Anasayfa > Blog > Hamachi Nedir? – LogMeIn Hamachi Nasıl Kullanılır?
hamachi nedir

Hamachi Nedir? – LogMeIn Hamachi Nasıl Kullanılır?

VPN kurarak yerel ağ bağlantısı oluşturmaya olanak tanıyan LogMeIN Hamachi nedir, nasıl kullanılır? Popüler yazılıma dair detaylar yazımızda.

2004 yılında Alex Pankratov tarafından geliştirilen Hamachi, normalde aynı yerel bağlantı içinde bulunmayan bilgisayarlar için yerel ağ bağlantısı (LAN) oluşturur. Böylece arkadaşlarınızla aynı ağ bağlantısında olmamanıza rağmen beraber oyun oynamanız mümkün hale gelir.

Hamachi’nin nasıl çalıştığını anlamak için internet kafe örneğini de verebiliriz. Arkadaşlarınızla bir internet kafeye gittiğinizde bir oyun odası kurabilir ve diğer oyuncuların da katılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat kendi bilgisayarınızdan ve farklı bir ağ bağlantısından oyuna girdiğinizde bilgisayarlar arasında doğrudan bir bağlantı bulunmaz. Dolayısıyla arkadaşınız sizin kurduğunuz oyun odasını göremeyecek ve size katılamayacaktır. Beraber oyun oynamak için halihazırda bulunan ayrı bir sunucuya giriş yapmanız ya da aynı ortamda bulunarak tek bir modeme bağlanmanız gerekir.

Bu noktada fiziksel mesafeyi ortadan kaldırarak bilgisayarları aynı yerel ağ bağlantısına alabilen yazılım birçok oyuncu tarafından kullanılmaktadır. Özellikle eski oyunlar için oyun odaları kurmamıza fırsat tanıyan Hamachi nasıl kullanılır?

Hamachi Nedir?

  • Hamachi yazılımı ise bu noktada devreye giriyor. Bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurabilen Hamachi, yerel ağ bağlantısını taklit ederek arkadaşlarınızla aynı ağ bağlantısında oyun oynamanızı sağlayan bir yazılımdır.

Hamachi Nasıl Kullanılır?

Hamachi’yi yükledikten sonra program karşınıza minik bir pencere çıkacaktır. Pencerenin hemen sol üstünde bulunan çevrimiçi ol butonuna tıklayın.

hamachi nasıl kullanılır

Programı ilk kez kullanacağınız için LogMeIn kaydolmanızı ve istemcinizi kaydetmenizi isteyecektir.

Kayıt işlemini tamamladıktan ve Hamachi Kimliği’nizi oluşturduktan sonra dilerseniz kendi ağınızı oluşturabilir, dilerseniz mevcut bir Hamachi ağına katılabilirsiniz.

hamachi nasıl kullanılır

Yeni bir ağ oluştur butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir. Burada ağınıza girmek isteyen diğer kullanıcıların yazması gereken bilgileri belirlemeniz gerekiyor. Ağ kimliğinin eşsiz olması gerektiğini de belirtelim.

hamachi nasıl kullanılır

Hamachi’nin ücretsiz sürümünde ağınıza katılabilecek kullanıcılar için bir sınır bulunmaktadır. Eğer yazılımın Premium sürümüne sahip değilseniz ağınıza sadece 5 kullanıcının katılabileceğini unutmayın.

Hamachi Sunucusuna Katılma İşlemi

Hamachi nedir ve nasıl kullanılır sorularını cevaplandırdıktan sonra bir sunucuya katılma vakti geldi. Aynı Hamachi ağında bulunan oyuncuların beraber oynamak için ağ kurucusunun IPv4 adresini kopyalaması gerekir.

Bunun için ağ kurucusunun adına sağ tıklayabilir ve “IPv4 adresini kopyala” butonuna basabilirsiniz. Kopyaladığınız bu IP adresini oynadığınız oyunun sunucu adres kutucuğuna yazdıktan sonra oyuna katılmanız mümkün hale gelecektir.

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Kerem İstanbul Üniversitesi'nde edebiyat okuyor ve dört yılı aşkın bir süredir internetin çeşitli köşelerinde yazarlık yapıyor. Boş zamanında da tekrar tekrar Blade Runner izliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir