Anasayfa > Blog > Mortal Kombat Evrenine Ait Bir Türk Karakter!

Mortal Kombat Evrenine Ait Bir Türk Karakter!

Sevgili Mortal Kombat severler bugün sizin gününüz! Çünkü bu yazımızda konuşacağımız konu tam da sizlere göre. Mortal Kombat evrenine ait bir Türk karakter olsaydı nasıl olurdu sizce? 

Mortal Kombat: Deception adlı oyunda ortaya çıkan (Sonradan Noob-Smoke tekrardan Noob Saibot oldu.) Noob-Smoke karakteri iki kişiden ibaret. Bu karakterden daha önceki bir yazımızda ufacık bahsetmiştim. O yazımızı da okumadıysanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Üzülerek söylemek istiyorum ki bu bilgiyi aslında resmi bir kaynaktan almadım. Mortal Kombat için oluşturulmuş bir fandom sayfasından aldım. Noob, Çinli olarak gözüküyor fakat Smoke ise bir Türk olarak gözüküyor. Hatta ve hatta Smoke için Ankaralı olarak yazmışlar. Bir Ankaralı olarak göğsüm kabardı! Asın bayrakları diyemeyeceğim çünkü dahası ve kötüsü var. Peki eyvallah Türk yazmışsınız hatta Ankaralı yazmışsınız güzel ama şöyle bir şey var. İsim olarak Tomas Vrabada yazmışlar. Evet Türk isimlerini bilemiyor olabilirler diyebilirsiniz fakat dahası var. Etnik kökene ise ARAP  yazmışlar. Yani ne Türklük kaldı ne de hevesimiz kaldı.

Türk karakter

Firmalar Ve Türkiye

Oyun firmaları Türkiye veya Türkler ile ilgili bir şeyler yapacaksa eğer tıpkı film dünyasında yapılanlar gibi bizi Arap gibi gösteriyorlar. Kültür yanlış tanıtılıyor, müzikleri yanlış tanıtılıyor, tarihi bile yanlış tanıtılıyor. Biliyorsunuz ki Araplar Osmanlı Devleti’ni kötüleyen dizi yapıyorlar. Gerçi bu dizi kasıtlı olarak da çekilmiş olabilir. Ama bizim de artık “Eeeh yeter be! Sıra bizde kardeşim!” deyip oyun çıkarsak çok tatlı olur bence. Düşünsenize Türkiye’de geçen bir inFamous oyunu olsa. Türkleri olduğu gibi gösterseler. Ankara sokaklarında gezsek, tarihi ya da doğal bölgelerimizi görebilsek, tofaşçıları görsek. Yok yok böyle olmasın bir dakika…

Kaş Yaparken Göz Çıkarmak

Belki firmalar bunu tüm samimiyetiyle yapıyor olabilir. Yapın bunlar çok güzel şeyler. Bir Türk olarak oyunlarda Türk karakter görmek kimi sevindirmez ki? Fakat elinize yüzünüze bulaştırmayın. Keşke biraz bizi araştırıp, burayı gezip görüp öyle koysalar Türk karakterleri. Hadi diyelim araştırmıyorsun. E yapma o zaman kardeşim! Geliyor şimdi beş kardeş hee! Fazla sinirlenmeden bu yazımızın sonuna gelelim efendim. Siz de görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Herkese iyi oyunlar efendim! Esen kalınız.

Hakkında Harun Refik Çiftci

Oyunlarla bir bebekken elime tutuşturulan çakma Nintendo kolu ile tanıştım. Retro oyunlara ve Slasher filmlere hayran bir şahıs. FPS aşığı olduğum doğrudur.

Bir Yorum

  1. yazın için teşekkürler. samimi olarak açıklamışsın ama bu başkasının değil bizim suçumuz. sebebi ise yeterince etkili tanıtımlar yapılamaması. kasıtlı olarak yapılanların haricinde Türk kültürünü nasıl göründüğümüzü nasıl giyindiğimizi hangi isimleri kullandığımızı diğer ülkelerde bilinmemesinin tek sorumlusu biziz.
    teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir