Anasayfa > Blog > Ranked Nedir? Unranked Kime Denir?

Ranked Nedir? Unranked Kime Denir?

Ranked nedir? sorusu genelde online oyunlar için kullanılan bir rütbelendirme türüdür. Ranked oyunlar normal oyunlara göre daha kanlı geçer.

Online oyunlarda hangi yetenek grubuna (Derece – Lig) ait olduğunuzu bulunma şekline rank sistemi denir. Atılan maçların başında da ranked ibaresi vardır. Bunun olma sebebi yetenek seviyeniz ile aynı seviyedeki kişiler ile sizi eşleştirmek ve oyun kalitesini arttırmaktır.

Ranked nedir ?

Ranked online oyunlarda dereceli oyunlara verilen addır. Ranked oyunlar rekabetçi olur bu durum da da oyuncuların içindeki kazanma arzusunu tetikleyip oyununu daha çok oynamaya başlamasına neden olur. Hepimizin için de bulunan bu şevk ile oyunlardan daha çok keyif alırız. Ödül elde etmek ve yükselmek arzumuzu tatmin eden bu sistem başarılı ve iyi şekilde işler.

Ranked oyun nasıl olur ?

Bir oyunun Ranked türünden olabilmesi için öncelikle rekabete açık olması gerekir. Her  bir kullanıcının oyunun sonunda Rank ının ne olduğunu bilebilmesi gerekir. Bu durum çoğu kullanıcıyı tetikler ve rank yükselmeye çalıştırır. Adil olmalıdır. P2W(Pay to win – para ile avantaj sağlamak) olmamalıdır. Yetenek ve stratejinin dengesini sağlamalı veya bir tanesine ağırlık vermelidir.

Rank Sistemi Nedir ?

Rank sistemi sizin bir oyunda yetenek grubunuzu(Rütbe -Lig) belirleyen sistemdir. Bunu oynadığınız ranked oyunlara göre yapar ve bu oyunlarda ki hareketlerinizi inceler. Rank sistemi kullanan oyunlar herkes için eşitliği ve kozmetikleri ile kendisini pazarlar.

Ranked oyunlar nelerdir ?

Günümüzde popüler olan Ranked oyunlar şu şekildedir(sıralama rastgeledir.):

1. League of Legends

League of Legends Riot Games tarafında yapılmış bir MOBA oyundur. MOBA alemine rank sisteminin görünen yüzü olan dereceli görsellerini ve dereceye göre mükafat sistemini getirmiştir. Çıktığı günden bu güne kadar Dota çakması  sıfatı ile lanse edilen bu oyun her zaman yeni içerikler bularak oyuncuları memnun etmiş ve taklit olmaktan kendini sıyırmıştır.

renked nedir ?lol

2. Cs:Go

ranked nedir? csgo

Valve ın en sevilen serisi olan Counter Strike’ın son en son çıkan oyunu olan Counter Strike Global Ofensive, Counter serisinin Rank sistemine geçiş yaptığı oyundur. Sonra bu sistemi inanılmaz zor bir hale getirip oyuncuların nefretini de üzerine almayı ihmal etmedi. Valve şirketinin bir ara hatasını fark edip rank sistemini görünen bir ara yüz ile bizlerle paylaşmasını ümit ediyoruz. Sonuçta ne zaman rütbe atlayacağımızı bilmek bizimde hakkımız.

Bu Blogumuz da Ranked Nedir? sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Umarım hoşunuza gitmiştir. Merak ettiğiniz kelimeleri yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Diğer bloglarımıza bakmak için linke basabilirsiniz. Başka bloglarda görüşmek dileği ile esen kalın.

 

Hakkında B.Deniz "HayırSever" UYSAL

22 yaşında, Bilgisayar Programcılığı mezunu, rekabetçi oyun seven bir insan evladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir