Anasayfa > Blog > Derpy Pirates İncelemesi – Steam’de Ücretsiz Yeni Çıkanlar

Derpy Pirates İncelemesi – Steam’de Ücretsiz Yeni Çıkanlar

Korsanlar hiç bu kadar lowpoly olmamıştı! Kaptan Bazaar bungalovunu ararken biz de Derpy Pirates İncelemesi yazımızı sizlere sunuyoruz.

Derpy Pirates, Steam’de hemen her gün, oynaması ücretsiz yeni çıkan oyunlara bakarım. Bugün gözüme takılan Derpy Pirates, inceleme hak eden bir oyun gibi göründü gözüme. Demosu ücretsiz olarak oynanabilen Derpy Pirates’ın çıkış tarihi 2019 olarak belirlenmiş. 2020’ye çok vakit kalmadığı göz önüne alınırsa, tez zamanda oyunun tamamı Steam’de olacaktır diye umabiliriz. Sizin için hazırladığım Derpy Pirates incelemesi umarım işinize yarar!

Issız bir adada kalsanız yanınıza ne alırdınız? Bence Kaptan Bazaar’ı listenize ekleyin. Kaptan Bazaar ve arkadaşları hapsoldukları düşük poligonlu adadan kaçmak için sizin yardımınızı bekliyor. Önce bir bungalovu bulmanız isteniyor ve olaylar gelişiyor. Derpy Pirates! bağımsız oyunların düştüğü bazı handikaplardan kurtulamasa da hizmet ettiği türe göre on üzerinden altıyı, hadi Kaptan’ın tipi çok başarılı yediyi hak ediyor.

Tür

Oyunun ilk başladığımda yaşasın, sonunda biri 3D platform oyunu (ne dedim ben?) yapmış diye sevindim. Ancak oynadıkça gördüm ki, oyunun içinde bir çok mekanik var. Zaten geliştirici oyununu aksiyon, macera, casual, indie ve yarış olarak tanımlamış. Değişik tarz ve mekanikleri buluşturmanın bağımsız oyunlar için bir faydalı bir özgünleşme metodu olduğu yadsınamaz. Ancak bu oyunda işler biraz karışmış. İki ya da üç türe bağlı kalınsaymış daha keyifli bir oyun deneyimi yaratabilirmiş.

derpy-pirates-incelemesi

Grafikler ve Müzik

Grafik tarzı değişik oyunlar gerçekten çok değerli. Derpy Pirates!’in grafikleri de düşük poligonlu (low-poly) denen tarzda. Tabi bağımsız geliştirici oyunlarında her zaman yüreğimizi burkan “bütçe gerçeği” bu oyunda da kendini gösteriyor. Grafikler tarzları sevimli olmasına karşın çeşitlilik açısından yavan ve yerleştirilmeleri de biraz rastgele. Müzik de aynı şekilde. Oyun ambiyansına katkıda bulunmaktan çok, “Oyun müziksiz kalmasın.” mantığıyla telif hakları ticari kullanıma izin veren bir siteden çekildiği belli. Sürekli aynı müzik döndüğü için bir noktadan sonra “mute” tuşuna minnetle bastırıyor.

derpy-pirates-incelemesi

Mekanikler ve Oynanış

Bir oyunu açıp A,W,S,D tuşlarına bastığım zaman oynanışla ilgili fikrimin yarısı oluşur. Çünkü hareket etme organik hissetmiyorsa ve kolayca kavranamıyorsa, o oyununun oynanabilirliği bir anda düşer. (Sana bakıyorum Witcher!) Oyunun mekanikleri eh işte. Özellikle geminin hareket edişi, manevra kabiliyeti ve hızının da yön tuşlarıyla ayarlanması, kendini “birçok denizi keşfedin” diye pazarlayan bir oyunun mekanikleriyle ilgili harika şeyler söylemiyor. Bunun dışında demoda verilen seviyelerdeki canlar, yükseltmeler ve silahların yerleştirilişleri de oyuncuya strateji kurduracak gibi değil. Bir anda önünüze çıkıyorlar. Özellikle ilk yardım kutularının tuzakların hemen yanında olması biraz can sıkıcı.

Gelelim güzel kısma. Oyunların grafiklerini, müziklerini, mekaniklerini elbette önemsiyoruz. Ama bir oyunun güzelliği her zaman gelip oynanışta biter. Bana Derpy Pirates incelemesi yazdıran kısım da bu. Oynanış insanı kendine bağlıyor. Hani ataride Mario oynarken, basit bir yerde defalarca yanıp oranın aslında basit olduğunu bilip hırslanmak vardır ya. Oyun bu önemli kısmı güzel yakalamış.

Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri oyunun Steam sayfasında 64 bit, Windows 8, 4GB Ram, Intel HD 4000, AMD ve Nvidia’nın alt uçtaki kartları ve 4GB boş alan olarak belirtilmiş. Ancak bu minimum gereksimler biraz iyimser. Hem tavsiye edilen sistem gereksinimleri çok daha yüksek, hem de benim daha zorlayıcı bir çok oyunu çalıştıran diz üstü bilgisayarımın işlemcisini epeyce üzdü. Yani, tost makinesinde çalıştıracak bağımsız yapımlara bakıyorsanız bu oyun sizin için değil. Ama tost makinesi oyunlar listemizi inceleyebilirsiniz.

Tost Makineleri İçin Düşük Sistemli Oyunlar

Sadet

Geliştirici Henrik Jensen oyunu için çok güzel bir sosyal medya kampanyasına imza atmış. Oyundaki kaptan’ın ve diğer korsanların maceralarını, kendi instagram hesaplarından takip edebiliyoruz. Ayrıca oyunun internet sitesi de son derece basit ve efektif!

Derpy Pirates! birçok bağımsız yapımın düştüğü tuzaklardan birine düşmüş. Çok şey yapmaya çalışıp her şeyi yarım yamalak yapmış. Ama, bir hafta sonu kahvesi eşliğinde AAA oyunlardan nefes alıp, keyifli bir iki saat geçirmek için kesinlikle değer bir oyun. Çıktığında oynamaya devam edeceğimi düşünüyorum. Kendini oynatıyor. E low poly güzelliği de var? Bağımsız bir oyun için gayet başarılı bir yapım.

Derpy Pirates incelemesi hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak bana söyleyin. Başka hangi oyunların incelemelerini görmek istersiniz?

 

Hakkında Ezgi Çetin

Ezgi Çetin bağımsız bir oyun geliştirici ve Savebutonu yazarıdır. 29 yaşında ve bir kedi annesidir. En sevdiği oyun Tetris.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir