Anasayfa > Oyun Haberleri > Bethesda.net Launcher Kapanıyor! Oyunlar Steam’e Taşınacak

Bethesda.net Launcher Kapanıyor! Oyunlar Steam’e Taşınacak

Microsoft’un çatısı altında bulunan ve The Elder Scrolls ve Fallout gibi markaların yaratıcısı Bethesda, yaklaşık bir senedir oyunlarını Steam ve Epic Games Store benzeri kendi platformu Bethesda.net Launcher üzerinden de satıyordu. Ek olarak firmanın çoğu oyununu başka bir platform üzerinden oynasanız bile bir .net hesabınız olması zorunluydu. Ancak nisan ayı itibariyla bu dönem kapanıyor gibi görünüyor.

Sitelerinden paylaştıkları duyuru ile Bethesda, Bethesda.net Launcher’in Mayıs ayında kapatılacağını duyurdu.

Bethesda.net üzerinden herhangi bir oyuna sahip olan kullanıcılar, hesaplarında bulunan bakiyeler ile birlikte Steam’e Nisan ayından başlayarak taşınabilecek. Launcher ise Mayıs ayına kadar aktif olmaya devam edecek ve sonra kapanacak. Yine de Bethesda, Nisan ayında süreç başladığında oyuncuların bir an önce taşınmalarını yapmalarını tavsiye ediyor.

Wolfenstein Ekibi Bir İndiana Jones Oyunu Geliştiriyor

Oyun sahipleri, oyunlarının kendilerine ve Bethesda.net Launcher üzerindeki bakiyelerine Steam üzerinde sahip olmaya devam etmenin yanı sıra oyunlarının mevcut save’lerine (kayıt dosyalarına) de hiç efor sarf etmeden Steam oyunları üzerinden erişebilecekler. Bethesda bu duruma yalnızca 2 istisna bulunduğunu, Machine Games‘in son oyunu Wolfenstein Youngblood için herhangi bir şekilde kayıt dosyası aktarımı gerçekleştirilemeyeceğini, henüz bilinmeyen bir başka oyunda ise el ile manuel olarak dosyaların aktarılması gerekeceğini belirtti.

Oldukça tartışmalı bir çıkış sürecinden geçen 2018 çıkışlı Fallout 76 için ise yapımcı ekip tam garanti verdi.

”Oyuncuların karakterlerinin, atomlarının, sezon ilerlemelerinin, kozmetiklerinin, ödüllerinin, arkadaş listelerinin ve hatta istifledikleri mükemmel pişirilmiş keklerinin onlarla birlikte (Steam) yolculuğunu yapmaları için bütün önlemleri alıyoruz. Ek olarak, Bethesda.net hesabınız da sitemiz üzerinden erişilebilir olmaya devam edecek ve Fallout 76’ya giriş yapmak ve oynamak için kullanmaya devam edebileceksiniz.

Fallout 76 içinde sunulan Fallout First aboneliğine sahip olan oyuncuların da Steam geçişinden sonra aboneliklerinin devam edeceği ancak otomatik olarak yenilenmeyeceği ifade edildi. İsteyenlerin Steam üzerinden tekrar abone olması gerekecek.

Engelli Oyuncular İçin Fallout 76’ya Tekerlekli Sandalye Eklendi

Bu haberle birlikte kendi launcherlerini yapma hevesine girişen oyun firmalarından biri çabalarını sona erdirmiş oldu. Benzer şekilde Rockstar Games’de kendi launcher’i Rockstar Games Launcher’i çıkarmış, hatta orijinal GTA üçlemesinin remasterini Steam üzerinden değil yalnızca Rockstar Games Launcher üzerinden satışa sunmuştu.

Hakkında Ali Ergül

nicelikten ziyade nitelik ve özgünlüğe inanan bir oyun meraklısı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir