Anasayfa > Listeler > İşte Karşınızda 2010’ların En İyi Oyunları

İşte Karşınızda 2010’ların En İyi Oyunları

Oyunlar açısından fazlasıyla zengin geçen bir 10 yılı arkamızda bırakmış bulunuyoruz. İşte karşınızda bizlerin görüşüyle 2010’ların en iyi oyunları.

Geçtiğimiz 10 yıl içinde çıkan oyunlardan kimilerini fazlasıyla övdük kimilerini ise fazlasıyla gömdük. Bu övgülerimizi ve gömüşlerimizi hak edenler olduğu gibi hak etmeyenler de oldu. Biz de yılın son günlerinde sizlerle geçtiğimiz 10 yıl içinde çıkmış ve oyuncular tarafından fazlasıyla beğenilen, bizleri etkileyen yapımları sizlerle paylaşmak istedik. Listeye geçmeden önce bu listenin öznel olduğunu, listede bulunmayan ve çok sevdiğiniz oyunları unutmuş ya da kişisel olarak beğenmemiş olabileceğimizi de belirtmek isteriz. Şimdi isterseniz bizler için 2010’ların en iyi oyunları nelerdi bunları inceleyelim.

***Ayrıca bu listenin sıralı olmadığını da belirtmemizde fayda var 

1- Grand Theft Auto V (2013)

Çıkışının üzerinden 6 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen hala en çok oynanan oyunlar arasında bulunan Rockstar Games‘in efsane yapımı GTA V bu listenin olmazsa olmazlarından. GTA serisi her zaman en sevilen serilerden biri olmuştur. Ancak Rockstar son yapımıyla oyuncuları fazlasıyla etkilemeyi başardı. Eğlenceli hikaye akışı, karakterleri ve belki de en önemli özelliği olan GTA Online ile hala oyuncu kitlesini korumayı koruyor. Oyuncu sayısı, satış başarısı gibi etkenlerini de göz önünde bulundurursak GTA V 2010’ların en iyi oyunları arasında yerini hiç şüphesiz alıyor.

2- The Witcher 3: Wild Hunt (2015)

witcher 3

The Witcher 3; evreni ile, karakterleri ile, fazlasıyla uzun olan oynanış süresiyle, manzaralarıyla ve sayılabilecek bir çok nedenle daha oyuncuların kalbine kurulmuş durumda. Oynanışı, hikayesi gibi etkenleri de fazlasıyla kaliteli olan yapımı  Serinin 2. oyunu 2011 yılında çıkmış ve yine fazlasıyla beğenilmişti. Ancak The Witcher 3: Wild Hunt bunun da üzerine çıkarak hem Witcher markasını hem de CD Projekt Red firmasını fazlasıyla ileri taşımayı başardı. Şimdilerde Netflix yapımı dizisiyle de insaları kendine hayran bırakan Witcher’ı ilerleyen yıllarda da görmeyi umut ediyoruz.

3- Dark Souls (2011)

Özellikle zorluğuyla ön plana çıkan Dark Souls, oyun sektörünü fazlasıyla değiştirdi demekte hiç bir sakınca yok. Özellikle günümüz oyunlarında fazlasıyla kullanılan Souls-like kayıt sistemi, oynanış mekanikleri kimi oyuncuları çileden çıkarsa da büyük bir oyuncu kitlesinin de beğenisini topluyor. 2019 yılında Sekiro‘nun Yılın Oyunu ödülünü kazanması da bizlere bunu net bir şekilde gösterebilir. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu oyun türünü fazlasıyla görecek gibi görünüyoruz.

4- Minecraft (2011)

Çıkış yaptığı günden beri oyuncuların favorilerinden biri olmayı başaran Minecraft bu listenin olmazsa olmazlarından. Her yaştan oyuncuya aradıkları her türlü deneyimi vaat eden Minecraft, etkisini hala sürdürüyor. 7’den 70’e bütün oyuncuların bir süreliğine de olsa büyük zevkle oynadığı Minecraft şimdilerde Microsoft’un elinde marka değerini arttırmaya devam ediyor. 2020’li yıllarda RTX ile güçlendirilmiş moduyla tekrardan oyuncuları ele geçirebilecek gibi görünüyor.

5- Batman Arkham City (2011)

Süper kahraman filmleri ne kadar iyi olsa da oyunları maalesef bu başarıyı yakalamakta zorlanıyor. Batman Arkham City ise bu konuda bizleri yanıltan bir yapım. İlk oyunu da başarılı olsa da Batman Arkham serisini bu noktaya taşıyan oyun kesinlikle Batman Arkham City. Hikaye örgüsü, karakterleri bir yana dövüş mekanikleri de birçok oyuncuyu kendine hayran bıraktı. Batman serisiyle oyun dünyasını sarsan dövüş sistemini 2020’li yıllarda da sıkça göreceğimiz konusunda hiç şüphemiz yok.

6- Portal 2 (2011)

Co-Op oyun denilince akla gelen ilk yapımlardan birisi hiç şüphesiz Portal 2. Başarılı oynanışı, hikaye akışı, bulmacaları ve çok başarılı seslendirmeleri ile oyuncuları ekran başına kilitleyen oyun sadece kendi türünde öncü olmakla kalmıyor artık geride bıraktığımız 10 yılın en iyi oyunları arasında da yerini buluyor.  Sadece oyun dünyasını seven oyuncuları değil, bu dünyaya yeni katılmak üzere olan oyuncuların da beğendiği bir yapım olan Portal 2 kesinlikle bu listedeki yerini hak ediyor.

7-  The Last of Us (2013)

Playstation özel oyunlarından biri olan The Last of Us, tek platforma çıkmasına rağmen oyuncuları fazlasıyla etkileyen bir yapım oldu. Ellie ve Joel‘in hikayesini oynadığımız bu yapım yaşattığı görsel kalitenin yanında filmlere taş çıkaran bir hikaye akışı ile oyuncuları kendisine hayran bırakmayı başardı. Önümüzdeki yıl içinde çıkacak olan The Last of Us 2 ile de bu çıtayı daha da yukarıya taşıyacak gibi görünüyor.

8- PlayerUnknown’s Battlegrounds (2017)

Battle Royale türünü ya da PUBG‘yi sevin ya da sevmeyin oyun dünyasını ciddi anlamda etkilediği konusunda herkes hemfikir. Bu türün ilk temsilcisi olmasa da bu işi en iyi başaran yapımlardan biri olduğu için bu listede yer alıyor. Günümüzde bir çok oyunun Battle Royale moduna sahip olmasının en önemli nedenlerinden birisi kesinlikle PUBG. Şimdilerde Lite, Mobile gibi versiyonlarıyla çok büyük bir oyuncu kitlesine sahip şekilde yoluna devam ediyor.

9- The Elder Scrolls V: Skyrim (2011)

RPG türünün en sevilen örneklerinden biri olan Skyrim ile Dragonborn olarak maceralara atılıyoruz. Ejderhalarla savaştığımız, Skyrim dünyasında çeşitli görevlerle kendimzi çeşitli hikayelerin içinde bulduğumuz bu yapım da türünün en iyileri arasında yer alıyor. Karakterimizi istediğimiz gibi şekillendirebildiğimiz, seçimlerimizle hikayeye yön verdiğimiz bu yapım da 10 yıla damgasını vuran yapımlardan biri. Şimdilerde neredeyse her platformda oynamanın mümkün olduğu Skyrim, mod yapımcıları sayesinde hala bazı oyuncular tarafından aktif olarak oynanmakta.

10- Red Dead Redemption 2 (2018)

Listedeki 2. Rockstar oyunu olarak yerini alan Red Dead Redemption 2, bulundurduğu detay seviyesi konusunda diğer oyunlardan çok farklı bir noktada yer alıyor. Görsel şölen tadında grafikleri, başarılı hikayesi ve çok efsane karakterleri ile 2010’ların sonunda çıkmış olmasına rağmen listede kendisine yer bulmayı başarıyor. Bizleri Western atmosferine harika bir şekilde sokmayı başaran yapım aynı zamanda Red Dead Online ile de büyük bir oyuncu kitlesine hitap ediyor. Uzun süren tek oyunculu kısmının yanında Online içerikleri ile de oyuncuları uzun saatler ekran başına kitleyen yapım hiç şüphesiz 2010’ların en başarılı yapımlarından birisi.

Bizim için 2010’ların en iyi oyunları bu şekildeydi. Tekrardan bu listenin öznel olduğunu ve herkes için değişebileceğini belirtmek isteriz. Eğer sizler için son 10 yılın oyunları değişiklik gösteriyor ise bunu yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, oyun dünyası hakkında en yeni içeriklere ulaşmak için sitemize göz atabilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar diliyoruz.

 

Hakkında Batuhan Demirbaş

Bir oraya bir buraya taşındığımız bir çocukluk geçirdiğimden 4 yaşımda kendimi kaptırdığım oyun dünyasına olan tutkum sanırım hala artıyor.

2 Yorumlar

  1. NigarBatununSokakArkadaşı

    kaliteli içerik. emek var yanımda yazdı

  2. Güzel seçilmiş bir liste ayrıca Türkçe yi güzel kullanabildiğini gördüğüm nadir bir erkek .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir