Anasayfa > Oyun Haberleri > Yapay Zeka Bilgisayar Oyuncusu Rakip Tanımıyor

Yapay Zeka Bilgisayar Oyuncusu Rakip Tanımıyor

AlphaStar isimli Yapay Zeka Bilgisayar Oyuncusu en zorlu strateji oyunlarında birisi StarCraft 2’de rakip tanımıyor. Rekoru %99,8.

Son yılların en korkulan ve yine de geliştirilmeye son sürat devam edilen bilimi, kuşkusuz ki yapay zeka. Yapay zeka bilgisayar oyuncuları da bu bilim dalının gövde gösterisi panayırına dönmüş durumda. Yıllar önce CS:GO ve benzeri video oyunlarında E-Spor maçları bile düzenlenen bu bilim dalı gün geçtikçe daha da ilerliyor. StarCrat 2 bir gerçek zamanlı strateji oyunu, yani gövde gösterisinin en net sergileneceği alan. Bu alanda AlphaStar %99,8’lik bir oyuncu grubunu arkasında bırakmayı başarmış durumda.

Yapay Zeka Bilgisayar Oyuncusu Eskiden Avantajlıydı

Önceki sürümde Dünyanın en iyi 2 oyuncusunu yenmeyi başaran AlphaStar ona sağlanan avantajlardan faydalanmaktaydı. Haritanın tamamını görüyor olması ve bir insanın yapabileceğinden çok daha fazla tıklama yapabiliyor olması bu başarının en önemli sebeplerinden sayılmaktaydı. Yapay zekayı geliştirmekte olan yazılımcı ekip DeepMind, bu özellikleri elinden alarak onu bir yeni sürüme kavuşturdu. Bu haliyle Dünyanın en üst klasman oyuncularının yer aldığı 200 kişilik Lig’de anonim bir şekilde oynatılmaya başlanan teknoloji, oyuncuların arasında %2’lik bir dilime girmeye başardı. Sonuç rekoru ise geliştiricilere gurur verse de insanı korkutuyor doğrusu.

Rekabetin Avrupa sunucusu üzerinde gerçekleştiğini de belirtmekte fayda var. Oyunun en zorlu sunucusunun da hızlı tıklamaları ile bilinen Asyalı oyuncuların memleketinde olduğunu belirtmek lazım. Çok bir şey değiştirir mi bilemiyoruz tabii. İnsanlık olarak birkaç adım geriden ilerlemeye başladık mı dersiniz? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilir ve güncel oyun haberleri için kategorimizi takibe alabilirsiniz.

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir