Anasayfa > Teknoloji Haberleri > Facebook Şirketinin İsmi “Meta” Olarak Değiştiriliyor

Facebook Şirketinin İsmi “Meta” Olarak Değiştiriliyor

Facebook şirketi, radikal bir yeniden markalaşma kararıyla ismini “Meta” olarak değiştirme kararı aldı.

Metaverse (sanal evren) yolunda bünyesine kattığı uygulamalarla tekelleşmeye doğru giden Facebook şirketi, bugün radikal bir karar açıkladı. Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger’ı barındıran kuruluş, Facebook Inc. olan ismini Meta olarak değiştirdi. Uygulamaların ismi aynı kalacak fakat şirket bu yeni isimle metaverse vizyonuna doğru ilerlemeye devam edecek.

Facebook İsmi, Meta Olarak Değiştirildi

Mark Zuckerberg’ün yaptığı açıklamalara göre Facebook ismi şirketin sahip olduğu diğer uygulamaları yansıtmıyordu ve odak sadece Facebook üzerindeydi. Bu değişiklik hamlesi sayesinde şirket odağını tek bir uygulamaya değil, metaverse’e verecek. Zuckerberg, sanal konferansta isim değişikliğiyle ilgili aşağıdaki açıklamalarda bulundu.

“Umarız zamanla bir metaverse şirketi olarak görülmeye başlarız. İşimizi ve kimliğimizi, olşuturmaya çalıştığımız şeyin üzerine konumlandırmak istiyorum. 

Şu an işimize iki farklı yönden bakıyoruz: Bir tanesi uygulama ailemiz, diğeri ise gelecekteki platformlar üzerine çalışmamız.

Ve, bunun bir parçası olarak, yaptığımız her şeyi kapsayan, bizim kim olduğumuzu ve inşa etmek istediğimiz şeyi yansıtan bir markaya geçme vaktimiz geldi.”

“Karşınızda Meta – Facebook şirketinin yeni ismi. Meta, 3D olarak oynayacağımız ve bağlanacağımız bir mekan olan metaverse’ü kurmaya yardım ediyor. Sosyal bağlantının yeni bölümüne hoş geldiniz.” 

Metaverse Nedir?

Sanal gerçeklik içinde bir dünya olarak tasvir edilen metaverse, internetin gelecekteki hâli olarak görülüyor. Metaverse; internet üzerinden arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz, işe gidebileceğiniz, gerçek hayatı sanal olarak yaşayabileceğiniz bir ortam olacak. Meta’nın sahip olduğu uygulama ailesi de bu vizyonu hayata geçirebilecek potansiyele sahip. Bakalım Mark Zuckerberg gelecekteki sanal hayatımızı şekillendirmek için neler planlıyor?

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir