Anasayfa > Blog > Yıllar Sonra Bile Oynanabilir: Call of Duty 2

Yıllar Sonra Bile Oynanabilir: Call of Duty 2

Bazı oyunlar çıkışlarının üzerinden uzun yıllar geçse dahi gayet oynanabiliyor. Bunlardan birisi de Call of Duty 2 diyebiliriz.

Geçtiğimiz aylarda Call of Duty: Modernd Warfare üçlemesini tekrardan oynamış ve tekrardan büyülenmiştim. Bugün de Call of Duty markasının bugünlere gelmesindeki en etkili oyunlardan birisi olan Call of Duty 2’yi tekrardan oynadım. Oyun muhtemelen çıktığı dönemin koşulları gereğince düşük çözünürlükte başladı ve bu beni korkuttu, “2005 yapımı oyuna bulaşarak doğru bir şey mi yapıyorum?” diye düşünmeme neden oldu.

Böyle oyunlar zihinlerimizde güzel yerlere sahip oluyorlar ve bazen bulundukları yerden çıkartmamak gerekiyor. Çünkü bugün çok gelişmiş teknolojilere sahip oyunları deneyimliyoruz ve o dönemin oyunları için bu bir kıyasa neden olabiliyor. Eski lezzetini bulamıyor ve üzülüyoruz doğal olarak. Fakat Call of Duty 2 bu saydığımız konuda da aşırı geride kalmıyor ve bizi mutlu etmeyi başarıyor.

Mekanikler Can Sıkıyor Evet

Kullanılan teknolojilerin 2005, hatta oyunun yapıldığı 2004 yılından kaldığını düşünürsek mekaniklerin can sıktığını düşünmemek olmaz. Fakat dönemin oyunları zaten bugün alışık olduğumuz oyunları oynamamıza izin veren temel mekanikleri başlattı. Bu oyunlar arasında COD oyunları da yer alıyor, dolayısıyla ‘oynanmaz’ denilecek bir seviye yok ortada.

Rahatsız eden mekanik unsurlarını sayalım, çünkü oyunu net eleştirebileceğimiz tek kategori burası olacak. Sonra bol bol öveceğiz.

  • Tek tip ilerleyiş. Daha hızlı koşamıyor ya da yürüyemiyoruz. Bu mekanik sonraki oyunlarda geliyor tabii ama bu oyun için kabul edebiliriz ki oyunun hantallaşmasına neden oluyor.
  • Bombaları geri yollayamamak. Bu mekaniğe öyle alıştırmışım ki kendimi oyunun yarısı boyunca el bombalarına koşa koşa öldüm resmen. Oyunun çıktığı dönem belki sorun etmiyorduk ama bugün bu ciddi bir problem.
  • Takılıp kalıyoruz. Ufacık çıkıntılar dahi hareket etmemiz için engel oluşturabiliyor. Benim gibi kötü bir oyuncu için bu oyunun heyecanını arttırdı fakat iyi FPS oyuncularını hasta edebilir.

Harika Bir Tecrübe

İlk oynadığım oyun serilerinden birisi Call of Duty oldu fakat çocukken oynamak ve üniversite çağında oynamak arasında uçurum olduğunu söyleyebilirim. Serinin diğer oyunları gibi 6-9 saat arasında hikayesi bitirilebilen bir oyun. Multiplayer oynamayacaksanız bu saat aralığında bitireceğinizi düşünerek satın almanızı tavsiye ederim. Ancak zaten 20 saat sürseydi aynı keyfi alabilir miydim emin de değilim. Dolayısıyla bu bir eleştiri değil.

Eğer önümüzdeki günlerde kafa dinlemek, oynadığınız diğer oyunlara bir ara vermek ya da bir günlüğüne nostalji yaşamak isterseniz tercihlerinizde önlerde yer alsın bu oyun olur mu? Gerçekten oynamadan önce pişman olmaktan, aklımdaki yerinin değişmesinden şüphe ederek başlamıştım ancak tamamladığımda çok mutlu ayrıldığımı söyleyebilirim. Peki oyunu bu kadar güzel kılan ne? Gelin övgüye başlayalım.

  • Her şeyi tadında yapıyor. Sıkılacak gibi olduğunuzda oyun gerçekten çoktan bitmiş oluyor ya da oyun içerisinde sıkılmanızı önleyecek farklı görevler veriyor. Bunları o kadar güzel serpmişler ki tadı damağınızda ayrılıyorsunuz oyundan.
  • Atmosfere dahil olmamak elde değil. Oyun sizi içine çekiyor, gerek gerçek bir hikayeden yola çıkıyor olması, gerekse sinematik anlatımıyla büyük bir işin üstesinden geliyor. Oynadığınız her karakteri gerçekten yaşayabiliyorsunuz.
  • Harika görsel dizayn, muhteşem görev tasarımları. Görevlerin tasarımları gerçekten çok çok iyi. Ayrıca o dönemin teknolojisiyle dahi oyuna kattıkları çeşitli efektler sizi mest etmeye yetiyor. Özellikle Nazi binalarının tasarımlarının bu denli gerçekçi olması gerçekten oynarken uğraşılmış bir işi tecrübe edindiğinizi hissettiriyor diyebilirim.
  • Grafik kalitesi sizi korkutmasın. Oyun sizde de, bende olduğu gibi düşük çözünürlükte açılabilir. Bu sizi korkutmasın, çözünürlüğü yükselttiğinizde ve grafik ayarlarıyla biraz oynadığınızda hiç sorun kalmıyor. Üzerinden 15 seneden fazla zaman geçmiş olmasına rağmen grafikler gayet yeterli seviyede diyebilirim. Kaplamaların sırıttığı küçük anlar dışında renk dengesi çok iyi tutturulmuş. Bu renk dengesinin de vesilesiyle oyun sizi içine daha çok çekiyor.

Oyunun övülecek pek çok yeri daha var elbette ama mekaniklerle ilgili olmayan ufak bir kişisel eleştiri de yapmadan yazıyı noktalamak istemiyorum doğrusu.

Birbirinden harika birkaç tane İkinci Dünya Savaşı oyununu bu seri sayesinde oynadık. Ancak savaşın çok önemli anları arasında yer alan Pearl Harbor, Iwojima Adası, Dunkirk gibi anları tecrübe edinemedik. Bu ciddi anlamda seriyi ‘eksik’ kılıyor. Oyun süresi kısa olabilir, bu problem değil ama keşke savaşı tam işleyebilseydi. Oynayacak olanlara keyifli vakitler diliyoruz.

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir