Ev / Blog / Gelmiş Geçmiş En İyi Açık Dünya Oyunları
açık dünya oyunları

Gelmiş Geçmiş En İyi Açık Dünya Oyunları

Açık dünya oyunları oyunculara sundukları neredeyse sınırsız özgürlük ve çeşitlilik ile her geçen gün daha da genişleyen bir alan. Biz de en iyi 10 açık dünya oyununu sizler için derledik.

-The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls serisinin son oyunu seri içinde öyle bir başarı elde etti ki birçok oyuncu Skyrim‘in bir serinin parçası olduğundan bile bir haber. Kendi başına bir ekol yaratmış olan Skyrim arkasında barındırdığı geniş evren, muazzam görevler ve zekice düşünülmüş yan görevler ile daha uzun yıllar adından söz ettirecek açık dünya oyunları arasında.

-Grand Theft Auto V

Açık dünya oyunları arasında GTA V çok ayrı bir noktada. Oyuncuya sunduğu devasa şehirde yapılacak o kadar çok aktivite var ki gerçek dünyayı unutup oyunun başında saatlerinizi geçirmeniz işten bile değil. Dilerseniz bir uçak ile akrobasi denemeleri yapın, dilerseniz de yarattığınız çılgın bir karakter ile şehrin altını üstüne getirin. GTA V dünyasında yapabilecekleriniz neredeyse sonsuz.

-The Witcher 3: Wild Hunt

Dünyaca ünlü kitap serisinden oyun dünyasına transfer olan The Witcher serisi ilk oyunu ile aldığı övgüleri ikinci ve özellikle de son oyunda öyle başarılı bir şekilde işlemiş ki ortaya neredeyse bir sanat eseri çıkmış. Seçimlerinizin hayati önem taşıdığı oyunda hiç bir karakter de üstünkörü yaratılmamış. Canavarlardan müttefiklere kadar her karakterin sizi bir noktada etkileyebileceği bir hikayesi var. Bunun üzerine bir de dolu dolu bir açık dünya ve harika grafikler eklenince The Witcher 3: Wild Hunt için yalnızca oyun deyip geçmek az kalıyor.

-Red Dead Redemption 2

Çıkışını gerçekleştirdiği sene ödüle doymayan yapım bu sene PC platformu için de çıkışını gerçekleştirecek. Red Dead Redemption 2 kendinizi tam anlamıyla vahşi doğanın kucağına bırakabileceğiniz bir oyun. Dilerseniz sakin sakin at sürün, dilerseniz de oyunun görevlerini yaparak biraz aksiyon peşinde koşun. Ancak bu oyunda en huzurlu olduğunuzu sandığınız anda bile tamamen güvende değilsiniz, bizden söylemesi.

açık dünya oyunları

-Minecraft

Minecraft‘ı size nasıl anlatabiliriz bilmiyoruz ama hakkında tek bir şey söylememiz gerekirse o da dünyanın en çok satan oyunu olduğudur. Listedeki oyunlar içerisinde oyuncuya en özgür olabileceği ortamı sunan oyun da hiç şüphesiz Minecraft. Elinizle ağaç yumruklayarak başladığınız oyunda yeterli kaynak ile çalışan bir televizyon yapmanız bile mümkün! İnanmayanları hemen aşağıdaki videoya doğru alalım.

-Just Cause 3

Hep planlı programlı oyun oynayacak değiliz ya, hem oyun dediğin biraz da kafa dağıtmak için değil midir? Siz de bizim gibi düşünüyorsanız Just Cause tam size göre! Adeta cennetten bir köşe olan tropikal bir adaya biraz kaos sıçratmaktan ne zarar gelir ki? Artık insanları birbirine bağlayıp göğe mi fırlatırsınız yoksa kimseye bir zararınız dokunmadan wingsuit giyip uçaktan mı atlarsınız orası size kalmış.

-No Man’s Sky

Çıkışını ilk gerçekleştirdiğinde No Man’s Sky oyunculara verdiği sözleri tutamadığı için yerden yere vurulmuştu ancak son güncellemeler ile adım adım efsane olma yolunda ilerliyor. Uzay geminiz ile evrenin el değmemiş noktalarını keşfedin. Birbirinden farklı tonla gezegeni ziyaret edin ve yeni canlı türleri ile tanışın. Sizce de kulağa harika gelmiyor mu?

-Subnautica

Açık dünya dediysek dünyanın her tarafı buna dahil. Özellikle de dünyamızda karalardan daha fazla yer kaplayan denizler. Subnautica‘da su altı dünyası ve burada hayatta kalma teması o kadar güzel işlenmiş ki ”neden benim solungaçlarım yok” diye isyan etmeniz işten bile değil. Bir de işin içine hikaye ilerleyişi ile birlikte uzaylılar gibi farklı konular girmeye başladığında oyundan alacağınız keyfi düşünün. Neyse, daha fazla spoiler yok.

-The Forest

Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız 3 şey ne olurdu? Şimdiden düşünmeye başlasanız iyi olur çünkü The Forest‘ta tam da bu gerçekleşiyor. Uçağımız ıssız bir adaya düşüyor, oğlumuz kayboluyor ve bir noktada adanın sandığımız kadar da ıssız olmadığını anlıyoruz. Bir yandan açlık ve susuzluk ile mücadele ederken bir yandan da kayıp oğlumuzun izinden gidiyoruz. Tabi adanın yamyam yerli halkı da bizi hiç yalnız bırakmıyor!

açık dünya oyunları

-Assassin’s Creed: Origins

Assassin’s Creed serisi neredeyse her yıl karşımıza yeni bir oyunla geliyor. Kimi oyuncular tarafından eleştiri yağmuruna tutulurken kimi ise Origins gibi kalplerimizi fethediyor. Eski Mısır temasının başarı ile işlendiği oyunda şehrin sokaklarında gezerken adeta kendinizi kaybedeceksiniz. ”Ah keşke birkaç bin yıl erken doğsaydım da şuraları görebilseydim” demeniz de oldukça olası.

-Horizon Zero Dawn

Kıyamet sonrası bir dünya, çökmüş bir medeniyetin kalıntıları ve hayatta kalmak amacı ile gerçekleştirdiğiniz eylemler… Tüm bunların üzerine bir de seyrine doyum olmayan çevre ve birbirinden dinamik oynanış mekanikleri eklenince Horizon Zero Dawn‘ı beğenmekten başka pek de seçeneğiniz kalmıyor. Tabi bir PlayStation 4 sahibiyseniz zira oyun PlayStation 4 için özel olarak hazırlandı.

açık dünya oyunları

-Fallout 4

Kıyamet sonrası bir dünya dedikten sonra Fallout‘u işin içine katmamak olmaz. Alternatif bir gerçeklikte geçen oyunda nükleer savaş sonrası insanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için özel inşa ettikleri sığınaklarda yaşamaya başlamışlar. Dışarısı ile radyasyon yüzünden mutasyona uğramış çeşit çeşit hayvan ve insanlar ile dolu. Üstelik tehlikeler bunlarla da sınırlı değil. Her an başınıza ufak çaplı bir atom bombası atılabilir yada katil bir robot tarafından saldırıya uğrayabilirsiniz. Fallout dünyasına hoşgeldiniz, savaş asla değişmez.

-Cyberpunk 2077

Evet farkındayız, oyun daha çıkışını bile gerçekleştirmedi. Ancak gerek paylaşılan oyun videoları, gerekse gelen bilgiler o kadar heyecan verici bir dünyanın bizleri beklediğini işaret ediyor ki bu listeye Cyberpunk 2077‘yi almasak haksızlık etmiş olacaktık. Şayet geliştiriciler bizlere vadettikleri şeylerin çeyreğini bile gerçekleştirebilirler ise karşımızda gerçek bir şaheser duruyor demektir.

açık dünya oyunları

-Spider-Man

Mahallenizin dost örümceği geri döndü! Hem de ne dönüş, resmen çıkışını gerçekleştirdiği yıl oyun dünyasına bomba gibi düştü. Oyunda oradan oraya ağ fırlatarak ve akrobatik hareketler yaparak dolaşmanın güzelliği bir yana dursun, sırf insanların sokakta sizinle karşılaşınca verdiği eğlenceli tepkiler için bile oyuna bir şans vermelisiniz. Elbette yine PlayStation sahibi iseniz. Doğru bildiniz, bu oyun da PlayStation 4 özel oyunlarından.

-Saints Row IV

Ah Saints Row… İç çekmemizin bir sebebi var. Başka hangi oyunda Amerikan başkanı olup uzaylı poposu tekmeleyebilirsiniz ki? Tüm bunlara bir de absürt silahlar, komik diyalog seçenekleri ve oyunun genel havası eklendiğinde Saints Row‘un başından ayrılmanız bir hayli zor olacak.

-Days Gone

Harika manzaralar, yalnızlık ve motosiklet. Böyle bir hayatı istemeyecek pek az kişi vardır eminiz ancak her güzel şeyin de bir handikapı var. Bu oyunda da o handikap dünyayı neredeyse ele geçirmiş zombiler. En yakın dostunuzun motosikletiniz olduğu bu oyunda üzerinize akın akın gelen zombi sürülerinden kurtulmak için de yine ancak ona güvenebilirsiniz. O yüzden dostunuzu ihmal etmemenizi öneriyoruz ve PlayStation oyuncularına iyi oyunlar diliyoruz. Evet, bir PlayStation 4 özel oyunu daha…

-Middle-Earth: Shadow of War

”Orta Dünya’da geçen açık dünya oyunları mı var!” Evet, muhtemelen Tolkien hayranı çoğu oyuncu Shadow of War ve Shadow of Mordor hakkında tam olarak aynısı olmasa da buna benzer cümleler kurdular. Sırf bu sebep bile oyunu oynamanız için tek başına yeterliyken bir de bunun üzerine dövüş mekaniklerinin akıcılığı eklenince oyun tadından yenmez bir hale geliyor.

-Anthem

Anthem hakkında bol bol konuşuldu, değerlendirmeler yapıldı, kimisi beğendi, kimisi nefret etti. Ancak her şeye rağmen ortada iki gerçek var. Birincisi bu oyun harika görünüyor. İkincisi ise devasa bir açık dünyada özel yapılmış zırhlar ile oradan oraya uçarken kim kendisini Iron Man gibi hissetmez ki!

-Death Stranding

”Bir Hideo Kojima oyunu” ibaresi bile bir oyunu sattırmak için tek başına yeterli, bunu çoğu oyuncu gibi biz de kabul ediyoruz. Oyun daha çıkışını gerçekleştirmedi, bunun da farkındayız ancak yayınlanan (ve neredeyse hiçbir şey anlamadığımız) fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla bu oyun ef-sa-ne! Bir de oyunda yer alacak oyuncuları hesaba katacak olursak oyun şimdiden adını efsaneler arasına yazdırmaya aday görünüyor. Açık dünya oyunları için yeni bir devrim mi ufukta, hep birlikte göreceğiz.

-Mafia II

Tamam, Mafia serisinin her oyunu ayrı ayrı oldukça güzeller ancak Mafia II dendiği an seriyi neredeyse hiç bilmeyen oyuncuların kulağına çalınan birkaç şey elbette vardır. Bunların başında da muhtemelen oyunun sanat tasarımı, açık dünyanın sunmuş olduğu özgürlük hissi ve olay örgüsünün muazzam işlenişi geliyordur. Kısacası lütfen eski demeyin, bu oyuna bir şans verin. Pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz.

-S.T.A.L.K.E.R Serisi

Toplamda 3 oyundan oluşan bu serinin her oyunu birbirinden güzel, her oyunu birbirinden keyifli. Bir anne nasıl evlatları arasında ayrım yapamaz ise biz de bu listeyi hazırlarken aynen o durum içerisinde bulduk kendimizi. Çernobil Nükleer Santrali ve çevresindeki Pripyat topraklarında geçen oyundaki o Sovyet havası, terk edilmişlik hissi, radyasyon korkusu ve gerilim öyle işliyor ki içinize, en yakın kaynaktan biraz iyot hapı alıp oyuna öyle devam etme ihtiyacı duyuyorsunuz. Açık dünya oyunları ve gerilim yan yana hiç bu kadar uyumlu olmamıştı.

açık dünya oyunları

-The Legend of Zelda: Breath of Wild

The Legend of Zelda serisi hayatına ilk başladığında geliştiriciler bu günleri tahmin edebilir miydi bilmiyoruz ancak bildiğimiz bir şey var. Bu oyun muazzam görünüyor! Pastel renk paletleri oyuna öyle güzel bir hava katmış ki çoğu zaman oyunda esen rüzgarı gerçekten saçlarınızda hissederek manzaraya bakarken bulacaksınız kendinizi. Ama PC sahibi iseniz dediğimiz şeyleri gerçekleştiremezsiniz, üzgünüz. 🙁

açık dünya oyunları

-Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Bir Hideo Kojima oyunu daha. Üstelik Kojima‘nın olaylı Konami ayrılığı öncesi piyasaya biraz yarım da olsa çıkartmayı başardığı ve buna rağmen çoğu yapımdan daha iyi olan bir oyun. Gizlilik ögelerinin oyuna konumlandırılışı o kadar dengeli ve gerçekçi ki, gerçek hayatta bir karton kutu bulup kenarda köşede insanları korkutmamak için kendinizi zor tutacaksınız.

açık dünya oyunları

-Far Cry 3

Far Cry açık dünya oyunları konusunda apayrı bir yerde, bu bir gerçek. Ancak seri içerisinde de 3. oyunun yeri apayrı. Vaas gibi karizmanın doruklarında olan bir kötü karakter, çılgın müttefikler ve dolu dolu bir açık dünya bir oyundan isteyebileceğiniz neredeyse her şeyi size fazlasıyla sunuyor.

açık dünya oyunları

-Grand Theft Auto: San Andreas

Evet, GTA 5 gerçekten güzel bir oyun ancak bu yollardan GTA San Andreas‘ın ayakkabılarını giyerek geçti! Çıkışından yıllar sonra bile hala hakkında konuşulan, hala keşfedilememiş bir çok easter egg bulunduran ve gangster olmanın keyfini bizlere sonuna kadar yaşatan GTA San Andreas çoğumuz için çocukluğumuzun unutulmaz bir parçası. Şuna da oldukça eminiz, yaşadığınız şehrin hatta ilçenin haritasını GTA San Andreas‘ın haritası kadar iyi bilmiyorsunuz.

açık dünya oyunları

-Terarria

Her şey grafik değil sevgili oyuncular, sözlerimize kulak verin! Evet, oyun grafiklerinin giderek sinema filmleri kalitesine yaklaştığı şu günlerde belki sözlerimize kulak asmayacak büyük bir kesim olacaktır ancak Terarria oynamayarak neler kaçırdıklarını bilseler pişman olacaklarına eminiz.

açık dünya oyunları

-Mad Max

Kıyamet sonrası teması oyun yapımcıları arasında bir hayli popüler, listemizdeki bu temaya sahip oyunların çokluğu da bunu açıkça kanıtlıyor. Ancak Mad Max bu temayı alıp öyle başarılı bir şekilde işlemiş ki bizlere yalnız şapka çıkartmak kalıyor. Artık araba demeye bile bin şahit isteyecek şekilde modifiye ettiğiniz aracınız ile uçsuz bucaksız çölde yol alırken tehlikenin bir an olsun ensenizden ayrılmayacağını unutmayın.

açık dünya oyunları

-Watch Dogs 2

Bu oyun hakkında bol bol konuşuldu, kimi GTA serisinin tahtına rakip gösterdi onu, kimi ise yerden yere vurdu. Hangi taraf haklı söylemek bize düşmez ancak bu oyunun iyi yaptığı bir şey varsa o da bir hacker olarak teknoloji ile donatılmış bir şehrin nimetlerinden nasıl en iyi şekilde yararlanılır konusunu oyuncuya harika bir şekilde vermesi. İnsanın en kısa yoldan bir telefon edinerek güvenlik kameralarından başlayıp, trafik ışıkları ve köprüler dahil her nesneyi hackleyesi geliyor. Fakat bir saniye, teknoloji henüz o kadar gelişmedi. 🙁

açık dünya oyunları

– Kingdom Come: Deliverance

Sıfırdan başlayıp zirveye ulaşmak ne kadar da çekici değil mi? Her şeyi tırnaklarınız ile kazıyarak kazanmak, bileğinizin hakkı ile belli noktalara gelmek. İşte Kingdom Come: Deliverance tam da bunu oyuncuya veriyor. Dolu dolu bir açık dünya ile birlikte başarma ve tatmin hissi. Kılıçlarınızı kuşanın dostlar, hakkımız olanı almaya gidiyoruz!

açık dünya oyunları

-L.A Noire

Melekler şehri, jazz müzik ve dedektifler… Sinemanın sıkça kullanmayı sevdiği ”Noir” teması bir oyuna ancak bu kadar yakışabilirdi. Oynarken kendinizi kaptıracağınız, hatta oyunun dünyasında yaşamak isteyeceğiniz bir yapım L.A Noire.

açık dünya oyunları

-Forza Horizon 3

Eh biraz da ayaklarımız yerden kesilsin, değil mi? Birbirinden güzel arabalar ve devasa bir açık dünya. Çoğumuz için bu iki sözcük bile yeterliyken bir de işin içine katıldıkça ününüzün artacağı yarışlar eklenince Forza Horizon 3 tam da beklentilerimizi karşılayacak oyun olarak bizlere göz kırpıyor.

açık dünya oyunları

-The Long Dark

Soğuk bir kış gecesinde kahvenizi alıp bilgisayar başına geçtikten sonra eliniz ister istemez bu oyunun ikonuna tıklamak için sürüklüyor mouse’u. Kanada’nın soğuk, kuzey ışıkları ile aydınlanan ormanlarında hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da tehlikelere karşı gözünüzü dört açmalısınız. Bu oyunda karlar içerisinde saatlerce yürüdükten sonra bacasında duman tüten bir kulübeyi uzaktan görmenin yaşattığı sevinci yaşatabilecek pek az şey var.

açık dünya oyunları

-Sea of Thieves

Yeri geldi uçtuk, yeri geldi arabalarımıza atlayıp şehrin altını üstüne getirdik, yeri geldiğinde de at sırtında ilerledik ancak henüz denize açılmadık. Sea of Thieves ile bu güne kadar efsanelerini dinlediğiniz o büyük korsanlardan biri de siz olabilirsiniz. Tayfanızı toplayın, yelkenleri açın ve geminizi rüzgara bırakın. Okyanusların hazineleri ve tehlikeleri keşfetmeniz için sizleri bekliyor.

açık dünya oyunları

-Don’t Starve

Oyunun adı amacını gayet net açıklıyor aslında, açlıktan ölme! Gizemli bir adada tek başınıza gözlerinizi açtınız ve dev bir örümcek ile göz göze geldiniz diyelim. Yada çok fazla ağaç kestiniz ve bunları telafi etmek için hiç bir şey yapmadınız. Ormanın koruyucuları hiç bir mazereti kabul etmeyecektir. Bu oyunda o kadar absürt ancak o bir o kadar da sevimli detay var ki zaman zaman çıldırtan zorluğuna karşı oyuna bir an bile kızamıyorsunuz.

açık dünya oyunları

-Bully

Rockstar Games denildiğinde akla ilk olarak GTA serisi geliyor elbette. Her ne kadar GTA‘nın gölgesinde kalmış olsa da bir o kadar da eğlenceli bir oyun Bully. Sizi okul sıralarına tekrar götürecek Bully ile o günlere olan özleminizi dindirebilirsiniz. Hali hazırda öğrenciyseniz de okulda yapmamanız gereken tüm çılgınca hareketleri sanal dünyada yaparak rahatlayabilirsiniz.

açık dünya oyunları

-Vampyr

Kasvetli Londra sokaklarında gölgelerin içinde hareket eden biri var. İnsan kanına olan susamışlığı onu daha da tehlikeli kılıyor. Evet, o canavar sizsiniz. Oyunun genel atmosferi ve oyuncuyu içerisine soktuğu hava oldukça başarılı. Tüm bunların üzerine bir de vampir olmak gibi bir deneyimi oyuncuya sunan oyun kesinlikle bir şansı hak ediyor.

açık dünya oyunları

Hakkında Beril Özge Danacı

5 yaşında Tomb Raider oynayan annemi gördüğümde bir aydınlanma yaşadım. Annem hala o güne lanet ediyor.

3 Yorumlar

  1. Oyun oynamak artık lüks oldu , baktığım çoğu oyun pahalı.. Yine de emeğinize sağlık.

    • Merhaba Alper, öncelikle teşekkürler. Maalesef çok haklısın. İndirim dönemlerini takip ederek oyun almak çoğu zaman iyi bir çözüm oluyor bu konu hakkında.

  2. Elin kolunuza sağlık o kadar uğraşmışsınız değere saygı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir