listeye başlarken belirtmekte fayda var. Listelediğimiz oyunları herhangi bir sıralamaya göre yerleştirmedik, bu oyunların her biri bizim için ve oyun dünyası için oldukça değerli ve önemli oyunlar.

– StarCraft

Oyun dünyasının devlerinden olan Blizzard‘ın ellerinden çıkan gerçek zamanlı strateji türündeki bu oyunda Terran, Protoss ve Zerg isimli üç uzaylı ırkından birini seçerek rakiplerimize karşı savaşa girişiyoruz. Ama ne savaşlara… Oyunun birimleri ve ırkları o kadar harika bir şekilde dengelenmiş ki bilgisayar karşısında harcadığınız saatlerin farkına bile varmıyorsunuz.

starcraft bilim kurgu oyunları

– System Shock

1994 yılında piyasaya çıkan oyun kendinden sonra gelen tüm bilim kurgu oyunları için adeta bir rehber niteliğindeydi. 2072 yılında geçen oyunda canlandırdığımız karakter bir hacker. Karşımızda ise bize düşman olan çok gelişmiş bir yapay zeka var. Buradan sonrası spoiler’a girer. Eski falan demeden oyuna bir şans vermenizi şiddetle öneriyoruz.

– Deus Ex

Efsane serinin ilk oyunu hayatımıza ilk girdiğinde takvimler 2000 yılını gösteriyordu. Çıkışını gerçekleştirdiği 21. yüzyılın temasına uyacak bir biçimde oyun bize adeta geleceğe dair bir tablo sunuyordu. Oldukça karanlık olan bu tabloda insanlar uzuvlarını çeşitli mekanik parçalar ile değiştirerek bir nevi evrimleşme sürecine giriyordu.

deus ex bilim kurgu oyunları

– Mass Effect

Kimi oyunları oyuncular tarafından göklere çıkartılan, kimi oyunları ise adeta yerin dibine gömülen Mass Effect serisi de bilim kurgu oyunları için oldukça önemli bir yerde. 2007 yılında çıkışını gerçekleştiren serinin ilk oyunu özellikle de oyuncuya sunduğu özgürlük ile dikkatleri çekmişti. Tabi bunun üzerine bir de oyunun uzay temasını başarılı bir biçimde işlemesi eklenince serinin listemize girmesi kaçınılmaz oluyor.

– S.O.M.A

Bilim kurgu ve korku ögelerini başarılı bir biçimde harmanlayan oyun bizce pek de hak ettiği değeri görmüş değil. Oyuncuyu bir yandan atmosferi ile sizi gerim gerim geren, bir yandan da bilim kurgu ile felsefeyi harmanlayarak varoluşa dair bildiğiniz her şeyi sorgulatan oyun listemizin felsefe olarak da en güçlü oyunlarından.

– Fallout

Yalnız bilim kurgu oyunları için değil, neredeyse tüm oyun tarihi açısından Fallout serisinin önemi tartışılamaz. Nükleer savaş sonrası alternatif bir gelecekte geçen oyun bir yandan teknolojinin bilinçsiz kullanımının yaratabileceği tüm dehşeti gözler önüne sererken bir yandan da oyuncuya sunduğu neredeyse sınırsız seçenekler ile bir an olsun sıkılmamanızı sağlıyor.

fallout bilim kurgu oyunları

– Bioshock

Harika bir ütopyanın nasıl korkunç bir distopyaya dönüşebileceğinin en güzel örneklerinden Bioshock serisi. Denizin altına kurulan devasa şehir Rapture yukarıdaki dünyanın dehşetinden kaçmak isteyen sanatçılar, aydınlar ve zenginler için adeta bir cennetti. Ancak insan faktörünün işin içine girdiği hiç bir şartta huzur çok uzun sürmez…

bioshock bilim kurgu oyunları

– Portal

Valve tarafından geliştirilen oyundaki başlıca müttefiklerimiz zekamız ve Portal silahımız. İlk bakışta basit bir bulmaca oyunu gibi görünen Portal alt metinleri okumayı bilen oyuncular için yapay zekayı ve teknolojik gelişmelerin öngörülemeyen sonuçlarını sorgulatacak harika bir kaynak.

– Half-Life

Half-Life hakkında ne diyebiliriz ki? Valve tarafından Steam ile birlikte bize kazandırılmış en iyi şeylerden biri. Bu kadar insanın yıllardır serinin 3. oyununu beklemesinin bir sebebi var. Tek kelime etmeden bize koca bir macera boyunca eşlik eden kahramanımız Gordon Freeman, ikonikleşmiş silahımız olan levyemiz ve ters giden bir deney sonucu başlayan uzaylı işgali… Daha fazla konuşamayacağım, zira 3. oyunun asla gelmeyebileceği ihtimali aklıma geldi ve gözlerim doldu…

– Space Invaders

”Ne alaka” dediğinizi duyar gibiyim, ancak demeyin lütfen. Space Invaders 1978 yılında çıkışını gerçekleştirdiği anda oyunlar bilim kurgu türü ile tanışmış oldu. Uzayda geçen çok basit bir shooter oyunu olan Space Invaders listedeki tüm oyunların atası desek hiç de yanlış olmaz. Teşekkürler Space Invaders!

Diğer Bilim Kurgu Oyunları

Listemizin ilk 10 sırasına giremeyen ancak anmadan geçersek de gönlümüzün el vermeyeceği bazı oyunlar ise şöyle;

-Star Wars serisi
-Halo
-Beyond: Good & Evil
-No Man’s Sky
-Doom serisi
-Borderlands
-EVE Online
-Metroid
-Titanfall
-Dead Space

Sizin listede görmeyi beklediğiniz oyunlar hangileriydi? Yorumlarda buluşalım!

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde bir aydınlanma yaşadım. Annem hala o güne lanet ediyor.

Bir Yorum

  1. return to castle wolfenstein.

    Tarih ve bilim-kurguyu bu kadar iyi harmanlayan başka bir oyun daha yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir