Anasayfa > Blog > Klişeye Son: Vampire the Masquearade Bloodlines

Klişeye Son: Vampire the Masquearade Bloodlines

VAMPIRE the MASQUERADE BLOODLINES NEDEN BU KADAR GÜZEL?

Gecenin bu güzel karanlığında gönlümüzü hatta kanımızı şenlendirmiş olan ve beni derinden sarsmış Vampire the Masquerade Bloodlines ile ilgili hislerimden biraz bahsetmek istedim sizlere. Fakat başlamadan önce ayin müziğimiz olan oyunun ana tema parçasını açmanızı tavsiye ediyorum:

Bu parçayı her duyduğumda içim ürperiyor.

Bu harika oyunla tanışmam inanılmaz geç oldu. Çok sevdiğim bir arkadaşımın vampir klanlarını anlattığı bir gece almıştım oyunu Steam’den. Oyuna girdiğim gibi beni kendisine aşık etti, çünkü işte şu an dinlediğiniz bu müzik! Ah ah…

ALIŞILABİLİR OYNANIŞ ve VAMPİR ALEMLERİNE DALIŞ

Oynanışa alışmak açıkçası başta kolay olmadı. Kaç senedir oyun oynarım fakat kontroller benim için hep problemli oldu. Ama oyun güzel, oyun cici, o nedenle alıştım tabii…
Oyunun içeriğine girip spoiler vermek istemem tabii. Ama hissettiklerimi hissetmenizi isterim açıkçası. Bu oyunu oynadığım dönemde birçok problemle uğraşıyordum yani hayatım zorluydu. Ek olarak bölümde sıkıntı yaşıyordum (Felsefe öğrencisiydim o zamanlar) ve possible worlds, yapay zeka gibi konularda çılgınca takmıştım. Tam bu karmaşık dönemde gecelerimi şenlendiren bu güzelim oyun işte bana bir çıkış noktası sağlıyordu. Oyunda bir homeless görüp kanını süpürmesi bile ilginç bir rahatlama yaşatıyordu bana. Oyunun genelinde aslında gergin bir hava var, kasvetli. Bu haliyle bakınca da içinde bulunduğum hayatı/hayatlarımızı düşünme fırsatı buluyordum. Bu biraz depresif kaçmış olabilir ama her zaman realist olmak hayat kurtarır, oyunlarda bile.

Oyunu tabii ki “malkavian” olarak oynadım. Psikolojik durumumu o kadar iyi yansıtıyordu ki, oyundaki diyalogları okumak ve cevapların üzerine düşünmek kadar beni eğlendiren bir şey olmuyordu. Şu da favori diyaloglarımdan:

masquerade

Son çıkan haberlerde oyunun 2.sinin yapılacağını duyunca 4 saniye sevinip “hayır olamaz!” dedim. Çünkü bilirsiniz, oyunların 2.lerinin çoğu fiyaskodur (bazıları ise serinin en iyisidir tabi, bknz. Diablo 2 <3). Yayınlanmış olan trailer ve oyun içi videoları da gördükten sonra malkavian halime dönerek “bunu nasıl yaparlaaarkljgırg!!!” diye sinirimi kustum. Eğer hala 2.oyuna dair bir şey görmediyseniz, bence görmeseniz de olur. Merak kediyi yedi diyorsanız da elinizde stres topu, yastık falan olsun. Bilgisayar Oyunları Haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

bloodlines

Kıssadan hisse: bu oyunu oynamamak pişmanlıktır. Ama bana kalırsa musmutlu bir halde oynandığında bu oyun pek keyif vermiyor. Karanlık bir tarafa, derin monologlara hitap ediyor sanki ve şu konuda da eminim ki herkes içinde bir karanlık taraf var.

Karanlık gecelerde çılgın bir malkavian’ı oynarsanız oyunun müziklerini arkada açmayı ihmal etmeyin.

Şimdiden hepinize iyi ısırmalar diliyorum.

Hakkında İlkyaz Taşdemir

25 yaşında, oyunsever. ODTÜ Felsefe mezunu, dijital pazarlama uzmanı.

2 Yorumlar

 1. merhaba,

  oyunu nasıl tedarik ettiniz ve çalıştırdınız, hangi patchleri uyguladınız? bunları da özetle anlatırsanız ikinci oyunu çıkmadan oynamak isteyen benim gibiler için çok faydalı olacaktır. şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba 🙂 oyunu Steam üzerinden satın aldım. Sistemim win10, herhangi bir çalışma sorunu yaşamadım. Patch olarak unofficial patch kurdum. Versiyonu şu anda hatırlamıyorum ama en güncel olanı kurmanızda fayda var.

   Oyunla ilgili hislerimi yazarken aklıma teknik kısımlar gelmedi tabi. Bu yüzden sorduğun için teşekkürler. 🙂 Bir sorun olursa her zaman buralardayım/buradayız.

   Şimdiden iyi oyunlar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir