Anasayfa > Blog > Bilgisayar Oyunlarını Neden Severiz?

Bilgisayar Oyunlarını Neden Severiz?

Bilgisayar oyunlarını neden severiz? Hayatında hiç bilgisayar oyunu oynamamış olanlar ya da bilgisayar oyunları çoluk çocuk işi gibi görenler, bilgisayar oyunlarını neden sevdiğimizi asla anlamazlar. Belki herkes için konuşamam ama bugün kendi adıma bilgisayar oyunlarına olan tutkumun nedenini anlatmak istiyorum. 

Bilgisayar oyunlarını kitapları ve filmleri sevdiğimiz nedenden severiz. Bizleri farklı bir dünyaya götürdükleri için. Ucu bucağı olmayan orta çağ krallıkları, nükleer felakete uğramış gezegenler, diktatörlükle yönetilen toplumlar. Bazı bilgisayar oyunlarının senaryoları benim diyen yazara kıskançlıktan kalemini kırdırır. Kitap okurken, hikayesine göre bir karakterin kafasının içinde olmak ya da olaylara kuş bakışı bakmak mümkün olur. Oyun oynarken ise hikayenin karakterlerinden biri olmak ve hikayeye doğrudan etki etmek mümkün olur. Bu nedenle hikaye seven kişiler için oyunlar bulunmaz bir nimettir.

İnsan hayatında bir çok şey yapabilir ama sevdiği kızın tiran babasının krallığında beş bin yıl önce dövülmüş büyülü bir kılıca kendini ispatlayıp düşmanlarının kafatasından şarabı ancak oyunlarda içer.

Bilgisayar oyunları bana göre sanatın en yüksek deneyimlenebileceği platformlardan biridir. Düşünürsek, bilgisayar oyunlarında filmlerde olduğu gibi görsel sanatlar, müzik ve edebiyat bir araya gelerek bir dünya yaratıyor. Ancak filmlerden farklı olarak bu sanatları sadece okumuyor ya da izliyoruz, bizzat kendimiz deneyimleyebiliyor ve manipüle edebiliyoruz. Bu çok güçlü bir his.

Belki eski bilgisayar oyunlarında değil ama son yıllarda bilgisayar oyunlarının grafikleri gerçek hayata o kadar yakın ki insan bir daha bakıyor film sahnesi mi bilgisayar oyunu mu diye. Müzik konusu ise bilgisayar oyunlarında her zaman çok iyi olmuştur ve hatta harika müzikleri olan bilgisayar oyunları yazıma göz atmanızı öneririm.

Bilgisayar oyunları hayata çok keyifli bir moladır. Başarının doğru kararları vermekle sağlanabildiği, kazanmanın sizden farklı ve acımasız faktörlere bağlı olmadığı, yeterince uğraşırsanız ödülünüzü alacağınız, hikaye dolu, sanat dolu harika saatler. Bilgisayar oyunu budur. Güçlü bir şeydir. Hayata mola vermekle hayattan kaçmak arasında farkı iyi bildiğimiz sürece bence en güzel zaman geçirme şeklidir. Ne diyim, 5 yaşında oturdum, geldim 30 yaşına hala oynuyorum. Ölene kadar da oynarım. Bilgisayar oyunu değişik bir tutkudur.

İşte bu nedenle bilgisayar oyunlarını da bilgisayar oyunlarını sevenleri de severim. Özellikle de Savebutonu oluşumundaki genç arkadaşlarımı. Bu sene bilgisayar oyunları açısından çok güzel bir sene olacak. Dilerim ki yeni senede de bu oyunlarda ve yazılarda buluşalım. Herkese keyifli seneler diliyorum.

Hakkında Ezgi Çetin

Ezgi Çetin bağımsız bir oyun geliştirici ve Savebutonu yazarıdır. 29 yaşında ve bir kedi annesidir. En sevdiği oyun Tetris.

2 Yorumlar

  1. Tam aradığım şey, çok güzel açıklamışsınız. Bilmediğimiz şeyler hakkında ahkam kesmeye bayıldığımız için oyun deneyimi internet kafede “kantır” atmayı geçmemiş insanların oyunların ne olduğunu bile bilmeden bizi aşşağılaması çok can sıkıcı. Daha kötüsü ise, Red Dead Redemption 2 bile oynatsan içindeki sanatı anlayamayacağı için cahil ile sohbetden farkı yok bunlarla tartışmanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir