Anasayfa > Blog > Oyun Dünyasının Klasikleri | Super Mario Bros.

Oyun Dünyasının Klasikleri | Super Mario Bros.

Oyun denilince ilk akla gelen karakterlerden birisi de Super Mario. Peki adeta oyunlar için simgeleşmiş, bir temsil haline gelmiş bu karakter ve oyunu nasıl ortaya çıktı?

Aslında bu karaktere günümüz oyun dünyasını borçlu olduğumuzu da söyleyebiliriz. Çünkü kendisi 1984’te E.T. oyunu ile Amerika’daki tüm oyun sektörünü durduran ve yaşanan “büyük video oyunu krizinden”, bir nevi sektörü kurtarmıştı. Bakalım bu kahramanın arkasında nasıl bir hikaye yatıyor?

Super Mario Nasıl Ortaya Çıktı?

Nintendo‘nun Zelda, Donkey Kong gibi büyük isimlerinin altında imzası bulunan Japon oyun geliştiricisi Shigeru Miyamato tarafından ikonik bir karakter olması amacıyla oluşturulan Mario (Ki popülerliğine bakacak olursak Miyamato bu konuda oldukça başarılı olmuş), ilk kez 1981’de çıkan Donkey Kong‘da ortaya çıkmıştır.

Super Mario

Yeni oyunu için Temel Reis karakterlerini isteyen Miyamato, Nintendo karakterlerin haklarını satın alamayınca Kabasakal için Donkey Kong, Safinaz için Pauline ve Temel Reis için ise Mario‘yu kullanıyor. 1983 yılında ise Mario Bros. adındaki ilk gerçek oyununda lağımlarda kaplumbağalar ile kapıştığımız ancak fazla dikkat çekmeyen bir yapım olmuştur. Ardından 1985’te çıkan hepimizin bildiği klasik Super Mario Bros. ile karakterimiz “süper” olmuş. Bunun ardından bir çok çakma Mario oyunu ve günümüze kadar yarış oyunlarından dövüşe 200’den fazla oyunda kullanılan ölümsüz bir efsaneye dönüşmüştür.

Super Mario Bros Nasıl Oynanır?

Oyunda kısaca Mario ve Luigi adındaki iki tesisatçı olan kardeşlerden birisini seçerek Prenses Peach‘i kurtarmaya çalııyorsunuz. Yol boyunca da zıplayarak çeşitli düşmanların ve engellerin üstesinden gelerek sona ulaşmaya çalışıyorsunuz. İlk gerçek sağa ilerlemeli platform oyunu olan Super Mario Brothers (Süper Mario Kardeşler), elde ettiği başarıyla bir çok oyuna örnek olmuş ve aynı zamanda dünyanın en çok satılan oyun serisi olmayı da başarmıştır.

Oyun Dünyasının Klasiklerinde yavaştan 80’leri bitirip 90’lara geçiş yapıyoruz. Dilerseniz siz de en sevdiğiniz ve ortaya çıkış öyküsünü merak ettiğiniz oyunları yorumlarda paylaşabilirsiniz. Ayrıca diğer bloglarımıza göz atıp bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Hakkında Ahmet Taha Koçtaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir