Anasayfa > Blog > Cyberpunk 2077 Işığında: Cyberpunk Nedir?

Cyberpunk 2077 Işığında: Cyberpunk Nedir?

CD Projekt Red’in yedi yılı aşkın süredir geliştirdiği Cyberpunk 2077, spekülatif kurgunun en hacimli dallarından birini temel alan bir dünya çiziyor. İnsanların keyfi olarak vücut parçalarını ıskartaya çıkarıp, sibernetik protezleri tercih ettiği bir evren sunan Cyberpunk 2077’i heyecanla bekliyoruz. Beklerken de kendimize şu soruyu sormadan edemiyoruz, cyberpunk nedir?

 

Cyberpunk Türünün İlk Eserleri

cyberpunk nedir sorusuna örnek olan bir görsel.

Aynı zamanda bir bilim-kurgu türü olan siberpunk kısaca “ileri teknoloji, düşük insan hayatı” olarak özetlenir. Teknoloji, insan hayatına yardımcı olmaktan öteye giderek, insan hayatının kendisi haline gelmiş ve bir işgalci olmuştur. Öyle ki artık “insan” konsepti sorgulanır ve siberpunk türündeki eserler hitap ettiği kitleye şu soruyu sorar “insan nedir?”

William Gibson tarafından yazılan Neuromancer’ın öncülük ettiği tür, Blade Runner, Metropolis, Robocop, Ghost in the Shell hatta Matrix gibi eserlerle doksanların ortasına kadar altın çağını yaşar. Genelde distopik dünyalara şahit olduğumuz siberpunk türünde, insan ve makine ayrımı yavaşça ortadan kalkmış; kimlikler sorgulanır hale gelmiştir.

Cyberpunk nedir sorusunu cevaplayan bir görsel

Bireyin öneminin olmadığı bu dünyalarda dev şirketler ülkelerle yarışır hale gelmiş, hatta insan hayatını tekele geçirmişlerdir.  Neon ışıklarla dolu bu parlak dünyalar, istilacı teknolojinin altında ezilen hayatlara trajik bir bakış açısı getirir. Siberpunk deyince akla gelen klasik sahne ise, yağmur altında ıslanan neon ışıklı tabelalardır.

Theseus’un Gemisi’ne kadar giden “tüm parçalarınız değişse, siz yine siz misinizdir?” sorusu, siberpunk eserlerde kaçınılmaz olarak işlenir. Ridley Scott’un kült eseri Blade Runner’da ise bizzat bu sorgulanır.

 

Cyberpunk 2077 Hakkında

cyberpunk 2077 görseli

Büyük bir ilgiyle beklenen Cyberpunk 2077’nin, aslında bir masa oyunu uyarlaması olduğunu bilenlerin sayısı oldukça az. Cyberpunk 2077, 2000 öncesinin sevilen masa oyunlarından Cyberpunk 2020’yi video oyun formatına taşıyor. Dönemin en parlak bilim-kurgu türüne sadık kalmayı hedefleyen CD Projekt Red, masa oyununu geliştiricisi olan Mike Pondsmith ile beraber çalışıyor.

Gelmiş Geçmiş En İyi Distopya Oyunları

16 Nisan 2020’de çıkış yapacak olan Cyberpunk 2077, bizi Night City’nin ozon kokulu, neon ışıklı sokaklarına götürecek. Cyberpunk 2077’yi beklerken türe aşina olmak ve cyberpunk nedir sorusuna bir yanıt almak için izleyebileceğiniz eserleri listeledik.

  • Tron serisi
  • Terminator Serisi
  • Ghost in the Shell (Anime)
  • The Matrix Serisi
  • Metropolis

Cyberpunk nedir sorusunun yanıtını etkileyici bir şekilde vereceğine inandığımız Cyberpunk 2077 heyecanla bekliyoruz. Sizin düşünceleriniz neler?

 

Hakkında Kerem Doğan Karakoç

Kerem İstanbul Üniversitesi'nde edebiyat okuyor ve dört yılı aşkın bir süredir internetin çeşitli köşelerinde yazarlık yapıyor. Boş zamanında da tekrar tekrar Blade Runner izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir