Anasayfa > Blog > MOBA Nedir? Multiplayer Online Battle Arena Oyunları ve Tarihçeleri

MOBA Nedir? Multiplayer Online Battle Arena Oyunları ve Tarihçeleri

Günümüzde yoğun olarak Dota 2 ve League of Legends tarafından temsil edilen oyun türü MOBA nedir, tarihçesi ve diğer örnekleri nelerdir? 

League of Legends ve Dota 2’nin günümüzdeki en yaygın örnekleri olduğu MOBA oyunlar, oyuncular tarafından uzun yıllardır oynanıyor. Açılımı “Multiplayer Online Battle Arena”, yani “Çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası” olan MOBA oyun türünü bugün neredeyse sadece iki oyunla tanyoruz fakat kendisinin geçmişi de ilgi çekici.

League of Legends Dereceli Sistemi

MOBA Nedir?

MOBA, açılımı “Multiplayer Online Battle Arena” olup Türkçe karşılığı “Çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası” olan, genelde üç yollu bir haritada iki takımla oynanan, iki takımın amacının da rakibinin enerji kaynağını yok etmek olduğu oyunları temsil eden türdür. MOBA türü oyunlarda genellikle her takımdan beş kişi olur ve haritada üç adet yol bulunur, bu yolların üzerinde takımların rakibin merkezine gitmesini engelleyen kuleler vardır. Bu kuleleri yıkarak en sonunda rakibin merkezindeki kuleyi yıkan takım, maçı kazanır.

lol-moba-nedir

Bu oyunlarda farklı karakterler bulunur ve her karakterin kendine özel yetenekleri bulunur, bu yetenekler de karakterin oynanma şeklini, yerini belirler. Oynanan karakteri oyun esnasında güçlendirmek için oyun içi ekonomi sistemi kullanılır, bu sistemde saniye başına oyuncuya bir miktar para verilir. Bu parayı haritada sürekli ilerleyen minyonları öldürerek de, karşı takımdan bir rakibi öldürerek de kazanabilirsiniz. Kazanılan parayla oyun içinde birçok farklı işlevi olan, oynanan karakteri farklı açılardan güçlendiren eşyalar satın alınır.

MOBA Oyunların Tarihçesi

Şu an League of Legends ve Dota 2 ile tanıdığımız oyun türünde başka türler kadar fazla oyun olmasa da tarihte birçok MOBA oyun örneği bulunuyor. Dota 2’den önce gelen oyun Defense of the Ancients, Heroes of Newerth, Heroes of the Storm gibi oyunları örnek olarak verebiliriz. Oyunların çıkış sırası, hangisinin hangisinden ilham aldığını yazımızın devamında belirttik.

Bütün bunları bir yana bırakıp ilk MOBA oyunundan bahsetmemiz gerekirse 2002 yılında SEGA tarafından piyasaya sürülen Warcraft III: Reign of Chaos’u incelememiz gerekir. Warcraft’in üçüncü oyunu olan RoC, kapsamında ilk Dota oyununun haritasının temelinin atıldığı oyun olması açısından şu anki MOBA oyunlarının adeta atasıdır. MOBA türünün ilk örneği olan bu oyunun harita düzenleyicisinden yapılan Defense of the Ancients, türün yaygınlaşması için büyük bir adım niteliğindedir. DotA’nın haritasından esinlenilerek Riot Games tarafından üretilen League of Legends’ın haritasının baş tasarımcısı da aynı haritanın yapımcısı olan Steve Feak’tir. Popülerleşmesinin ardından Valve tarafından satın alınan Dota’nın ikinci oyunu da 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. Aşağıdaki kısa listemizde MOBA oyun türü için birçok örnek sunduk. Oyunları inceleyerek MOBA oyunlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

MOBA Oyun Listesi

Warcraft III: Reign of Chaos (2002)

Defense of the Ancients (2003)

League of Legends (2009)

Heroes of Newerth (2010)

Dota 2 (2013)

Smite (2014)

Heroes of the Storm (2015)

Yazımız faydalı olduysa yorumlardan fikrinizi belirtebilirsiniz. Oyunlar hakkında çeşitli bloglarımızı sitemizin Blog kategorisinden okuyabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar diliyoruz.

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir