Anasayfa > Oyun Haberleri > Yeni League Of Legends Şampiyonu Aphelios Yayınlandı

Yeni League Of Legends Şampiyonu Aphelios Yayınlandı

MOBA deyince akla gelen ilk oyunlardan biri olan League of Legends’in yeni şampiyonu Aphelios ve tanıtım videosu yayınlandı.

MOBA türü uzun bir süre önce ortaya çıkmış ve çıktığı tarihinden itibaren en çok oynanan oyunlara ev sahipliği yapan bir kategoridir. World of Warcraft, DOTA gibi bir çok oyun ile adını tüm oyun camiasına duyurmuş kategorinin en büyük başarılarından biri ise Leauge of Legends. Çıktığı 2009 yılından itibaren oldukça oynan ve sevilen oyun sık güncelleme alması, ilgili yapımcı ekibi ve piyasanın yardımlarıyla asla piyasadan düşmeyen bir oyun oldu.

E-spor sektöründe de bulunan oyun günümüze kadar çeşitli turnuvalar ile oyuncu sayısını sürekli arttırmayı başarıyor. Gerek yapımcısı Riot Games, gerekse üçüncü taraflar tarafından gerçekleştirilen turnuvalarla aktiflik sürekli korunuyor. Bir çoğumuzun içinde e-sporcu olma isteğinin uyandıran oyun oldukça geniş bir şampiyon yelpazesine sahip. Bu yelpazeye katılan son şampiyon ise Aphelios oldu. Gelin yeni şampiyonu bir görelim ve yeteneklerine bakış atalım.

Yeni Şampiyon Aphelios

Aphelios

Aslen ADC/SGT(AD Carry/Saldırı Gücü Taşıyıcısı) olarak ortaya çıkmış yeni şampiyonumuz aslında birkaç rol hariç yerde oynanmaya müsait. Şampiyonun bu denli beğenilmesi ve gündem olmasının sebebi ise değişik bir yetenek setine sahip olması ve şampiyonun karışıklığı. Şampiyon üç adet yeteneğe sahip fakat sadece iki tanesini kendi kullanıyor diyebiliriz. Derinlemesine bir bakış atalım:

Pasif – Tetikçi ve Kahin
Aphelios, kız kardeşi Alune tarafından oluşturulan 5 Lunari Silahı taşır. Aynı anda biri birincil diğeri de ikincil olmak üzere iki silaha erişimi bulunur. Her silahın özgün bir normal saldırı ve aktif yeteneği [Q] vardır. Saldırılar ve yetenekler, silahın cephanesini tüketir. Aphelios cephanesi biten silahı bırakır ve Alune bir sonrakini oluşturur.

Aphelios, yetenek puanları yeteneklerinin seviyesini arttırmak yerine kalıcı nitelik sağlayan lütuflar kazanmak için kullanır. Aphelios silah yeteneğini [Q] 2. seviyede, ultisiniyse [R] 6. seviyede açar. Bu lütuflar Saldırı Gücü, Saldırı Hızı ve Zırh Delmedir. Aphelios lütuflar sayesine en fazla 24 Saldırı Gücü, %36 Saldırı Hızı ve %18 Zırh Delme kazanabilir

Lunari Silahları:

  • Calibrum (Nişancı Tüfeği): Uzun menzilli saldırılar.
  • Severum (Tabanca): Can çalma ve hareket hızı.
  • Infernum (Alev Silahı): Alan etkili hasar.
  • Crescendum (Çakram): Yakın menzilde yüksek hasar.
  • Gravitum (Yerçekimi Topu): Kitle kontrolü.

Pasifleri ve Versiyonları

Pasif – Calibrum (Nişancı Tüfeği)
Silah Pasifi: Aphelios birincil silah kullanılırken +? saldırı menzili kazanır.
Calibrum kullanan yetenekler, hedeflerini ? saniyeliğine işaretleyerek görünür kılar. Aphelios işaretlenen rakibe ikincil silahıyla herhangi bir menzilden saldırabilir. Saldırı, yakınındaki tüm işaretleri tüketerek işaret başına ?(+? AD) ilave hasar verir.

Pasif – Severum (Tabanca)
Silah Pasifi: Bu silah kullanarak verilen hasarın %? kadarını iyileştirir. Severum, Aphelios‘u iyileştirerek azami canını aşmasını sağlar ve ona en fazla ?(+? AD) kalkan veir. Kalkan en fazla 30 saniye boyunca varlığını korur.

Pasif – Infernum (Alev Silahı)
Silahı Pasifi: Bu silahla yapılan saldırılar %? hasar verir ve koni şeklinde bir alana etki eder.

Pasif – Crescendum (Çakram)
Silah Pasifi: Saldırılar hedeflerinden sekerek Aphelios‘a geri döner. Aphelios seken atışı yakaladıktan hemen sonra yeniden saldırabilir.
Crescendum kullanılan diğer yetenekler geçici Çakram oluşturur ve bunların her biri Aphelios saldırdığında ilave hasar verir.

Pasif – Gravitum (Yerçekimi Topu)
Silah Pasifi: Bu silahla verilen hasar hedefleri %? yavaşlatır. Etki ? saniye içinde azalarak kaybolur.

Q Yeteneği ve Versiyonları

Q – [Calibrum (Nişancı Tüfeği)] Şifalı Ay Atışı
Aphelios isabet ettiği ilk rakibe ?(+? AD)(+? AP) fiziksel hasar veren ve onu işaretleyen uzun menzilli bir atış yapar.

Q – [Severum (Tabanca)] İsabetli Kıyım
Aphelios ? saniye boyunca ?(+%? AP) hareket hızı kazanır ve her iki silahını da en yakındaki rakibine ateşler. ?(+? SH) atışta ?(+? SH) fiziksel hasar verir. Şampiyonlara öncelike verir.

Q – Infernum (Alev Silahı)
Saldırılar bir alana hasar verir. Birincil hedef ?(+? AD) hasar, diğer hedeflerse ? hasar alır (minyonlara %? hasar verir).

Q – [Crescendum (Çakram)] Yakan Gözcü Taret
Aphelios‘un ikincil silahını kopyasıyla donatılmış ve ? saniye boyunca haritada kalan bir Lunar Gözcü Taret yerleştirir. Gözcü Taretler bir rakip onlara yaklaştığında etkinleşir ve ona ateş ederek ? saniye boyunca atış başına ?(+? AD)(+? AP) fiziksel hasar verir. Gözcü Taretler saldırı hızı ve kritik vuruş etkilerinden faydalanır.

Q – [Gravitum (Yerçekimi Topu)] Bağlayan Tutulma
b bu silahıyla hedefleri yavaşlatır, onları ? saniyeliğine sabitler ve onlara ?(+? AD)(+? AP) büyü hasarı verir.

W Yeteneği

W – ?
İkincil(sıradaki) silaha geçer.

R Yeteneği ve Versiyonları

R – Ay Işığı Nöbeti
Bir rakip şampiyona isabet ettiğinde patlayarak belli bir alana ?(+? AD)(+? AP) fiziksel hasar veren yoğun bir ay ışığı gönderir.
Ardından Aphelios patlamadan isabet alan tüm rakip şampiyonlara birincil silahıyla saldırır. (Kritik etkilerini uygular. Kritik vuruşlar ? hasar verir.)
Calibrum İlavesi: Bu şekilde uygulanan işaretlerin her biri tüketildiğinde fazladan ? fiziksel hasar verir.
Severum İlavesi: Aphelios fazladan ? can yeniler.
Infernum İlavesi: İlk patlama fazladan ?(+? AD) fiziksel hasar verir, sonraki saldırılarsa daha geniş bir alana etki eder.
Crescendum İlavesi: Fazladan bir ? geçici Çakram ortaya çıkarır.
Gravitum İlavesi: Yavaşlatma gücü artarak %? olur.

 

Gördüğünüz üzere yeni şampiyon Aphelios‘un yetenekleri böyle. Oldukça karmaşık ve ustalaşması fazlaca zaman istiyor. Fakat öğrendikten sonra rakipleri için tehdit oluşturabilir bir güce sahip! İzlemek isteyenler için aşağıya Riot Games tarafından yayınlanmış tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Ayrıca daha fazla blog ve piyasadan güncel haberler için sitemiziInstagram hesabımızı ve Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz. İyi günler!

Hakkında Baran Varlık

Baran Varlık, ufak yaşlardan beri oyun sektörü için yazarlık yapıyor. 2019 yılından beri Save Butonu için çalışıyor. 15 yaşında ve Blizzard'a bayılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir