Anasayfa > Blog > Mavi Işık Filtresi Nedir?

Mavi Işık Filtresi Nedir?

Teknolojik aletlerin gözlerimize olan kötü etkilerini azaltmasıyla ünlü mavi ışık filtresi nedir? Gelin birlikte öğrenelim.

Mavi ışık aslında güneşin bile atmosferimize verdiği ışık türlerinden birisidir. Ancak günümüzde teknolojik aletlerin yaygın kullanımı ve ekranlarla olan ilişkilerimizin artmasıyla mavi ışığa çok daha sık denk gelir olduk. Bu durumun yarattığı pek çok sağlıksız ve olumsuz koşuldan dolayı geçtiğimiz yıllar firmaları bu konuda çalışmaya itti.

Mavi ışık filtresi, mavi ışık ile gözümüz arasında süzme işlemi gerçekleştirerek göz sağlığımızı koruyan bir filtreleme işlemidir. Bu işlem kimi zaman dijital olarak gerçekleştirilirken, buna yönelik kullanılan fiziksel ürünler de bulunmaktadır. Mavi ışık filtresinin ekranlarda uygulanan hali gece ışığı ya da gün ışığı filtresi olarak da anılmaktadır.

Mavi Işık Zararları

Bu tür ışığın gözlerimizde neden olduğu zararlar birçok araştırmaya da konu olmuş vaziyette. Araştırma sonuçlarına göre görme uzun zamanda görme kaybına dahi neden olabilecek kadar zararlı olan bu ışınlardan korunmak oldukça önemli.

mavi ışık zararları

Mavi ışık retinada çeşitli sorunlara neden olabilmekte, ekran karşısında bol vakit geçiren bireyler kısa vadede yarattığı sorunlardan da paylarına düşeni maalesef alıyorlar. Bu sorunlar arasında göz yorgunluğu, göz kuruluğu ve göz tansiyonu gibi oldukça önemli rahatsızlıklar yer almakta. Göz derecelerini bozup bozmamasıyla ilgiliyse doğrudan bir araştırma sonucu bulunmamakta.

Dijital Mavi Işık Filtresi: Gece Işığı Modu

Telefonlarımız ve bilgisayarlarımızdaki desteğimiz olan dijital süzekler bu noktada sağlığımızı koruma yollarından birisi olarak karşımıza çıkmakta. Bu ayarı akıllı telefonunuz destekliyorsa gece saatlerinde çalıştırdığınızda oldukça faydasını göreceksiniz. Cihazın monitörü sarı renk ağırlıklı bir şekilde aydınlatma sağlıyor ve bu sayede mavi renkli ışığa daha az maruz kalıyorsunuz.

Karanlık Mod Hayatlarımızı Neden Ele Geçiriyor?

Bilgisayarlardaysa günün saatlerini belirlediğiniz ve bu saatlere göre ekran renklerini değiştirdiği çeşitli uygulamalar var. Ancak dijital çözümlerin görüntülerin kalitelerini, canlılıklarını ve renklendirmelerini oldukça olumsuz etkileyebildiklerini de söylemekte fayda var. Dolayısıyla aradığınız çözüm daha fiziksel bir çözüm olabilir.

Fiziksel Mavi Işık Filtresi Nedir?

Görüntü kalitesinde deforme yaşamadan göz sağlığımızı korumanın yolu fiziksel çözümlerden geçmekte. İşletim sistemlerinde sarı ışık aramak, bunları gündelik hayatlarımızda aktif bir şekilde kullanmak gibi alışkanlıklar edinmek de pek kolay sayılmaz sonuçta. Bu noktada iki farklı çözüm bizleri karşılamakta.

  • Filtreli ekranlar ve jelatinler: Mavi rengi süzmeye yarayan bu çözüm yolunda ekrana yapıştırdığımız jelatinler ya da mıknatıslı sistemlerle kullandığımız filtreler sarı ağırlıklı bir renk görmemizi sağlıyorlar. Her ne kadar işlevsel olsa da her cihazımız için ayrı ürün kullanmamızı gerektirmesi bu yolu dezavantajlı kılıyor.
  • Mavi ışık filtreli gözlükler: Son yıllarda ortaya çıkan bu çözüm yolu oldukça sevindirici. Öncelikle şunu söyleyelim, eğer dereceli gözlük kullanıyorsanız gözlükçünüzle filtreli cam için konuşabilirsiniz. Ancak normalde gözlük kullanmayanlar için de filtreli gözlük çözümleri bulunmakta. Bu gözlükler sayesinde hem görüntü kalitesinden feragat etmenize gerek kalmıyor, hem de sağlığınızı koruyabiliyorsunuz.

Ayrıca gözlük kullandığınızda tüm cihazların ışıklarını eşit ölçüde süzebiliyor olmanız da oldukça iyi. Eğer farklı bir görme bozukluğunuz varsa doktorunuza danışmayı unutmayın. Ancak eğer sorununuz göz kuruluğu ve yorgunluğuysa, bilgisayar ya da telefonlarınızla çok vakit geçiriyorsanız mutlaka mavi ışığı hayatınızdan uzaklaştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir