Anasayfa > Blog > Bütün CS:GO Rekabetçi Kodları

Bütün CS:GO Rekabetçi Kodları

CS:GO Rekabetçi kodları oyunu kolaylaştırdığı gibi, oyun zevkinizi de yükseltebiliyor. Bundan dolayı bütün konsol kodlarını bu yazımızda derledik.

Öncelikle şunu da belirtelim. Oyunun Steam platformunda ücretsiz olarak oynanabilir olması sanılanın aksine oyunun rekabetçi durumunun ilerleyişine mani olmamış, dahası oyuncuları kızıştırmış durumda. Daha iyi bir rank için mücadele gösteren Counter-Strike: Global Offensive oyuncularının işine yarayabilecek bu CS:GO Yararlı Kodlar listesini işte bundan ötürü hazırladık diyebiliriz. Eğer rütbelerle ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, açıklama yaptığımız içeriğimizi de okumayı unutmayın.

CS:GO Rütbeler – CS:GO Rankları

Şimdi dönelim kodlara, direkt kodları sıralamak yerine başka bir yol uygulamak istedik. Çünkü belki ne işe yaradığını bilmediğiniz bu kodlar arasında sizi ve oyun zevkinizi rahatsız edecek unsurlar vardır. Yine de gözünüz korkmasın, kodların büyük çoğunluğu oyunun performansı ve rahatlaması ile ilgili.

CS:GO Rekabetçi Kodları – CS:GO Konsol Ayarları

Birçoğunuz biliyordur fakat kodları yazdığımız konsol nasıl açılıyor bilmeyenleriniz varsa bir açıklayalım.

Klavyenizdeki “é” tuşu ile konsol açılıyor olmalı, eğer açılmıyorsa telaşlanmayın. “ESC” tuşu ile oyun ayarlarını açarak, seçenekler arasından ‘Geliştirici Konsol’ kısmını aktif hale getirebilirsiniz. Eğer aktif hale getirdiğinizde de açılmayan bir konsol söz konusuysa klavye atamasından farklı ve işlevsiz bir tuşunuzu konsol için atamanız bütün sorunu ortadan kaldıracaktır.

Dilerseniz kodlarımıza geçelim, ayrıca bir de hatırlatma yapalım. Kodları eklerken açıklamalarına dikkat etmenizde fayda var.

CS:GO Yararlı Kodlar

Burada vereceğimiz kodlar sadece rekabetçi için değil, oynadığınız her oyun türünde işinize yarayacak konsol komutları olacak. Yine de rekabetçi oyunlarda da işe yarayacağı için derlememize ekledik. Aynı zamanda başlatma seçenekleri yazımızdaki kodlar da oyun içerisinde işinize yarayabilir, göz atmanızda fayda var.

En Doğru Başlatma Seçenekleri

fps_max 60

Oyundan aldığınız FPS değerini 60’a sabitler ve daha yukarılara çıkmasını engeller. Her ne kadar birçok kullanıcı 0 komutu ile sınırsız FPS değeri almayı tavsiye etse ve biz oyuncular orada 300-500 görünce mutlu olsak da bu aslında yanlış. Bilgisayarın 60 FPS verdikten sonra yorulmadan diğer işlerine bakarak tam anlamıyla performans sağlaması oldukça önemli. Yine de tavsiyemizden hoşnut kalmazsanız diğer değerleri deneyebilirsiniz.

mm_dedicated_search_maxping 60

Bu komut ile birlikte ping’inizin 60’in üzerine çıkmayacağı, konum olarak internet bağlantınıza daha yakında bulunan sunuculardaki oyunları arar. Bu sayede internet bağlantınızda bir problem yoksa daha kaliteli oyun zevkleri yaşayabilirsiniz.

Not: 65’in altını önermiyoruz. Dilerseniz 30 ping’li oyunları da arayabilirsiniz fakat maç bulma süreniz zorlaşacağı gibi oyunlarınızı tek sunucuya mecbur bırakmış olursunuz.

cl_radar_scale 0.4

Mini map üzerinden görebildiğimiz ölçeği en geniş haline getiren bu konsol komutuna alışmaya bakın. Haritada takım arkadaşlarınızı takip ederken en çok işinize yarayacak kodun bu olduğunu belirtelim. Oldukça işlevsel, takımınızı yönlendirirken fazlasıyla işe yarayabileceği gibi oyun içerisindeki kafa karışıklığınızı da bir hayli azaltacaktır.

cl_radar_always_centered 0

Radarın sizi merkez almasının da önüne bu kod ile geçebiliyoruz. Bununla birlikte radarın merkezinde bizim bulunduğumuz konum olmuyor. Aynı zamanda haritada görebildiğimiz alanı da bir nebze daha geniş bir hale getirdiğini hatırlatmakta fayda var. Özellikle Dust 2 gibi büyük haritalarda kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

CS:GO Rekabetçi Kodları

Gelelim asıl konumuza, yukarıdaki kodları ekleyince oyundaki farklar bir hayli arttı. Peki performansımızı nasıl daha da yukarılara taşıyacağız? Bu noktada da aşağıya ekleyeceğimiz komutların etkisinden faydalanacağız.

Bağlantımızı beraber oynadığınız takım arkadaşlarınıza da yollamayı unutmayın. Aklınızda her zaman yeri olsun, takım halinde hareket edilen bu platformda herkesin performansının yüksek olması oldukça önemli.

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri

cl_disablefreezecam 1

Öldüğünüzde kameranızın cesetinize takılı kaldığını biliyorsunuz. Bu komutla rakip takım oyuncusunu birkaç saniye daha izleyebiliyor ve arkadaşlarınıza gereken bilgileri vererek onlara kazanmaları için şans tanıyabiliyorsunuz.

bind caps lock +speed; r_cleardecals

Bu komut ile klavyemizin caps lock tuşuna önemli bir görev veriyoruz. Oyun içerisinde bir atağa çıkmadan önce tuşa basarak haritada bulunan bütün kan ve mermi izlerini kaldırıyoruz. Dolayısıyla oyun performansımız yükseliyor, çünkü bunları bilgisayarımız taramakta ve üzerine yük binmekte. Bunun önüne geçmek isteyebilirsiniz, özellikle kare hızında sorun yaşayan oyunseverlere tavsiyemiz bu yöndedir.

Daha pratik hale getirmek isterseniz fareniz üzerindeki ekstra tuşlardan birisine de bu görevi verebilirsiniz. Biz oyuncu mouse’u kullanmayan dostlarımız için genel bir öneride bulunmak istedik. Ekstradan bir bilgi, caps lock yerine eğilme ya da zıplama gibi komutları da yerleştirebilirsiniz. Bu sayede her eğildiğinizde, zıpladığınızda ya da yavaş yürüdüğünüzde bu lekeler ortadan kalkar.

cl_autowepswitch 0

Yerden bir silah kaptınız, otomatik olarak elinize geldi ve silahın hazırlanma süresinde öldünüz. Fena bir his… Yukarıda vermiş olduğumuz kod ile birlikte bu yaşanan durumun önüne geçebilirsiniz. Yerde bir silahın üzerinden geçtiğinizde ekipmanlarınız arasına eklese de direkt olarak elinize gelmesini önleyen bu kod can sıkıcı anların önüne geçmekte birebir.

net_graph 1

CS:GO Rekabetçi Kodları arasında mı sayılmalı yoksa CS:GO Yararlı kodlar arasında mı emin olamadık doğrusu. Fakat bu komut ile oyununuzda fps ve ping gibi değerlerinizi aşağıda, dikkat bozucu olmayan bir şekilde görmeniz mümkün. Bu son kodumuzla birlikte son bir bilgi de verelim. Kodlar ve komutlar arasında işinize yaramadığını düşündüğünüz birisi olursa, değeri önceki haline getirebilirsiniz.

Eğer oyunu eski haline getirmek isterseniz tek yapmanız gereken ayarlardan fabrika ayarlarına dönmek olacak. Umarız yaptığınız ranked maçlar sizin için daha keyifli ve performansı yüksek bir hale gelir. Notumuzda da bahsettiğimiz gibi, her ihtimale karşı arkadaşlarınıza da yazımızın linkini yollamayı unutmayın, emin olun takım olarak daha iyi maçlar elde etmeniz hiç zor değil.

Eğer diğer insanlara da faydası dokunur dediğiniz ve bizim unuttuğumuz bir şeyler varsa yorumlarda paylaşırsanız çok seviniriz.

 

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir