Anasayfa > Blog > PUBG Mobile Jiroskop Nedir? Nasıl Profesyonelce Kullanılır

PUBG Mobile Jiroskop Nedir? Nasıl Profesyonelce Kullanılır

Pubg Mobile özellikle telefon oyunculuğunu farklı bir boyuta ulaştırıyor, peki profesyonel oyunculukta işimize yarayan jiroskop nedir, nasıl kullanılır?

NOT: Jiroskop hem PUBG Mobile, hem de PUBG Mobile Lite için aynı anlama gelmektedir ve işlevi tamamen aynıdır.

Jiroskop temel olarak telefonunuzun hareketleri algılaması üzerine çalışan bir sistem. Birçok mobil oyunda kullanılmasına karşın, hasarlı telefonlarda sorunlar yaratabilmekte. Telefonunuzun algıladığı hareketlerle oyun şekilleniyor ve tepkime alıyor. Yani telefonu sağa çevirdiğimizde oyun da sağa doğru kıvrılıyor. Bu özelliğe spesifik olarak yarış oyunlarından alışık olanlar vardır. Peki üç boyutlu bir fps oyunu olan PUBG Mobile için işler nasıl yürüyor?

PUBG Mobile İsim Değiştirme İşlemi

Nişan alma ve hareket etme konusunda kolaylık sağlayan Jiroskop ayarları, oyunun en iyi isimleri tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Şimdiden belirtelim, emülatör oyuncuları için böyle bir özellik oyunda mevcut değil, zaten bu ayarın sağladığı imkanları fare ve klavye fazlasıyla sağlıyor.

PUBG Mobile Jiroskop Nasıl Açılır?

Oyunu telefonlarımıza ilk yüklediğimizde jiroskop seçeneği kapalı olarak çalışıyor oyunumuz. Eğer telefonuzun ekstra işlem yüküyle yorulmayacağını düşünüyorsanız oyunun genel ayarlar kısmına girerek jiroskop seçeneğini bulabilirsiniz. Ayrıca eğer telefonunuzun oyunu çalıştırırken zorlandığını düşünüyorsanız daha önce yazıdığımız pubg mobile lite ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

PUBG Mobile Lite Sistem Gereksinimleri

Ayarlarda kapalı olan jiroskop’un kapalının dışında iki ayarının daha olduğunu görebilirsiniz. Bunlardan birisi ‘Daima Açık’, diğeri ise ‘Dürbün Aç’ seçenekleri. Eğer oyun telefonunuzda ingilizceyse gyroscope olarak da görebilirsiniz. Bu seçeneklerde oyun birbirinden farklı çalışmakta. Dolayısıyla hangisini kullanacağınız sizin rahatlığınızla ilgili. Oyun ile profesyonel olarak ilgilenen birçok oyuncu, iki seçenekten birisini kullanmayı tercih ediyor ve kapalı vaziyette kullanmıyorlar.

Jiroskop Ne İşe Yarar

Seçeneklerden bahsetmeden önce jiroskopun neden çok önemli olduğunun altını çizmemizde fayda var. Jiroskop anlık hareketleri daha hızlı gerçekleştirmemize olanak sağlıyor ve silahın tepmesine doğal yoldan engel olmamızı ve bunu reflekslerimiz sayesinde, herhangi bir butona basmadan yapmamızı sağlıyor. İki seçeneğin de en büyük avantajının bu olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

PUBG Mobile Jiroskop Daima Açık Ayarı

Jiroskop daima açık seçeneğini aktif ettiğimizde oyun içerisinde sürekli jiroskop ile hareket etmemiz mümkün oluyor. Koşarken ya da yakın mesafe çatışmalarında oldukça faydalı olsa da, oyun boyunca kollarımızı çok daha fazla hareket ettirmemiz gerektiği için yorucu olabiliyor. Bununla birlikte bir süre kullanmadan alışmak da bir hayli zor. Yine de olmuyor diye vazgeçmeyin, bizden söylemesi.

PUBG Mobile Jiroskop Dürbün Aç Ayarı

Bu ayarda ise jiroskop, ancak dürbün açıldığında ve nişan aldığınızda aktif hale geliyor. Özellikle taramalı silahlar kullanırken jiroskop yardımıyla telefonu aşağıya eğerken ateş etmeye devam edebiliyorsunuz. Bu sayede silahın tepmesini de kontrol altına alabiliyorsunuz. Bu bağlamda Holo ve dürbünlü silahlarda rahatlık sağladığı için jiroskop kullanmaya başlarken ve alışırken kolaylık sağlıyor. Siz de yeni kullanacaklar arasındaysanız öncelikle bu seçeneği kullanmayı düşünebilirsiniz.

Elimizden geldiğince eksiksiz anlatmaya çalıştık, fakat hala kafalarınızda soru işaretleri varsa bizimle yorumlar kısmından iletişime geçebilirsiniz.

 

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

2 Yorumlar

  1. Jiroskop için hassasiyet ayarları ne olmalıdır ve jiroskop ile kaç parmak oynamak daha iyidir 3 parmak + jiroskop düşünüyorum lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz

    • 3 parmak + jiroskop kullanan profesyonel oyuncular mevcut, hassasiyet ayarınız ise tamamen telefonunuzun kalitesi ile alakalı, hangi hassasiyette daha rahatsanız onu kullanmalısınız. Yine de oyunun çatışma anları hızlı gerçekleştiği için uyum sağlayabildiğiniz kadar yüksek tutmanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir