Ev / Oyun Haberleri / Steam Dolar Kuru Kaç TL? 2020
steam dolar kuru

Steam Dolar Kuru Kaç TL? 2020

İndirim dönemlerinin vazgeçilmez sorularından birisi de Steam platformunun Dolar kuru. Peki, gerçekten kaç TL ile hesap yapılıyor?

Aslında habercilik anlayışımız dolayısıyla öncelikle doğrusunu anlatmamız lazım. Steam’de bir dolar kuru söz konusu değil. Yani Steam’in firmalara “Eğer oyununuz 60$ ise Türkiye’de ‘şu’ kadar olmak zorunda.” diye bir yaptırımı yok. Steam oyun firmalarının ülke bazlı fiyatlandırma yaptıkları ekranda bir nevi dolar üzerinden tavsiyelerde bulunuyor. Örneğin bir firma ülkelere özel fiyatlandırma yapmazsa Steam’in bu tavsiye ettiği ölçü üzerinden fiyatlandırıyor. Burada şunu belirtmekte fayda var, büyük şirketler her ülke için göz atıp düzenleme yapıyorlar. Bazı firmalar ise tavsiyeler ile yoluna devam ediyor.

Steam Oyun İade Etme Rehberi

Steam tavsiye ettiği fiyatlarda 1 Doları, 2.1 TL üzerinden hesaplamakta. Tekrardan söylemekte fayda var, fiyatların kontrolü tamamen oyunu Steam’de yayınlayan firmaların ve kişilerin elinde. Yani Amerika’da 10 Dolara yayına giren bir oyun Türkiye’de 21 TL olacak diye bir zorunluluk bulunmuyor. Şirketler isterlerse bu orandan daha ucuz fiyatlar belirleyebildikleri gibi, isterlerse daha pahalı fiyatlandırmalar ile de yollarına devam edebilirler.

Hakkında Eran Küçük

Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisiyim, Hikaye > Grafik sempatizanıyım. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir