Anasayfa > Tanıtım Yazıları > Kaliteli Backlink Oluşturmanın Sırları: Site Dışı SEO İçin İpuçları

Kaliteli Backlink Oluşturmanın Sırları: Site Dışı SEO İçin İpuçları

Eğer web siteniz kaliteli backlinkler elde etmiyorsa bu dijital varlığınızın pek de ses getirmediği anlamına gelebilir. Günümüzde birçok işletme kaliteli backlink elde ederek dijital otoritesini güçlendiriyor ve internet kullanıcılarının güvenini kazanmaya devam ediyor. Peki siz kaliteli backlinkler oluşturarak dijital varlığınızı nasıl güçlendirebilirsiniz?

Dış SEO optimizasyon çalışmaları arasında en önemli yere sahip olan backlinkler SEO açısından daha iyi sonuçlar elde etmek isteyen her web site için bir zorunluluk hale geldi. Ancak, bu stratejiyi uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında oluşturulan backlinkin kalitesi geliyor. Bu bağlamda, bizler de kaliteli backlink oluşturma ve site dışı SEO çalışmalarınızı güçlendirme amacıyla size yardımcı olacak bu rehber yazıyı hazırladık. 

Site Dışı SEO Nedir?

Daha iyi internet görünürlüğü elde etmek ve sitenize organik trafik çekmek için sitenizdeki her bir bileşeni SEO ile uyumlu olacak şekilde optimize edebilirsiniz. Ancak, site içinde yaptığınız SEO çalışmaları kadar site dışı SEO çalışması da önem taşımaktadır. Peki, site dışı SEO nedir?

Siteniz dışarısında SEO anlamında yaptığınız her çalışma site dışı SEO’ya girmektedir. Bu çalışmalar arasında ise backlink stratejileri, sosyal medya gibi çalışmalar yer almaktadır. Site dışı SEO çalışmaları, doğru yapılandırıldığında hem arama motoru sonucu sıralamanızı yükseltir hem de sitenizin güvenilirliğini ve itibarını olumlu yönde iyileştirir. 

Backlink Nedir ve Neden Önemlidir?

Backlink, site dışı SEO’nun temel yapı taşlarından birisidir. Sitenizle aynı tarz içerik veya ürün paylaşımları yapan, güvenilir ve otorite sahibi sitelerin ziyaretçilerini site içeriğinize yönlendiren bir link paylaşması ya da sizin sitenizde başka web siteleri içeriklerine yönlendiren link yerleştirmeniz backlink olarak bilinmektedir. Backlinkte önemli olan iki kriter, web sitelerinin paylaştığı içeriklerin birbiriyle uyumlu olması ve güvenilir sitelerle çalışılmasıdır.

Backlink stratejilerinin en temel hedefi arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmektir. İyi bir backlink stratejisi web sitenizin arama motorları tarafından tanınmasını ve indekslenmesin kolaylaştırır, arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltir, rekabet açısından öne çıkmanızı sağlar ve internet güvenirliğinizi arttırır. Bu sebeple, kaliteli backlinkler bulmak oldukça önemlidir.

Kaliteli backlink kaynaklarını nasıl bulacağınızı ise bir sonraki başlıkta inceleyebilirsiniz.

Kaliteli Backlink Kaynakları Nasıl Bulunur?

Sitenizin itibarı ve iyi bir şekilde tanıtılması aldığınız backlinklerin kalitesine bağlıdır. Bu bağlamda, kullandığınız Backlinklerin kaliteli olması dış SEO stratejilerinizdeki önemli kriterlerden birisi olmalıdır.

Backlink kalitesini belirlerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 1. Link aldığınız sitenin güvenilirliği ve bilinirliği
 2. Link aldığınız site içeriğinin sizin sitenizin içeriği ile ilgisi
 3. İçeriğinizin kalitesi
 4. İçeriğinize ve backlinke uygun anahtar kelimelerin kullanımı
 5. Sitenizin otoritesi

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak sizler de kaliteli backlink arayışına çıkabilirsiniz. Unutmayın ki kaliteli backlinkler arama motorlarının da dikkate aldığı bir konudur. Bu yüzden güvenilirlik, içeriklerin birbiri ile alakası ve internet otoritesi kaliteli backlink oluşturmanın önemli adımları arasında yer almaktadır. 

İlişki Kurarak Backlink Elde Etme

Backlink elde etme stratejileri temelinde birkaç taktiğe dayanıyor. Sanılanın aksine bu stratejileri uygulamak ve güvenilir sitelerden kaliteli backlinkler almak zor değil. Bir SEO ya da dijital pazarlama şirketi yardımı ile de elde edebileceğiniz bu backlinkler arama motoru sonuçlarında daha iyi sonuçlar almanızı sağlayıp sitenize değer eklemede yardımcı olacaktır. 

Peki, diğer web siteleri backlink verme konusunda nasıl ikna edebiliriz? Bize backlink sağlayacak güvenilir ve otoriter web siteler ile nasıl ilişki kurabiliriz? Bunun için uygulayabileceğiniz birkaç strateji bulunuyor:

 1. Kendi alanınız ile ilgili web siteleri bularak iletişime geçebilir ve backlink alma karşılığında bu web sitelerine içerik yazabilirsiniz.
 2. Rakiplerinizin backlink stratejilerini araştırıp sizin alanınızdaki web sitelerinden elde ettikleri linklerde kırık linkleri tespit edebilir ve bu web siteleriyle iletişime geçip yerine kendi içeriğinizi önerebilirsiniz.

Backlink Çeşitliliği ve Doğal Profil Oluşturma

Eğer web sitenize değer katmak istiyor ve arama motoru sonuçlarında daha iyi bir konumda yer almak istiyorsanız backlink stratejilerine ihtiyacınız var. Ancak, bu stratejiyi uygularken backlink kalitesinden başka kriterleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu kriterlerin başında aldığınız backlinkin çeşitliliği ve farklılığı geliyor. 

Tek bir backlink almanın dış SEO çalışmalarınız üzerindeki etkisi beklediğiniz kadar fazla olmayabilir. Ne kadar fazla farklı ve kaliteli backlinke sahip olursanız daha iyi bir arama motoru sonucuna sahip olma şansınız artacaktır. Ancak, bunu yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç kriter bulunuyor:

 1. Aldığınız backlinkler kaliteli olmalı ve sitenize değer katmalı
 2. Aldığınız backlinkler site içeriğinize yönelik olmalı
 3. Aldığınız backlinkler güvenilir web sitelerinden gelmeli

Bu kriterleri dikkate alarak web site trafiğinizi arttırabilir, web adresi otoritenizi yükseltebilir ve organik arama motoru sonuçlarında yükselebilirsiniz. Bunun yanı sıra, farklı kaynaklardan aldığınız backlinkler ile kendinize doğal bir profil oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki güçlü bir profil oluşturmadaki en önemli etkenlerden birisi de aldığınız backlinklerin çeşitliliğidir. Tek bir kaynak yerine farklı ve güvenilir birkaç kaynaktan kaliteli backlink almak SEO açısından sizi bir adım ileri taşıyacaktır. 

Backlinklerin Takibi ve Yönetimi

Backlink elde etmek kadar elde ettiğiniz Backlinklerin takibini ve analizini sağlamak da site dışı SEO çalışmalarının içinde yer almaktadır. Sonuçlarının size nasıl yansıdığını bilmediğiniz bir backlink stratejisi sizin için zaman kaybı olabilir. Bu sebeple gerekli SEO araçlarını kullanarak Backlinklerin takibini sağlamak önemlidir. 

Çeşitli dış SEO çalışması yapan SEO araçları ile backlinklerinizin takibini kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bu araçları kullanarak rakiplerinizin backlink çalışmalarını takip edebilir, rakiplerinizin kırık link bağlantılarını bulup yerine kendi web site bağlantınızı önerebilir, kazandığınız ve kaybettiğiniz linklerin takibini sağlayabilirsiniz.

Backlinkler ve SEO İçin En İyi Uygulamalar

Söz konusu backlinkler olduğunda kullanabileceğiniz birçok SEO uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar sadece backlink stratejileri oluşturmada yardımcı olmakla kalmayıp diğer SEO stratejilerinizde de size yardımcı olacak birer rehber görevi görüyor. Peki, backlinkler ve SEO için en iyi uygulamalar arasında neler bulunuyor?

Bu uygulamalara örnek vermeden önce bilmeniz gereken kriter bu uygulamaların size hangi konularda destek sağlaması gerektiğidir. Bir SEO uygulamasından backlinklerin yanı sıra, iç SEO optimizasyonu, anahtar kelime araştırması, içerik stratejileri, teknik SEO, yerel SEO gibi hizmetler de beklemeniz SEO çalışmalarınızı ileri taşımak ve arama motoru sonuçlarında istediğiniz sonucu elde etmek açısından önemli olacaktır. 

Bu bağlamda, söz konusu backlinkler ve SEO olduğunda aşağıdaki uygulamalardan size en uygun olanı seçebilirsiniz:

 1. Ahrefs
 2. SEMRush
 3. SEOjet
 4. MOZ
 5. Money Robot

Sonuç: Kaliteli Backlink Stratejileri

Bir backlinki iyi ya da kötü yapan kriter, linkin geldiği kaynağın güvenirliği, linkin kalitesi, web sayfanızdaki içerik ile aldığınız linkin alakası ve linklerin arama motoru sonuçlarında görünürlüğünün nasıl olduğu ile ilgilidir. Bu bağlamda, kaliteli backlink almak arama motoru sonuçlarında da daha iyi bir konuma gelmenizi sağlayacak önemli bir stratejidir. 

Sonuç olarak, bu rehber yazıda dış SEO çalışmaları arasında yer alan backlinklere yer verdik. Umarız bu yazı “Site dışı SEO nedir?” ve “Site dışı SEO nasıl yapılır?” gibi soruları cevaplamada ve kaliteli backlinklerin nasıl bulunacağını anlamanızı sağlamada yardımcı olmuştur. 

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir