Anasayfa > Blog > Karanlık Mod Hayatımızı Neden Ele Geçiriyor?

Karanlık Mod Hayatımızı Neden Ele Geçiriyor?

Instagram karanlık mod ile kullanılıyor, akıllı telefonlar ve internet tarayıcıları da öyle. Hatta siteler bile artık karanlık temaları tercih ediyor.

Peki neden insanlık bu yönde evriliyor? Karanlığı çok sevdiğimizden mi? Her birimiz Alacakaranlık serisinin vampirleri miyiz? Yoksa gün geçtikçe baykuş ya da yarasa gibi canlılara mı evriliyoruz? Aslında cevabı birçoğumuz biliyoruz değil mi? Hayatımıza her gün yeni monitörler giriyor ve ekranların karşısında daha fazla ışığa maruz kalan gözlerimiz hayatımıza çeşitli şekillerde etki etmeye başlıyor. Doğal olarak müdahale etmeye çalışıyoruz bu duruma, en çok da ışığı daha kısık almamıza olanak sağlayan yollarla.

Instagram Kullanıcıları Gece Moduna Kavuştu

Günümüzde göz tansiyonu, göz kuruluğu, göz numaralarında artış gibi pek çok rahatsızlık var. Bu rahatsızlıkların çok ama çok büyük bir kısmı genetik sebeplerle girmiyor hayatımıza. Kendi dikkatsizliklerimiz sebep oluyor. Gözü ile başı dertte olmayan kaç insan kaldı ki gerçekten?

Gidişat Epey Kötü – TÜİK Verileri

İstatistik çalışmalarını yürüten ülkemiz kurumlarından Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) kanayan yaramızı daha çok gözler önüne seriyor. Düzenli olarak yapılan çalışmayla birlikte 2008’den 2018’e kadarki süreçte gözlük ve lens kullanan insanların %10 kadar arttığını görüyoruz.

gözlük ve lens istatistikleri

Akıllı telefonların, büyük ekran televizyonların ve RGB ışıkların hayatımızdaki rollerinin artışı ile bu istatistiği bağdaştırmak bizim için pek de zor olmadı açıkçası. 2010’a kadar ekranlar küçülüyor, küçüldükçe de övgü topluyorlardı. Sonra akıllı telefonlar ortaya çıktı, tuşlular rafa kalktı ve daha çok şeyi sığdırabilmek için daha büyük ekranlar yapması gerekti şirketlerin. Ee biz de sevdik yalan değil.

Tüik Göz Verileri. Bağlantıya tıklayarak dosyayı indirerek siz de inceleyebilirsiniz.

Karanlık Mod Kurtarıcı mı?

Tabii ki hayır. Karanlık mod ancak ve ancak gördüğümüz kötü etkiyi hafifletebilir. Artık akıllı telefonlarımız, dizi-film izlediğimiz sitelerimiz karanlık modda. Siteler karanlık temalarda yayın yapıyor ya da bazıları bunu bir seçenek olarak sunuyor. İnternet tarayıcılarını gece modu ile kullanmamız da pek ala mümkün. Peki bütün sorunu bunların çözmesinden bahsedilebilir mi?

Öncelikle bilişim dünyasının büyük bir kısmında gece modu ya da ekranı karartan formüller bulunmuyor. Her ne kadar neredeyse bütün akıllı cihazlara böyle bir seçenek eklenmiş olsa da telefonu ya da bilgisayarı açtığımız andan itibaren ışık renklerinin beyaz ya da diğer renklerde daha yoğun olduğunu görebilirsiniz. Yine de bu modların artmasını elbette desteklemek lazım, dediğimiz gibi kötü etkiyi hafifletiyor sonuç olarak.

Ne Yapabilirsiniz? Kurtuluş ve Diğer Hafifletici Unsurlar

Gözlerimizin öneminden bahsetmeye çok gerek yok değil mi? Her ne kadar başta gözlük ve lens hoş fikirlermiş gibi gelse de bunları sürekli kullanmak olan yakınlarımıza bir danışsak keşke. Günlük hayatta ne kadar sorun yaratabildiklerini duysak. Yine de hala geç değil, birçok göz rahatsızlığını (geri dönüşü olmayan ağır hastalıklar hariç) toparlamak bizim ellerimizde. Peki neler yapabiliriz? Sizin için şöyle bir sıralayalım dilerseniz;

  • Siyah’tan fayda sağlamak: Eleştirmiş olsak da bahsettiğimiz modları ne kadar aktif kullanırsanız o kadar iyi, size bir site renkleri karanlıklaştırma seçeneği sunuyorsa hiç kuşkulanmadan tıklayın. Kaybınız olmayacaktır.
  • Göz kırpma antrenmanları: Göz kuruluğu ve tansiyonu gibi rahatsızlıkların başlıca sebepleri gözlerimizi uzun süre açık tutmaktan kaynaklanıyor. Vücudunuzu gözlerinizi kırpmaya alıştırın, gerekirse zinciri kırma metotlarından da faydalanabilirsiniz bunu yaparken.
  • Ekranlardan uzak kalın: Günlük uygulama ve ekran kullanımınızı kısıtlayan çeşitli mobil uygulamalar var, bunlardan faydalanın, oyunlarla gerekiyorsa daha az vakit geçirin, televizyonla ilgileneceğinize gözlerinizi kapatıp biraz hayal kurmak da bazen oldukça faydalı olabiliyor. Benim tavsiye ettiğim mobil uygulama Forest: Stay Focused.
  • Işıkları Kısın: Gece ayarları kullanmak zorunda değilsiniz, bazen ışığı kısık kullanmak da birçok derdin çözümü olarak karşımıza çıkabiliyor en nihayetinde.
  • Uzmanlardan destek alın: Sorun her ne olursa olsun, bir randevu alarak doktorlarla görüşmekte fayda var. Bazen eczaneden alacağınız ufak bir damla dahi gözlerinizi kurtarma şansınızı doğurabilir. Unutmayın sağlığın her alanında en önemli şey erken teşhis.

Karanlık moddan konuşalım diye başladığımız yazımızda ‘Doktor’ tavsiyeleri verdiğimiz bir noktaya geldik. Her neyse umarım tavsiyelerimizi ebeveyn tavsiyesi gibi değil de, dost fikri olarak görür ve uygulamaya geçersiniz. İstatistikler ortada sonuçta değil mi?

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir