Anasayfa > Blog > Triple A Nedir? Triple A Oyun Nasıl Olmalıdır?

Triple A Nedir? Triple A Oyun Nasıl Olmalıdır?

Triple A nedir? AAA olarak da bilinen bir oyun değer durumudur. Oyun için harcanan parayı ve yapan şirketin büyüklüğünü belirtir.

Triple A Nedir?

Triple A Nedir?

Bu terim karşımıza AAA olarak da çıkabilir. AAA terimi yapılan iş, ürün için bütçesi için kullanılan bir terimdir. Kalitesi hakkında, biz oyuncuların sözü geçer. Her AAA oyunu beğenmek zorunda değiliz yada beğenilmiş o yüzden bu şekilde anılıyor gibi bir durum yok. Genelde büyük oyun firmalarının yaptığı veya yayımladığı oyunlar Triple A olarak çıkar. Çünkü oyun için harcanılan paralar epeyce fazla olmuş olur. Peki bu kadar para emek var diyerek vicdan yapıp beğenmek zorunda mıyız? Hayır. Çünkü oyunun oynanışı ve mekanikleri hoşumuza gitmemiş olabilir. Ama aşağılamak bu farklı bir duruma yol açabilir. Çünkü bu eylem emeğe saygısızlığa giriyor. Ama bu oyun benim için AAA kalitesinde dediğimiz Indie oyunlarda var. Ama tabi ki bu sevdiğiniz oyunu AAA de yapmaz.

Indie Nedir?

Indie oyun bağımsız bir yayıncı ve geliştirici firma/kişi tarafından geliştirilen/yayınlanan oyunlara denir. Indie oyunlar fiyat olarak uygun fiyatlara sahiptir. Mükemmel grafikleri olmasa da yapılan iş beğenilebilir.

Ortaya çıkan oyun tutabilir ve AAA kadar olmasa bile şirkete kazanç sağlar ve bir sonraki oyunları için bütçe oluşturma şansı elde ederler. Bazen serisi olan oyunlar bile bu şekilde çıkabilir.

Triple A Oyun Nasıl Olmalıdır?

Triple A oyun yapımı açısından teoride basittir tabi paranız ve işinin ehli ekip arkadaşlarına sahipseniz. AAA oyun tasarlamak bunu yaptırmak kadar kolay bir iş değildir. Oyunların çıkması genelde 3 4 seneyi bulur. Oyunun Grafik, Hikaye, Fizik, Oynanış, Senaryo gibi ana konular için ekibe ihtiyaç vardır. Bu alanlarda çalışan insanlar işinin ehli  ve bu işi bilen insanlar olmalılardır.

Firmalar bu tür işlerden ne kadar kar edeceğini düşünür. Haklılardır çünkü oyunu yapan kişilere iyi paralar vermiştir, oyunun beğenilmesini ve çok satılmasını beklerler. Oyun yayıncı firması genelde parasal işlerin döndüğü yerdir. Yayıncı firmanız büyük bir firma ise artık bir Triple A oyununuz var demektir.

Bu haberimizde sizlere Triple A nedir? sorunuza yanıt vermeye çalıştık. Diğer Bloglarımıza bakmak için linke basabilirsiniz. Başka bloglarımızda görüşmek dileği ile bize yorum yapmayı unutmayın esen kalın.

Hakkında B.Deniz "HayırSever" UYSAL

22 yaşında, Bilgisayar Programcılığı mezunu, rekabetçi oyun seven bir insan evladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir