Anasayfa > Blog > Valve Yeni Steam Sohbet Filtrelerini Test Ediyor

Valve Yeni Steam Sohbet Filtrelerini Test Ediyor

Steam 2003’te kurulduğundan beri milyonlarca oyuncuyu içinde barındıran bir platform. Özellikle son dönemlerde sadece bir oyun platformu olmaktan çıkmış bir sosyal medya aracı haline gelmiş durumda. Gruplar, paylaşımlar, sohbetler derken Steam sürekli güncellenen özellikleriyle bir çok insanın saatlerini geçirdiği bir yuva oldu. Tabi bu kadar çok insanın bulunduğu bir platformda sorunlar çıkması da mümkün. Yeni Steam sohbet güncellemesi yakın zamanda bu sorunlara yeni bir çözümle geliyor.

Valve saldırgan, ırkçı veya ayrımcı ifadeleri Steam sohbetinden engellemenizi sağlayacak yeni bir filtre üzerinde çalışıyor. Bu filtrenin amacı karşı tarafın yazdıklarını tamamen engellemek ve cezalandırmak değil. Yaygın kullanılan kötü amaçlı sözleri ve mesajı alan kullanıcının kendi seçtiği ifadeleri görmesini engellemek.

Steam Adds Profanity Filter for Game Chats | PCMag

Örneğin biz “unicorn” ifadesini filtreler yardımıyla engellersek karşı taraf bu ifadeyi içeren bir mesaj gönderdiğinde biz “unicorn” ifadesi yerine “?” emojisi göreceğiz.

Sohbet filtrelemesi etkinken diğer kullanıcılar tarafından size gönderilecek metinlerde yer alan yaygın olarak kullanılan küfürler, argo sözcükler ve filtreye ekleyeceğiniz sözcükler engellenecek. Bu sözcükler sembollerle değiştirilecek.

Valve Blog yazısında filtreleri bu ifadelerle açıkladı. Üstelik bu güncelleme sadece Steam sohbet üzerinde değil bu güncellemeyi destekleyen oyunlarda da geçerli olacak. CS:GO veya Dota gibi oyunlarda bize yazılan bazı mesajları engelleyebileceğiz. Özellikle rekabetçi oyunlarda oldukça tatsız tartışmalar yaşanabildiğinden bu durum bir çok kullanıcıyı kötü etkiliyor. Özellikle yaşı küçük oyuncular veya sadece bu durumdan rahatsız olan insanlar yeni Steam güncellemesinden yararlanabilir.

Steam Sohbet Filtresi Nasıl Kullanılır?

Steam hesap tercihleri üzerinden “Topluluk İçeriği Tercihleri“ne gittiğinizde”Metin ve Sohbet Filtrelemesi” ayarlarını göreceksiniz. Buradan küfür veya tüm filtrelemeyi devre dışı bırakabilir, Steam arkadaşlarınızdan gelen mesajları filtrelememeyi seçebilir ve her zaman filtrelenecek ya da hiçbir zaman filtrelenmeyecek sözcükleri girebilirsiniz. Yani hangi sözcükleri görebileceğini kullanıcılar seçecek. Steam bu durumu şöyle açıklıyor:

Her ne kadar küfürleri ve argo sözcükleri Steam’deki kullanıcı incelemelerinde, yorumlarda, forumlarda ve yayınlarda engellesek de kullanıcıların sohbetlerini sansürlemek yerine kullanıcılara, görmek istediklerini seçme özgürlüğü tanımak istiyoruz.

Daha fazla blog haberi için tıklayın!

Hakkında Atabek Batuhan BİLGİÇ

Oyunlar, diziler, filmler ve müzikle hayatını renklendiren indie sever bir insan. İstinye Üniversitesi Elektrik Elektronik 4. Sınıf öğrencisi.

Bir Yorum

  1. Böyle güzel olur. Steam anasına sövülen garibanlarıda görmüş ve bende o garibanların arasındayım. Gerçekten yararlı bi paylaşım teşekkürler save butonu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir