Anasayfa > Blog > CS:GO Başlatma Seçenekleri – Ne Kullanmalıyım?

CS:GO Başlatma Seçenekleri – Ne Kullanmalıyım?

CS:GO oyununda sorunlar yaşayan ve değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlarımız için hazırladığımız CS:GO başlatma seçenekleri yazımıza hoş geldiniz.

CS:GO’da kullandığımız başlatma seçenekleri, oyundaki birçok farklı şeyi değiştirebiliyor. Çözünürlükle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, FPS’iniz düşükse, herhangi bir sıkıntınız varsa, oyunu daha zevkli kılacak bir şeyler arıyorsanız bu kodlarda aradığınız şeyleri büyük ihtimalle bulabileceksiniz. Kodlardan bahsetmeden önce kendilerini nasıl kullanabileceğinizi sizlere kısa bir şekilde açıklayalım dilerseniz.

CS:GO Başlatma Seçenekleri Nasıl Uygulanır?

 • Öncelikle Steam’in kütüphane arayüzüne giriyoruz.
 • Kütüphane arayüzünden CS:GO’nun sekmesine sağ tıklıyoruz.
 • Çıkan seçeneklerden “Özellikler” kısmına tıklıyoruz.
 • Karşımıza çıkan pencerede “Başlatma seçeneklerini ayarla” seçeneğine giriyoruz.
 • Ardından istenen kodları ilgili bölmeye girilerek CS:GO başlatma seçenekleri ayarlanabiliyor.

Başlatma seçeneklerini nasıl ayarlayacağımızdan bahsettik, şimdi sıra bu seçeneklerin ne olduğunu sizlere açıklamakta. İşe yarayabilecek birçok seçeneği yazımızda topladık. Eğer rekabetçi maçlarda daha iyi bir performans sergilemek istiyorsanız, o konuda paylaştığımız kodları da incelemenizde fayda var.

CS:GO Rekabetçi Kodları

cs:Go başlatma seçenekleri listesi

CS:GO Başlatma Seçenekleri

 • -console

Oyun içinde geliştirici konsolunu açmakta sorun yaşıyorsanuz başlatma seçeneklerinde bu kodu kullanarak konsolun oyunla beraber açılmasını sağlayabilirsiniz. Geliştirici konsolunu oyun içinde é tuşuna basarak da açabildiğiniz için buna pek gerek duyacağınızı zannetmiyorum fakat kodu yine de kullananlar. İşinize yarayacağını düşünüyorsanız siz de deneyebilirsiniz.

 • -novid

Oyun açılırken karşınıza çıkan Valve introsunu hatırladınız mı? Bu intro sizin sinirinizi bozuyorsa ve zaman kaybetmek istemiyorsanız introyu kaldıran -novid komutunu başlatma seçeneklerinde kullanabilirsiniz. Biraz daha kullanışlı bir koda benziyor, sizce de öyle değil mi?

 • -high

Özellikle düşük özellikli bir bilgisayara sahip olup FPS sıkıntısı yaşayan arkadaşlarımızın işine yarayacaktır bu kod. Kendisi CS:GO’yu yüksek öncelikli başlatıp bilgisayarın asıl odağını oyuna vermesini, böylece yüksek FPS almanızı sağlıyor. Tepe tepe kullanırsınız artık 🙂

 • -refresh <yenileme değeri> / -refreshrate <yenileme değeri> / -freq <yenileme değeri>

Bu seçeneğimiz de biraz üst segment donanım kullanan takipçilerimize gelsin. Yukarıdaki üç komut da aynı işlevi görüyor aslında. Eğer 60 Hz’in üzerinde bir yenileme hızı olan monitörünüz varsa ve rahat rahat yüksek FPS değerleri alabiliyorsanız yenileme değerine monitörünüzün Hertz değerini yazarak oyunu daha rahat oynayabilirsiniz. Monitörünüz 60 hertz frekansında çalışıyorsa kodu kullanmamanızı şiddetle öneririz.

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri

 • -nod3d9ex1

Sık sık oyunu alta alan biriyseniz bu komut da işinize yarayabilir. Kendisini kullanarak Alt+Tab işlemini daha hızlı gerçekleştirebiliyorsunuz. Değişik ama işe yarayan bir komut.

 • -language english

Steam’i Türkçe kullanmaya devam ederken CS:GO’nun dilini İngilizce veya herhangi bir dile değiştirmek istiyorsanız bu komutu başlatma seçeneklerine yazabilirsiniz. Bazı terimleri öğrenmenize veya sorun çözümlerinde daha rahat olabilmenize yardımcı olabilecek bir komuttur kendisi.

 • +cl_forcepreload 1

Bu komutu kullanarak oynadığınız haritaların önceden yüklenmesini, böylece işlemcinize fazla yük bindirmeyip oyunun daha yüksek performansla çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınız fazla iyi değilse işinize yarayacaktır.

 • -tickrate 128

Botlarla bir oyun oynayacaksanız oyun açacağı sunucunun tickrate’ini otomatik bir şekilde 64 olarak belirliyor. Bu komutu kullanarak tickrate’i 128 olarak değiştirebilir ve daha optimal bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

 • -fullscreen /-full

Bu komut isminden de belli olduğu gibi oyunu tam ekranda çalıştırmaya zorlar. Bu konuda sorunlar yaşıyorsanız ve tek çözüm yolunuz buysa kodu kullanabilirsiniz. Fakat başlatma seçeneklerinde ayrıca oyunu pencereli başlatma komutu olan varsa oyun ikisini de yok sayar, kendileri de aşağıda bahsedeceğimiz komutlardır.

 • -windowed / -window / -sw / -startwindowed

Bu komutu kullanırsanız oyun kendisini pencere modunda açar. Başlatma seçeneklerinde ayrıca tam ekran komutu varsa oyun ikisini de çalıştırmayacaktır. Pencere komutu kullanacaksanız ayrıca çözünürlük de belirtmelisiniz, çözünürlük kodundan da bir sonraki maddede bahsettik.

 • -w <genişlik> -h <yükseklik>

Oyunu pencere modunda oynayacaksanız bu komutu kesinlikle kullanmanız gerekir. Çözünürlüğünüz neyse boşluklara yerleştirmeniz gerekir. Örneğin 1920×1080 bir monitörünüz varsa genişlik kısmına 1920, yükseklik kısmına da 1080 yazmalısınız.

 • -noborder

Bu komut da oyunu pencere modunda açmanız durumunda kenarlıkları kaldırmanıza yarıyor. Monitörünüzün çözünürlüğünü girmenizin ardından bu komutu kullanarak tıpkı tam ekrandaymışsınız gibi pencere modunda oynayarak daha yüksek FPS değerlerine oyun deneyiminizden feragat etmeden ulaşabilirsiniz.

 • -threads <işlemcinizin çekirdek sayısı>

Bu seçeneğin işe yarayıp yaramadığı kesin değil fakat işlemcinizin çekirdek sayısını ilgili bölgeye girerek FPS’inizi arttırmayı deneyebilirsiniz. İşe yaramazsa komutu silip eskisi gibi oynamaya da devam edebilirsiniz.

 • -lv

Biraz garip bir başlatma seçeneğiyle karşı karşıyayız. LV, yani Low Violence komutunu kullanırsanız oyunu düşük şiddetli modda oynarsınız. Kan olmayan ve elleri başlarına bağlanmış karakter modelleri isterseniz -lv komutunu kullanabilirsiniz.

 • -nojoy

Farklı oyunlarda joystick kullanıyorsanız ve bu da CS:GO deneyiminize etki ediyorsa bu komutla oyunun joystick desteğini kaldırabilirsiniz. Biraz spesifik bir örnek fakat işine yarayan bir kişi bile çıkarsa ne mutlu bize 🙂

CS:GO Rankları ve CS:GO Rütbeleri

 • ÖNEMLİ NOT

Başlatma seçeneklerine gireceğiniz değer içeren kodlarda ve işaretlerini kaldırmanız gerekiyor. Aklınızda bulundurun 🙂

Bahsedeceğimiz CS:GO başlatma seçenekleri bu kadardı, umarız sizin de işinize yarayan birkaç kod çıkar ve oyunu daha rahat oynamanıza yardımcı olabiliriz. Daha çok bilgi ve ilgi içeren yazılarımız için blog kategorimizi, oyun dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmak için de haber kategorilerimizi takipte kalın. Hepinize iyi oyunlar diliyoruz.

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir