Anasayfa > Blog > LoL ADC Nedir? League of Legends – ADC Ne Demek?

LoL ADC Nedir? League of Legends – ADC Ne Demek?

Yaygın biçimde oynanan League of Legends, birçok rolü kapsayan eğlenceli bir MOBA oyunu. Peki bu oyunun içindeki rollerden ADC nedir?

League of Legends, dünya çapında da ülkemiz özelinde de çok hayranı olan ve birçok kişi tarafından zevkle oynanan bir oyun. Espor etkinlikleri ve zevkli oynanışıyla nam salan oyunda üç koridorda oynayan beş farklı rol var, bu rollerin de kendine has özellikleri mevcut. Kimisi diğer kahramanlara destek oluyor, kimisi gelen hasarı üzerine alıyor, kimisi de rakibe olabildiğince hasar veriyor. Bu rollerden bir tanesi de ADC. Bu terim oyunun en önemli rollerinden birini temsil ediyor, peki ADC tam olarak ne anlama geliyor?

vayne lol adc nedir
Vayne

LoL ADC Nedir?

İngilizce açılımı Attack Damage Carry, anlamı ise Saldırı Gücü Taşıyıcısı olan terim ADC, alt koridorda genellikle uzak mesafeden düz saldırılarla oynanarak takımın ana saldırı hasarını oluşturan şampiyonları ifade eder. Daha basit bir dille anlatmak gerekirse alt koridorda uzaktan düz vuruş atarak saldırı hasarı ile rakibi yıpratan rolün sahibi takımın ADC’sidir. ADC‘lere örnek olarak Vayne, Kai’Sa, Miss Fortune gibi şampiyonları verebiliriz. Fark ettiyseniz bu şampiyonların ortak özellikleri arasında yüksek hasar potansiyeli, uzak mesafe, kırılganlık gibi şeyler var. Bunun için her ADC oyuncusunun rolünün karakteristik özelliklerine göre bilmesi gereken, rakipten mümkün olduğunca uzak durma bazlı beceriler mevcut. Hasar anlamında takımı sırtlanması gereken rol ADC olduğu için bu rolü oynayan kişiler sürekli altın toplayarak karakterini oyunun her safhasında en güçlü biçimde tutmaya çalışmalıdır.

mf lol adc nedir
Miss Fortune

LoL ADC Becerileri

  • Kite

Direkt olarak çevrildiğinde “Uçurtma” anlamına gelen Kite, LoL’de biraz farklı bir şekilde kullanılıyor. Genelde ADC şampiyonlarla yapılan seri vur-kaç işlemi “Kite” olarak adlandırılıyor. Kite yaparak ADC’lerin mesafe potansiyelini kullanıyoruz, ayrıca rakiple mesafeyi koruyarak bu kırılgan şampiyonları rakibin suikastçısıyla yan yana getirmiyoruz. Vayne gibi can çalma özelliği üzerine kurulmuş ADC’ler, kite yaparak düşük canlı oldukları çatışmalardan bile yüksek avantajla çıkma olasılığına sahip ayrıca. Dilerseniz bu beceriyi bir videoyla açıklayalım sizlere:

https://www.youtube.com/watch?v=J4hVU3XEGGg

Videoda gördüğünüz üzere ADC’ler hem can çalma hem de mesafe avantajını kullanarak rakiplerine kök söktürüyor. Bu hareketin ismine de Kite deniyor.

  • Pozisyon Alma

Birçok defa söylediğimiz gibi kırılgan olan ADC’lerin potansiyelini iyi kullanabilmek için öncelikle ölmememiz gerekiyor. Bunun için de takım savaşlarında aldığımız pozisyonun uygun olması gerekiyor. Bir suikastçı gibi savaşı başlatmamalı, bir tank gibi hasarı üzerimize almamalı veya savaş öncesi olay yerine gitmemizi güçleştirecek kararlar vermemeliyiz. Rakiplere hasar verebileceğimiz, ama aynı zamanda tehlikeden uzak olduğumuz bir yere geçerek mesafeyi korumalı, sürekli kite atarak rakibimize devamlı hasar vurmalıyız.

Bunun gibi bilgilendirici yazılar için blog kategorimizi takipte kalabilirsiniz.

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir