Anasayfa > Oyun Haberleri > BlizzCon 2019 – Hong Kong Protestoları

BlizzCon 2019 – Hong Kong Protestoları

Birkaç hafta önce Blizzard’ın yaptığı hareket sonrasında alevlenen tartışmalarla doğan protesto fikri BlizzCon 2019 etkinliğinde hayata geçirildi.

Çoğunuzun hatırlayacağı üzere, Hearthstone dünya şampiyonu blitzchung, turnuva sonrasında Hong Kong’daki protestoculara destek verdiğini açıkladıktan sonra ödülünü alamamıştı ve kendisinin turnuvalara katılması yasaklanmıştı. Ardından Blizzard’a olan tepkiler çığ gibi büyümeye başlamıştı. Bu ortamda ortaya çıkan protesto fikri fazla organize bir şekilde olmasa da BlizzCon’da uygulandı.

blizzcon 2019 protesto

BlizzCon 2019 Protestoları

  • Etkinliğin başlangıcında, sabah saatlerinde protestocular Hong Kong bayraklarıyla girişte toplanmaya başlamıştı. Blizzard protestosunun sembolü olarak görülen Overwatch karakteri Mei’yi içeren tişörtler dağıtarak ortamı hafiften ısındırdılar. Fakat çoğu kişi etkinliğe girerken protestocuların yanından tişörtlerini ve çıkartmalarını alıp geçip gidiyor, polis protestocuları umursamıyordu bile.

  • Ardından protestoculardan bazı açıklamalar gelmeye başladı.

“Hong Kong’da yaşanan olayları buradaki oyunculara açıklamak istiyoruz. Orada ne olup bittiğini ve olanların buradaki işleri de etkilediğini anlamalarını istiyoruz, tıpkı Blizzard örneğinde gördüğümüz gibi.”

  • Etkinliğin açılış konuşmasında Blizzard’ın başındaki isim J. Allen Brack’ten konuyla ilgili bir açıklama geldi.

“Blizzard olarak dünyayı bir kılma olanağına sahiptik, ama kılmadık. Karar verirken çok acele ettik, ayrıca sizlere açıklama yapmakta çok geç kalarak işleri iyice kötü hale getirdik.” 

Etkinliğe katılanlar bu açıklamayı olumlu karşıladı.

  • Protestolar büyümeye devam etti, fakat hareketler sert bir protestodan ziyade etkinliğin bir parçası gibiydi.
blizzard blizzcon 2019
“Çin’in o*ospusu Blizzard!”

Özetle, BlizzCon 2019 etkinliğindeki protestolar çoğu katılımcı tarafından güzel karşılandı ve etkinliğin gidişatını kötü etkilemedi. Blizzard, dilediği özür ve duyurduğu güzel oyunlarla krizi fırsata dönüştürmeyi iyi bildi. Bakalım olaylar bu saatten sonra daha da büyüyecek mi? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Hepinize iyi oyunlar diliyoruz.

Kaynak: PCGamer

 

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir