Anasayfa > Blog > CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri – Ping Nasıl Düşer?

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri – Ping Nasıl Düşer?

Özellikle bedava olduktan sonra bol bol oynanan popüler FPS oyunu CS:GO’da ping sorunu yaşıyorsanız CS:GO ping düşürme yazımız tam size göre 🙂

Efsane seri CS’nin son çıkan oyunu CS:GO hala aktif halde. Eskiden 24 TL iken gelen güncelleme ile bedava olan oyunun çıkışının üzerinden yedi sene geçmesine rağmen CS:GO hala güncellemeler alan, oynanan bir oyun. Bu oyunu oynayıp yeterli ping düzeyine inemeyen arkadaşlarımız için ufaktan bir rehber hazırladık, lafı fazla uzatmadan başlayalım dilerseniz. Ayrıca meraklıları için oyun performansınıza etki edecek başlatma seçenekleri yazımız da sitemizde yayında, göz atmayı unutmayın.

CS:GO Başlatma Seçenekleri

 

CS:GO ping düşürme yöntemleri

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri

Oyundaki pinginizi düşürmek için gerek kodlarla gerekse de fiziksel olarak deneyebileceğiniz birkaç yöntem mevcut.

  • İnternet Bağlantınız Kablosuz Mu?

Kablosuz internet bağlantısı bütün oyunlarda internet performansınızı kötü anlamda etkileyen bir faktör. Eğer imkanınız varsa bilgisayarınıza bir ethernet kablosu bağlamak sorununuzu çok büyük ihtimalle çözecektir. İmkanınız yoksa ve sorununuz bilgisayarınızın kablosuz bağlantı gücünden kaynaklanıyorsa telefonunuzu USB ile bilgisayarınıza bağlayıp kabloyla telefonun bağlantısını aktarmayı deneyebilirsiniz.

NOT: Kablonun kısalığı verinin aktarım hızını arttırdığı için ethernet kablonuzu kısa tutmanız aşırı etkili olmasa da sizin yararınıza olacaktır.

CS:GO Rekabetçi Kodları – CS:GO Yararlı Kodlar

  • Arka Plan İşlemleri

Bilgisayarınızda arka planda gerçekleşen işlemler, özellikle indirmeler, oyunlarınız esnasında karşılaştığınız internet performansınızı kötü etkileyebilir. Eğer arkada bir indirme devam ediyorsa, video açıksa, internette açık sekmeler varsa bunlar pinginizi yükseltip oyun deneyiminizi kötü etkileyebilir. Bundan etkilenmemek için oyuna girmeden önce arka plan işlemlerinizi kapatmak sizin için yararlı olabilir.

  • Flushdns Komutu

Komut isteminden yazacağınız bir komutla DNS önbelleğinizi temizleyerek internetinizin üzerindeki yükü azaltabilir, böylece daha stabil bir internet bağlantısıyla daha iyi bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Fazla teknik detaya girmeden bunu nasıl yapabileceğinizi anlatalım sizlere:

Başlat menüsüne “cmd” yazarak veya Komut İstemini aratarak uygulamaya giriyoruz. Ardından karşımıza çıkan panele ipconfig /flushdns yazarak işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

Denemekten zarar gelmez 🙂

  • mm_dedicated_search_maxping 60

Oyunun geliştirici konsoluna girerek (é butonuyla) üstteki komutu yazarak oyunlarınızın en fazla 60 pingli bir sunucuda oynanacağından emin olabilirsiniz. Bu komutu kullanmak maç bulma sürenizi biraz uzatacak olsa da güzel bir oyun deneyimi için denemeye değer. Sondaki sayıyı dilediğiniz gibi değiştirerek kendi ihtiyaçlarınıza göre maksimum ping ayarınızı ayarlayabilirsiniz.

  • İnternet Tünellemesi Kullanıyor Musunuz?

VPN gibi şeyler kullanmak internetinizi kötü etkileyerek pinginizi arttırabilir. Bu sebeple eğer değişik DNS’ler veya VPN kullanıyorsanız kapatmayı deneyebilirsiniz.

CS:GO Rankları – CS:GO Rütbeleri

  • cl_lagcompensation 1

Valve’un oyunlarında yine geliştirici konsoluna bu komutu girerseniz pinginiz düşmese de oyunda yaşadığınız gecikmenin size olan etkisini azaltabilirsiniz. Lag compensation komutunu oyuna girdiğiniz an, oyun pinginize bakarak sizin o an yaşananları nasıl algıladığınıza dayalı tahminlerle oyun tecrübenizi düzeltmeye çalışıyor.

Bahsedebileceğimiz CS:GO ping düşürme yöntemleri bunlardı. Oyunda rekabetçi maçlarda kullanabileceğiniz yararlı kodlar için de bu yazımızı okuyabilirsiniz. Umarız sizlerle paylaştığımız yöntemler oyun tecrübenizi arttırmakta işinize yarayabilir, hepinize iyi oyunlar diliyoruz 🙂

 

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir