Anasayfa > Blog > Bulut Sistemi Konsolların Sonunu Mu Getirecek?

Bulut Sistemi Konsolların Sonunu Mu Getirecek?

Zamanında Playstation ve Xbox tartışmaları yapıyorlardı. Fakat artık devir değişti. Artık “Konsol mu yoksa Bulut Sistemi mi?” tartışmaları olacak!

Evet saygıdeğer oyuncular! Bu ilişkilere Behlül gibi giren, firmaların baş belası Bulut Sistemi gerçekten Behlül gibi ilişkiyi bozup konsolların sonunu mu getirecek? Görünen o ki biz konsol severler gibi konsol firmaları da korkuyor. Aman Stadia, Bizden uzak Allah’a yakın ol.

Bulut Sistemi Nedir?

Bazı arkadaşlar “Nedir bu Bulut Sistemi ya?” diyebilir. Gayet normal. Çünkü  Playstation kafelerde sabahtan akşama kadar Pes oynayan bir gençliğin bir anda karşına böylesine karışık bir sistem çıkıyor.  Şöyle kısaca özetlemek gerekirse: Biliyorsunuz konsollarımızda, bilgisayarlarımızda hatta mobil cihazlarımızda oyunlarımızı indirerek, satın alarak oynayabiliyoruz. Onun dışında oyun oynayamıyoruz diyebiliriz. Fakat bu sistem sayesinde oyunlarımızı “stream” ederek yani internet üzerinden bir nevi yayınlayarak indirmeden, yüklemeden tak diye oyuna girmemizi sağlıyor. Tabi bunun için de internetinizin çok çok çok iyi olması gerekiyor. Fakat maalesef bu sistemler HENÜZ Türkiye’de yok. Çünkü Türkiye’nin alt yapısı müsaade etmiyor. Playstation Now adlı üyelik sistemi ve şu son zamanlarda oldukça ünlenmiş Google Stadia projesi en bilinenlerdendir. Hepsinin bir üyelik sistemi var. Aylık bir miktar para verip bu sistemden yararlanabiliyorsunuz. Üstelik işin Stadia tarafında iş daha garip bir halde. Bilgisayarınızın özellikleri ne olursa olsun yeteri kadar güçlü bir internetiniz varsa sorunsuz bir şekilde oynayabiliyorsunuz.

Bulut Sistemi

Peki Bu Konsolların Sonunu Getirecek Mi?

Aslında cevabı pek zor değil. Mesela şöyle düşünelim. Konsolunuza veya bilgisayarınıza (yurt dışı için konuşuyorum.) 60 dolara bir oyun aldınız diyelim. Bilgisayara aldıysanız oyunun kaldırma/kaldırmama problemi var. Fps tartışmaları falan var. Fakat iş Bulut Sistemi için çok farklı. Mesela sıkıldınız ve oynayacak oyun arıyorsunuz. Doom Eternal’ı görüyorsunuz ve çok beğeniyorsunuz. Hemen aylık abonelik alıp bilgisayarınıza veya konsolunuza indirmeden yüklemeden açıyorsunuz. Ne kasma sorunu, ne çözünürlük sorunu ne de Frame düşmeleri oluyor. Şimdi siz olsanız sevgili oyuncular, ne yapardınız? Oyunlara tonlarca para verip üstüne fps değerleriyle sorun yaşamak mı? Yoksa aylık ucuz bir fiyata tek tıklamanızla oyuna girmek mi? Çoğunluğun cevabı Bulut Sistemi olacağı için bu durum, oyun konsollarının veya Pc oyunculuğunun sonunu getirebilir.

Yeni Bir Devir Mi Başlıyor?

Bulut Sistemi sayesinde artık oyun sektörü yeni bir devire geçebilir. Tabi bunlar zamanla olacak şeyler. Şu anki sektörün patronları olan Pc ve konsollar, Bulut Sistemi sistemi ele geçirmeye başlayınca diğer firmalar da pastadan pay almak isteyeceklerdir. Tahminime göre Xbox ve Nintendo da kendilerine göre bir abonelik sistemi yapacak. Playstation tarafında ise kendi sistemlerine normalden daha fazla ilgi göstereceğini tahmin ediyorum. Umarım bu sistem bizim güzel ülkemize de gelir ve bu sistemi deneyimleme şansımız olur. Bu yazımızda Bulut Sistemi hakkında ufacık bahsettik ve popülaritesi artarsa diğer platformları nasıl etkileyeceği hakkında tahminlerde bulunduk. Siz de bu sistem hakkındaki  görüşlerinizi belirtirseniz çok sevinirim 🙂 Herkese iyi oyunlar efendim! Esen kalınız!

Hakkında Harun Refik Çiftci

Oyunlarla bir bebekken elime tutuşturulan çakma Nintendo kolu ile tanıştım. Retro oyunlara ve Slasher filmlere hayran bir şahıs. FPS aşığı olduğum doğrudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir