Anasayfa > Blog > OYUN DÜNYASININ KARA DELİĞİ: MOBİL OYUNLAR

OYUN DÜNYASININ KARA DELİĞİ: MOBİL OYUNLAR

Neden kara delik tanımlaması yaptığımı açıklamadan önce Mobil Oyunlar açısından gelişime dair kısa bir giriş yapmak istiyorum.

Mobil oyunların ilki ve şahı Nokia telefonlarından aşina olduğumuz “Yılan” oyunudur. Tuvaletteyken bile bizi bağımlısı yapmıştır, hatta günümüzde o tadı yakalamak için çırpınan birçok oyun şirketi de var. Ama boşa küre çekmesinler, hiçbir şeyin tadı ilki gibi gelmez. Benim derdim aslında Yılan gibi ufak oyunlarla değil. Günümüzde PUBG’nin bile mobil oyun olarak çıkması asıl beni deli eden. Mobile Legends var mesela deli gibi oynanıyor. Arkadaşım “yükle kanki nolur milleti ezelim” diye yalvarmasına rağmen yüklemeye tenezzül bile etmedim.

Bunun dışında PUBG, CoD gibi bilgisayar oyunları da mobile uyarlandı. Bilmem kaç GB hafıza sömürmelerinin yanı sıra oynanışları da benim için problemli. Ufacık parmaklarımla ateş bile etmeyi başaramıyorum, başardığımda da bana büyük bir haz vermiyor. Bu tarz oyunların çok sıkı takipçileri var ve mobilde bunları oynayan milyonlarca insan var, biliyorum. Biraz daha bekleyin, konuyu bağlayacağım.

Blizzard Mobil Oyunlar Diyarında

Geçtiğimiz günlerde BlizzardDiablo Immortal“ı tanıttı. Diablo’nun fanatiği olarak ve Blizzard’ın son dönemlerdeki tutumlarına bakarak zaten saçma sapan bir mobil oyun çıkaracaklarını tahmin etmiştim. Diablo 3 rezaletinden sonra (ki yine de saatlerimi heba ettim) “hadi bunu bir de mobile uyarlayalım beleş iş” diyerek Immortal’ı duyurmak… Ne bileyim Blizzard… Yüreğim acıyor.

Diablo 4 Resmi Olarak Duyuruldu

(video başlığına hiç katılmıyorum)

Şimdi Diablo 3’ü aldılar, mobile yapıştırdılar. Millet çatır çatır oynayacaktır eminim. PUBG gibi oynanmaz tabi ama adı Diablo olunca millet indirecek, yine bu vizyonsuzluk para kazanmış olacak. Bu kadar harika kurgulu, muhteşem oynanış inceliklerine sahip ve çocukluğumuzda bizleri adeta büyülemiş olan Diablo serisine “mobil oyun” ile hakaret edilmiştir bana göre. PintiPanda‘nın yayınına göz ucuyla baktığımda “neden neden neden…” dedim ve kapattım. Olmuyor Blizzard, olmuyor.

İşte bu acı haberin ardından mobil oyunların birçoğuna sinir olmaya başladım. Kara delik gibi bir sektöre dönüştü; “PC oyunu ne varsa mobile yapıştırıp geçelim, millet farkı da anlamaz oynar geçer, biz de cebimize bakarız” demek oluyor bu. Burada kast ettiğim bu arada “sadece mobil için tasarlanmış oyunlar” değil arkadaşlar. PC oyunlarının uyarlaması/çakması olan, bol hafıza yiyen, her telefonda rahatça çalışmayan beyin yorucu oyunları kast ediyorum. Mesela şimdi telefonuma baktım, “Slidey” diye bir oyun yüklemişim. Kedilerle tetris oynuyorsun gibi bir şey (lol). Bu tip oyunlar candır, bazı can sıkıntılı durumlarda açarsınız hayat kurtarır. Hatta çok kaliteli hikayeleri olan oyunlar da var, onlar istisna.

Neyse, uzun lafın kısası, PC’den uyarlama olan mobil oyunlar, oyun sektörünü kara delik gibi yutuyor. Bu benim düşüncem. Linç yeme ihtimalim de fazla ama umrumda değil. Ben PC oyunlarıyla büyüdüm, şu yaşımda elimde telefonu tutup bağıra çağıra oyun oynayamayacağım vallahi. Hadi bakalım herkese iyi oyunlar.

Hakkında İlkyaz Taşdemir

25 yaşında, oyunsever. ODTÜ Felsefe mezunu, dijital pazarlama uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir