Anasayfa > Blog > Oyun Dünyasının Klasikleri | Space Invaders

Oyun Dünyasının Klasikleri | Space Invaders

SaveButonu olarak oyun dünyasının yapı taşı olan, simgeleşmiş oyunları ve bu oyunların nasıl ortaya çıktığını anlatan bloglar yazmaya karar verdik. Bu klasiklerden ilk ele alacağımız oyun ise Space Invaders.

Space Invaders, Pong ve Breakout‘dan sonra çıkmış ilk gerçek oyunlardan birisi. Özellikle oyun dünyasına kattıkları ve temsil ettikleri sebebiyle çok önemli bir oyun. Peki nedir bu Space Invaders? Kim, ne zaman, nasıl yapmış? Gelin hep beraber inceleyelim şunun geçmişini!

Space Invaders’ın Ortaya Çıkışı

Tomohiro Nishikado adındaki Japon ağabeyimiz 1976’da çıkan Breakout (Hani zıplayan bir top ile tuğlaları vurmaya çalıştığımız oyun vardı ya… Hah işte o.) oyunundan etkilenerek daha eğlenceli atraksiyonlu bir oyun geliştirmeye karar veriyor. Bunun üzerine Nishikado, hareketli nesneleri vurmaya çalıştığımız bir oyun üzerine kafa yormaya başlıyor.

Space Invaders

Oyunun konsepti için fikir bulmaya çalışırken 1977’de yani Breakout‘dan hemen bir sene sonra yayınlanan Star Wars filmiyle ilgili bir dergiden “uzaylı” fikri geliyor aklına. Vay be, Star Wars oyunlarının atasıymış aslında Space Invaders! Haziran 1978’de Nishikado ve oyunun dağıtımcısı Taito, Space Invaders‘ı yayınlıyor. Yayınlıyor derken… Salonlara oyunun olduğu Atari makinelerini satmaya başlıyorlar. Eee kardeşim Steam falan yok o dönemde 😉

Kısa sürede oldukça büyük popülerliğe ulaşan Space Invaders‘ın 1982 yılında yani çıkışından yaklaşık 4 sene kadar sonra 450 milyon dolar gelir elde ettiği belirlenmiş. Sadece Taito‘ya değil oyun dünyasına da kattıkları sayesinde konu ve hikaye içeren oyunların yükselmesine vesile olmuş ve Oyun Dünyasının Altın Çağı‘nı başlatmıştır.

Space Invaders Nasıl Oynanır?

Space Invaders

Shoot’em up türündeki oyunumuz üzerinize doğru hızlanarak (Uzaylıların siz onları vurdukça hızlanma sebebi yapıldığı dönemdeki bilgisayarların o kadar uzaylıyı aynı anda işleyememesiymiş. Yapımcıda oyunun bu hali ile daha güzel olduğunuz düşünüp değiştirmemiş.) gelen uzaylıları vurarak en yüksek puana ulaşmaya çalıştığınız bir oyun. Oyun sizi puanları birbirinden farklı 4 tür uzaylı, 4 adet siper, arada bir yukarıdan geçen bol puanlı “Mothership” ve 3 adet can ile uzaya bırakıyor. Siz de ölene kadar devam ediyorsunuz.

Oyun dünyasının klasikleri serimizi beğendiniz mi? Devamında neler görmek istersiniz? Diğer blog yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

 

Hakkında Ahmet Taha Koçtaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir