Anasayfa > Blog > PlayStation 5 İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

PlayStation 5 İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

Sony’nin yeni çıkacak olan oyun konsolu PlayStation 5 hakkında merak edilen her şeyi sizler için toplayarak sunduk. Peki PlayStation 5 beklediğimiz kadar güçlü bir konsol mu? Çıkış oyunu ne olacak? İşte sızıntıları ile PlayStation 5!

Günümüze kadar Sony’nin çıkması beklenen yeni oyun konsolu PlayStation 5 ile alakalı birçok bilgi bizlere ulaştı lâkin bunlar sadece varsayımlar oldu. Şimdi ise ilgili firma yaptığı basın toplantılarıyla PS5’in bazı özelliklerini katılımcıların takdirine sundu. Bazı detaylar onaylanırken bazılarıysa sadece beklentiler arasında kaldı. Peki bu detaylar nelerden oluşuyor?

Hiç olmadığı kadar güçlü!

Konsol kendisinin hızını hatrı sayılır derecede arttıracak olan bir SSD içerecek. Bilgisayar için geliştirilmiş bütün SSD’lerden daha hızlı bir bant genişliği olduğu söylenen katı hal sürücüsü, oyunculara birçok konuda yardım ederek kendilerine zamandan kazandıracak.

PlayStation 5

Gereksiz verilere elveda!

Geçenlerde Forbes’ta editör olarak çalışan birinin Twitter’dan Google Stadia’yla alakalı cümleler kurmuştu. Kendisi, Google’ın yeni hizmetinin en sevdiği yanlarının “Yama ve download içermemesi, oyunların çabuk açılması ve SSD içeren bir PS4’ten bile daha hızlı yükleme yapabilmesi” olduğunu belirtmişti.

Kotaku’da editörlük yapan Jason Schreier adlı kişi de buna cevaben bu özelliklerin Sony tarafından PS5’i reklamlama sürecinde öne çıkacağını belirtti.

Yenilenmiş bir DualShock!

Merak edilen konulardan biri ise yeni nesil konsolla beraber bizleri selamlayacak olan DualShock 5. Japon Patent Ofisi’nden sızan bazı örneklerle ilk defa gördüğümüz yeni DualShock cihazı, alışık olduğumuz haliyle ziyadesiyle benzer. Bakalım DualShock 5 bize ne gibi şeyler vadedecek?

DualShock 5

İlk olarak ön yüzdeki bağlantı yuvası microUSB’den USB-C ye dönüştürülmüş durumda. Buna ek olarak yön tuşlarının biraz daha büyük tutulduğu dikkat çekiyor. Yeni versiyonlara eklenen ışık barı da DualShock 5 üzerinde kendisine yer edinmemiş durumda.

Her ne kadar tasarımıyla benzer görünse de, ufak farklılıklarıyla şu anki modelden ayrılan yeni DualShock bakalım daha ne gibi güncellemeler alacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

Çıkış oyunu ve konsolun fiyatı?

Konsolun çıkış oyunu ve fiyatı henüz resmi olarak duyurulmuş değil. Sadece ortaya çıkan sızıntılar dahilinde bunları değerlendirebiliriz. Ama merak etmeyin, bu sefer elimizde oldukça güçlü bir kaynak var. Twitter’da güvenilen, PSErobus adlı bir kullanıcının söylediklerine göre yeni konsol 20 Kasım 2020’de ABD de dahil olmak üzere birçok ülkede piyasaya çıkışını gerçekleştirecek.

PlayStation 5

Ardından da bütün dünyada. Konsolun fiyatı ise PSErobus’a göre göre 499 Dolar olacak. Buna ek olarak önceden edinilmiş patentlerde de gördüğümüz üzere konsol iki terabaytlık bir katı hal sürücüsü barındıracak. Yine PSErobus’a göre konsolun çıkış oyunu yeni Gran Turismo oyunu olacak.

Yeni konsolun geriye uyumluluk özelliğinin olup olmayacağı ise hala gizemini koruyor. Bu konuda Sony henüz tam olarak net olmadıklarını açıklamışlardı. Peki ya siz paylaşılan bu detaylar hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Diğer güncel haberler için buraya tıklayınız.

 

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir